Targul Apicol Sibiu 2015, 10-11 Octombrie 2015, prima editie

Creat de BIA Partner, Septembrie 10, 2015, 02:06:40 PM

« precedentul - următorul »

BIA Partner

Organizatorii primei editii a Targului Apicol Sibiu 2015 va invita sa participati la acest eveniment care se va desfasura in Piata Teatrului (zona centrala, langa Teatrul "Radu Stanca"), in perioada 10-11 Octombrie 2015. Va asteptam cu drag!

mihaimsibiu.

Dupa lipsa de activitate de pe pagina eram aproape sigur ca nu va veni nimeni la Sibiu .Sa stiti ca targul de la Sibiu exista.Am dat o tura prin piata inca inainte de ora opt.Uni expozanti abia soseau,alti montau standurile,uni asteptau vizitatori.In contradictie cu toate prognozele la prima ora timpul este bun la Sibiu ,se vede chiar soarele.

mihaimsibiu.


mihaimsibiu.

a treia incercare

mihaimsibiu.

poze

viorel55


pharaonu75

Clientii?!?!?
Ce mai conteaza... expozanti platitori de taxe de stand sa fie...
De unda sa fie clienti, daca mediatizarea este ZERO???? :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BIA Partner

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 10, 2015, 04:04:11 PM
Clientii?!?!?
Ce mai conteaza... expozanti platitori de taxe de stand sa fie...
De unda sa fie clienti, daca mediatizarea este ZERO???? :uimit: :uimit:

Asa cum spunea Mihaimsibiu si cum se observa din poze, acestea sunt facute inainte de ora 8 dimineata. Cati clienti ar putea fi prezenti la aceasta ora? Nu avem pretentia ca a fost o prezenta foarte mare sau vanzari grozave, mai ales tinand cont de faptul ca a fost prima editie. Cat priveste mediatizarea, daca doriti dl. Pharaonu75 va putem pune la dispozitie contractele incheiate cu TV Sibiu, Radio Sibiu, Eveniment TV si Eveniment FM, cele mai reprezentative la nivelul judetului Sibiu cu acoperire chiar si in judetele vecine......sau puteti discuta direct cu ei. La asta se adauga promovarea pe internet, FB, etc., precum si prin afisaj publicitar tractat de auto prin tot orasul, pe arterele principale. Sper ca am lamurit subiectul si nu mai sunteti in eroare. Stima!

pharaonu75

Dati-ne cateva poze de pe la amiaza, ca sa ne minunam de afluxul mare de clienti... sa planga Blajul, Campina si Fagetul de invidie!

Poate am folosit cuvantul gresit, am spus "mediatizare" in loc de "popularizare". Nu la lipsa unor contracte cu posturile locale de radio sau tv ma refeream si nici nu cred ca se rezolva problema daca o masina se plimba prin centrul Sibiului tractand un banner.
Apicultorii nu stau ingramaditi in centrul Sibiului ci sunt gasiti cel mai adesea in... stupine. Surprinzator, nu?

Cand pui suflet in organizarea unui targ, pe langa expozanti discuti si cu apicultorii, pentru ca de la ei vin banii. Daca sunt clienti, atunci si expozantii sunt multumiti si implicit si organizatorul, deoarece la targurile pe care le va organiza in viitor va avea participarea sigura a unor expozanti "consacrati".
Ideea este sa iti asiguri la targ cat mai multi cumparatori, lucru care se face nu printr-o unica postare pe fb sau pe un forum.
Aveti idee cat discuta dl Mates cu apicultorii din zona sa? Dar dl Viorel la Campina, sau Stefan Orban la Sighisoara?
Va asigur ca mult mai mult decat ati discutat dvs cu apicultorii din Sibiu, Deva, Tg. Mures, Braila, Calarasi, Craiova, Tg. Jiu... sau de la Arad, unde pana la urma nu ati mai organizat nimic.

Interactiunea organizatorului cu apicultorii din zona targului trebuie sa fie maxima.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BIA Partner

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 11, 2015, 05:55:51 PM
Dati-ne cateva poze de pe la amiaza, ca sa ne minunam de afluxul mare de clienti... sa planga Blajul, Campina si Fagetul de invidie!

