Proiect Ordin pentru modificarea OM 119/2011

Creat de romikele, Septembrie 30, 2015, 01:35:46 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Ce se intampla cu cei care sunt inregistrati la asociatii pe legea veche?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Mai 21, 2017, 04:23:56 PM
Ce se intampla cu cei care sunt inregistrati la asociatii pe legea veche?
Vor fi împușcați sau trași în țeapă !  :P

NYK74

Citat din: romikele din Mai 21, 2017, 05:25:00 PM
Citat din: oroles din Mai 21, 2017, 04:23:56 PM
Ce se intampla cu cei care sunt inregistrati la asociatii pe legea veche?
Vor fi împușcați sau trași în țeapă !  :P
Mai bine împușcați,că trași în țeapă,e dureros,dar dacă sunt masochiști si le place,se pot trage singuri,  :rotfl:

oroles

Uite astea sunt doua raspunsuri pe care nu le asteptam
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Păi ce să se întâmple?
Vor plăti în continuare cotizația la asociație, dar vor întocmi și depune dosarul la APIA individual... nu așa au dorit neafiliații? S-a făcut voia lor, și numai a lor...

oroles

Bun. Sa o iau binisor ca nu ati inteles. Vreau sa- mi autorizez stupina si sa imi iau placute cu numere. Am fost la ANARZ si niste domni destul de acri mi-au zis ca trebuie sa ma duc tot la asociatie. Intrebarea este, daca ma duc la asociatie, imi iau numerele, mai sunt valabile cand se schimba legea? Vor avea aceeasi structura numerele de pe placutele de identificare sau voi fi nevoit sa le schimb?  As putea sa mai astept, insa nu vreau sa astept prea mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Va trebui sa le schimbi, dar nu imediat.
Dupa cat timp, vom afla la aparitia misteriosului Ordin de identificare a stupinelor, stupilor si stuparilor...  :wink:

cornelioandanciu

Citat din: Eugen B din Septembrie 30, 2015, 08:12:41 PM
Eu nu sunt de acord sa se traga bani din mierea vanduta. Dupa ce scad cheltuieli de pastoral mai discutam. Impozitul e pe profit, nu pe toata mierea.
Mesaj pt dn.Cornel
Nici eu nu sint de acord, dar daca trebuieste platit impozit, atunci trebuie platit de undeva, deci de unde altundeva decat din productia realizata si vanduta ?
          Imi pare rau ca am raspuns cu asa mare intarziere.
Va salut.

cornelioandanciu

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2015, 08:14:55 PM
Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 30, 2015, 08:11:11 PM
... Impozite trebuiesc luate, dar cu bun simt !
Ce impozit ai platit de ex. in 2015?
Nu am platit si nici nu o sa mai platesc deocamdata. In aceasta iarna mi s-au prapadit toti stupii. Va las pe voi sa sustineti bugetul statului din apicultura.
Va salut.

oroles

Se mai stie ceva despre proiectul asta? S-a aprobat?
Nu mia stim unde sa ne inregistram stupii!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Deocamdata inregistrarea stupilor se face ca pana acum, la OJZ, prin forme asociative.
Ordinul nou s-a ratacit pe undeva, gasitorului i se vor da suturi in dos.

romikele


oroles

De cand il astept! Sa traiesti Romikele. Acum imi arunc un ochi pe el ca sa imi fac o idee.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Procedura operațională privind identificarea stupinelor și stupilor în sistemul unitar

cornelioandanciu

O mica observatie ,crotaliile s.au schimbat cu pirogravarea.Sper sa reusesc sa pun o poza cu o stupina din Olanda ,unde nu veti vedea niciun crotaliu idiot sau alte pirogravari pe stupi ca sa nu mai poti vinde lazile.Apoi ,este clar ca nu interesele apicultorilor primeaza ,deoarece familia de albine in acceptiunea dumnealor trebuie sa aiba musai matca ,dar un apicultor amator incepator stie ca exista familii de albine fara matca ,se numesc familii bezmetice.Pe scurt,in opinia mea,o lege care nu prevede TOATE posibilitatile ,este o lege incompleta,adica proasta,si este data doar de dragul de a constrange apicultorii si sa ii incoloneze ca pe o turma de oi.
Va salut.