Stupul meu

Creat de Arcadie, Septembrie 11, 2015, 09:36:04 PM

« precedentul - următorul »

Arcadie

Salut la toţi. :hi: Practic stupi pe rame 300-415, verticale, cu magazie 300-150. Cineva mai practică?
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

tuturicius

Vezi ca ti-am trimis mesaj privat, uita-te la "Mesajele mele", trebuie sa vezi si un 1 acolo.

stefan1

  Bun venit pe forum, Arcadie!    :hi:
Ramele tale sunt un fel de Gerstung, dar cu rama mai mare (Gerstung are 260x410). Sunt curios cum ai ramele: in pat cald (paralele cu urdinisul) sau in pat rece? La Gerstung clasic sunt in pat cald iar caturile au faguri jumatate din cei de cuib dar dispusi in pat rece si repartizati in doua caturi mici, unul in fata si altul in spate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Salut Arcadie! Bine ai venit pe forum!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Arcadie

mersi mult de salutări călduroase! Ramele se află în pat rece, dar am 2 stupi(experimentali) în pat cald şi am observat dezvoltare mai activă primăvara. Ân viitor toţi stupii vor fi în pat cald(după afirmaţiile mai multor colegi )
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

stefan1

 La asezarea in pat cald conteaza un detaliu constructiv al lazii: distanta de la fund pana la rame conteaza mai mult decat la patul rece. Se zice ca la o prea mica distanta de la fund la rame, aerarea este deficitara si asta influenteaza negativ suprafata de puiet, in special primavara. Sigur ca daca se face si la acesti stupi fund cu sita, atunci nu mai conteaza acea distanta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

 :hi:
:welcome:

Din experienţa ta vom avea şi noi de învăţat, eu mai ales doresc cât mai multe despre stupul cu rama verticală, care mi se pare cea mai apropiată variantă de ceea ce fac albinele în mod natural.

SUCCES în tot ceea ce faci iar  :bzz: :bzz: :bzz: să-ţi trăiască şi să se înmulţească.


O fotografie face cât 3 pagini scrise, iar un filmuleţ este ca o "succesiune" de poze.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Arcadie

Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...


dan sebastian

De pe tabletă nu mi le deschide.
Vreau să știu și eu dacă stai în zonă de munte?
Când extragi mierea ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.


Arcadie

#11
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

tuturicius

Cand scri mesajul poti face click pe "Atasamente si alte optiuni", imediat sub fereastra in care scri, si iti apare mai jos "Ataseaza" - Browse.  cu Browse cauti poza in calculatorul tau si o atasezi. Daca e prea mare te anunta si iti si spune cat sa fie marimea maxima.

oroles

Sa ii dea cineva un mesaj pe privat sa ii spuna cum se pun pozele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Arcadie

ştiubeele mele-
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...