Poate am folosit cuvantul gresit, am spus "mediatizare" in loc de "popularizare". Nu la lipsa unor contracte cu posturile locale de radio sau tv ma refeream si nici nu cred ca se rezolva problema daca o masina se plimba prin centrul Sibiului tractand un banner.
Apicultorii nu stau ingramaditi in centrul Sibiului ci sunt gasiti cel mai adesea in... stupine. Surprinzator, nu?

Cand pui suflet in organizarea unui targ, pe langa expozanti discuti si cu apicultorii, pentru ca de la ei vin banii. Daca sunt clienti, atunci si expozantii sunt multumiti si implicit si organizatorul, deoarece la targurile pe care le va organiza in viitor va avea participarea sigura a unor expozanti "consacrati".
Ideea este sa iti asiguri la targ cat mai multi cumparatori, lucru care se face nu printr-o unica postare pe fb sau pe un forum.
Aveti idee cat discuta dl Mates cu apicultorii din zona sa? Dar dl Viorel la Campina, sau Stefan Orban la Sighisoara?
Va asigur ca mult mai mult decat ati discutat dvs cu apicultorii din Sibiu, Deva, Tg. Mures, Braila, Calarasi, Craiova, Tg. Jiu... sau de la Arad, unde pana la urma nu ati mai organizat nimic.

Interactiunea organizatorului cu apicultorii din zona targului trebuie sa fie maxima.

D-le Pharaonu75, speram sa purtam o discutie civilizata si constructiva, lipsita de atacuri personale, neadevaruri si ironii ieftine venite din partea dvs. Se pare ca m-am inselat insa, motiv pentru care, din punctul meu de vedere, discutia a luat sfarsit!

pharaonu75

Tot in ideea unei discutii constructive mi-am permis si eu sa fac unele observatii. Ca le-am facut pe alocuri si putin ironic, mea culpa... dar nu m-am putut abtine... nu un anunt la postul local de radio asigura succesul unui targ.
Dupa parerea mea, daca va concentrati pe 1-2 targuri din zona dvs, acolo unde cunoasteti si apicultorii si ii puteti mobiliza si atrage la targ, succesul ar fi mult mai mare. Iar daca acel/acele targuri devin si o "traditie", lucrurile ar iesi si mai bine. Din toate targurile pe care le-ati organizat pana acum, cate credeti ca vor ajunge la a VII-a editie? Dar la a X-a?

Nu am dorit ca postarile mele sa reprezinte un atac ci, asa cum spuneam, intentionam sa fie ceva constructiv, din care sa aibe de castigat in primul rand apicultorul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

balasbebe

Daca erai din Sibiu puteai sa auzi de Cristi Bratu si sa-l inviti. Eu l-am vazut  o data dar as repeta intalnirea cu el.
http://www.buckfastromania.ro/Conferinte.html

viorel55

     Un targ se face cu oameni,pentru oameni ...
     Apropo,ati avut un simpozion pe teme apicole ?

D006

   Sunt sigur ca a fost o reusita deoarece Sibiul are multi stupari in imprejurimi . Plus o multime de consumatori de miere.

mihaimsibiu.

Imi pare rau ca am reusit sa creez animozitati cu pozele mele ,sa stiti ca nu asta a fost intentia.Targul din punctul meu de vedere consider ca fost o reusita(bugetul alocat cheltuielilor l-am depasit cu 200 %), am vazut in targ majoritatea sibienilor pe care ii intalnesc pe la alte manifestari similare, deci cei nu au aflat probabil nu sunt destul de pasionati de sportul asta.Ii  felicit pe organizatori pentru ce au realizat ,le doresc editii viitoare mai complete.Sa vii in Sibiu sa organizezi un targ al mierii (cand la trei strazi distanta C.J.Sibiu organizeaza saptamanal targ de produse traditionale) este o perfomanta.Cand te duci la primarie si le spui ce vrei sa faci, nu cade nimeni pe spate dar cand le spui ca vrei sa blochezi o parcare din centru vreme de mai trei zile,pe toti ii trec fiori reci pe sira spinarii.Si intre noi fie vorba ,consumatori  de miere au locul lor fiecare de unde se aprovizioneaza ,ceilalti (ocazionali) consuma putin.Stupari isi cumpara echipament primavara ,la targurile de toamna vin mai mult sa se documenteze , sa se intalneasca cu colegi de breasla, sa se relaxeze dupa stresul de peste vara.In rest numai bine.