Jos

Autor Subiect: Albine inecate in hranitor  (Citit de 5348 ori)

Offline Nemo

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 112
Albine inecate in hranitor
« : Martie 21, 2015, 11:50:38 p.m. »
Stie cineva cum sa fac sa nu mai gasesc albine moarte in hranitor de acest tip? http://apicultorul.freewb.ro/feltolt/galeria/m_20120209131509_ok_49249.jpg

Offline stefanescu

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 485
  • Iași - IS, 63 ani
Re: Albine inecate in hranitor
« Răspuns #1 : Martie 22, 2015, 05:54:57 a.m. »
Pune in hranitor niste plutitoare (bete, iarba uscata, etc.)
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Offline TDI

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 482
« Răspuns #2 : Martie 22, 2015, 07:31:25 a.m. »
Stie cineva cum sa fac sa nu mai gasesc albine moarte in hranitor de acest tip? http://apicultorul.freewb.ro/feltolt/galeria/m_20120209131509_ok_49249.jpg

Strange cuibul la maxim, lasand doar ramele cu puiet si albina, nimic in plus - pune bete, paie etc; hranitorul pune-l chiar langa cuib - pune diafragma dupa; foloseste folia.

Offline roi_ag

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1168
  • Pitesti-AG 58
« Răspuns #3 : Martie 23, 2015, 01:44:18 p.m. »
Pune niste leaturi de lungimea hranitorului , late mai putin cu 1cm decat latimea interioara si 1cm
grosime si nu vei mai avea probleme! Acestea vor pluti .Cand pui sirop verifici daca se ridica
pentru ca se poate ca albina sa-l lipeasca cu ceara de fundul hranitorului !

Offline virgiliu

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 148
  • 0744316642
    • http://mierebio.sunphoto.ro/
« Răspuns #4 : Aprilie 20, 2015, 09:37:00 a.m. »
ceruieste interiorul

Offline Nemo

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 112
« Răspuns #5 : Aprilie 29, 2015, 02:41:36 p.m. »
Am dat azi comanda de niste hranitoare cu plutitor...sa vedem daca sunt bune.
Am folosit niste paie si pare sa functioneze, insa e procesul destul de anevoios. Cauta paie , spala hranitor, pune paie noi...ceva plutitor mai profi trebuie, mai curat. Sper sa fie cum trebuie ce am comanda. Dau de stire daca e.

Offline ursulescu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 57
« Răspuns #6 : Aprilie 29, 2015, 03:21:45 p.m. »
Exista o singura cauza a inecarii albineleor (presupunand ca PFL-ul din care care e confectionat hranitorul nu are fata interioara, dinspre sirop - lisa) temperatura scazuta din zona unde este plasat hranitorul. Daca este parafinat si sigur este, nu trebuie sa se vada urme de parafina (s-a parafinat la temperatura nepotrivita)  iar parafina la temperatura scazuta e ca sicla si albinele „INCARCATE  nu pot iesi din hranitor.

Offline Nicolae_Stupar

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • 5 familii, stupar din 2015
« Răspuns #7 : Iulie 17, 2016, 11:24:44 a.m. »
Ca si. plutitor eu am taiat polistiren extrudat lungimea e cat fundul drept al hranitorului, latimea e cu 2cm mai mica ca si interiorul hranitorului

Offline vulpea

• Full Member
  • Mesaje postate: 717
« Răspuns #8 : August 08, 2016, 11:09:18 a.m. »
'neamule' nu stii sa prinzi,pe mijlocul deschiderii hranitorului,o bucata de sita de  FAV si cu asta basta ? din vremuri 'stravechi' am observat ca plutitoarele se mai si scufunda sub incarcatura 'fomistelor' care dau navala la supt,iar cu paiele,e mizerie curata in hranitor la un moment dat si atunci sa vezi chinuiala la curatare.

Online oroles

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 4654
  • Nu mai sunt incepator, asa ca puteti da cu pietre!
« Răspuns #9 : August 08, 2016, 03:48:05 p.m. »
Eu pun corzi de vie primavara in hranitor. Uneori nu pun nimic si nu am probleme. Depinde si de cum a fost facut hranitorul. Daca s-a pus partea rugoasa la interior si cea lucioasă la exterior e bine. Invers se ineaca. Chiar daca mai pică câte una in hranitor se agata usor de peretele rugos. La parafinat am pus cate o linguriță de parafina pe care am plimbat-o pe la crapaturi asa ca albina nu are probleme sa se catare. :) Le-am invatat alpiniste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Sus