LibreOffice devine suita office oficială a guvernului britanic.

Creat de romikele, Octombrie 21, 2015, 09:12:52 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Pentru a oferi economii importante banilor contribuabililor, guvernul Marii Britanii a adoptat ca suită office solutia open source Libre Office.
Ca și în cazul neonicotinoidelor, România se încăpățânează încă să risipească acești bani...

https://www.collaboraoffice.com/government-open-source-office-deal-set-to-provide-major-savings.php

Kiwi Bee

Collabora Office contine si Libre Office. Guv Britanic "adopta" Collabora Office(care contine mut mai multe - peste 100 de formate printre care si PDF si altele folosite mai mult la nivel industrial de diferite software).

Libre Office este gratuit dar Collabora Office nu este gratuit, de la $1.02 pina la $1.53 per computer/utilizator per luna. Pai cite calculatoare sint doar in parlamentul Britanic? Dar in toate primariile lor? Cineva a dat lovitura cu un contract cu politicienii. Guvernul contine si politia, spitalele, armata, etc.
Pe deasupra totul va merge prin nori(cloud) si alte servicii se mai adauga dar banuiesc ca si altii sint implicati(nu numai firma Collabora).
De bine de rau Collabora este o firma Britanica deci banii ramin in tara la ei(nu o alta firma straina baga banii in buzunar - ex. Google, Microsoft, Sun etc).

Ideea nu este rea. O singura siuta de software care recunoaste si stie lucra cu o multime de formate si le poate transforma(din X in Y si inapoi).

Pt persoane fizice nu prea cred ca ar ajuta in sensul ca are mult prea multe in siuta de care nu te folosesti dar la firme, chiar si mai mici, ar fi o solutie buna si ieftina.

romikele

CitatCollbora GovOffice is a commercial version of LibreOffice purpose-built for public sector requirements.
Primul pas a fost trecerea la Libre Office.
Acum, după semnarea acordului cu Collabora, se va trece la implementarea versiunii comerciale, mult mai ieftină decât cele consacrate.

Ca o comparație, cu banii dați pe licențele Microsoft, România ar putea achiziționa pe lângă licența suitei office și un computer decent și ar mai rămâne ceva bani...

oroles

Cu ce e diferita Collabora Office de Libre Office? Eu folosesc si Windows si Linux si totusi pot sa spun ca MS Office e clar superior LibreOffice. Sunt functii pe MS Word care nu exista pe LibreOffice. In plus, altele se fac destul de greu (mailing-ul de exemplu). Aplicatiile nu sunt interfunctionabile (Calc cu Writer).  Pentru cei care sunt in institutiile publice cred ca nu e mare diferenta deoarece stiu LibreOffice cat stiu si MS Office. Daca ar schimba totusi Solitaire-ul, atunci chiar ar fi o problema. :)

Un program de Office comparabil ca performante cu MS Office este Kingsoft Office. Si asta are o problema: lipseste spelling-ul pentru limba romana  si mai are de lucrat la interfunctionalitate. Cu spellingul pentru chineza nu am ce face! Oricum e mult mai bun decat LibreOffice. Pe Linux si Android se numeste WPS Office. "Gurile rele" spun ca programul are gauri in securitate permitandu-le chinezilor sa ne spioneze.

Oricum, sunt de acord cu introducerea Linux-ului si a altor aplicatii "open source" in scoala romaneasca. Windows ar fi putut sa ofere gratis licente pentru scoli. Apoi, cei care au lucrat doar pe Windows vor fi invatati doar pe programele lui Bill. Astfel, dupa ce vor iesi din scoala cei care au lucrat pe Windows vor da bani pentru licentele produse de Microsoft deoarece nu cunosc alt program si nu pot sa foloseasca decat programe Microsoft.  E un caz celebru al unui producator de software si produse pentru RMN care oferea pentru "testare" pentru doctori echipamente de RMN. Le oferea inclusiv traininguri. La alegerea unui aparat pentru diagnostic pe baza de RMN alegeau aceasta firma doar pentru ca doctorii stiau deja sa utilizeze aceste aparate.

Stiu niste chestii foarte interesante despre licentele de Windows din scoli. De exemplu, daca la licentele personale poti sa faci update gratis de la Win 8.1 sau Win 7 la Win10, la scoli nu poti sa faci asta din cauza clauzelor contractuale, desi au costat mult mai mult decat o licenta personala. Aici chiar se vede prostia romanilor...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Collabora are inclus Libre Office intr-o suita mai larga de aplicatii, aici e diferenta!
Intre Microsoft Office si Libre Office nu se fac comparatii, deoarece Libre Office este cea mai buna suita gratuita si cu sursele deschise, iar MOF este cea mai buna din cele foarte scumpe.
Eu as castra profesorii care fac acest gen de comparatii, insinuand elevilor sa nu foloseasca Libre Office gratuit, dar sa fie nevoiti sa pirateze solutia Microsoft!  =))

oroles

Citat din: romikele din Octombrie 21, 2015, 08:08:39 PM
Eu as castra profesorii care fac acest gen de comparatii, insinuand elevilor sa nu foloseasca Libre Office gratuit, dar sa fie nevoiti sa pirateze solutia Microsoft!  =))
De ce? Eu am un Office piratat mai bun ca originalul.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Si Open Office este tot gratuit si merge la fel de bine ca microsoft office.

romikele

Open Office e gratuit, dar fara acces la surse.
Libre Office tocmai aceasta carenta a reusit sa o inlature, asa ca Oroles are posibilitatea sa-l perfectioneze astfel incat sa depaseasca Microsoft Office-ul.  :wink2:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cipi

Am testat timp de o luna Elementary OS Freya, am fost multumit de el pe perioada testarii, dar parca tot Ubuntu imi place mai mult.