strategie pentru iernat...

Creat de Nemo, Septembrie 08, 2015, 09:46:09 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Broblema e alta,la temperaturi mai joase decat cele optime puietul nu iese viabil.
Cat despre mutarea familiilor ma uimiti,cum sa muti acum doua familii intr-un stup cand cel care pune intrebarea spune destul de clar ''STUPI CE TREBUISC MUTATI AU POZITII DIFERITE IN STUPINA''.

Daca erau apropiati unul de altul mergea acum aceasta operatie,insa cand unul e intr-un colt si altul in celalalt colt nu poti sa-i muti in acest moment deoarece albina se va duce la vechea locatie.

Mutarea se poate face cand vremea se raceste.

balasbebe

La aceasta ora se poate muta  orice stup prin stupina si nu se depopuleaza. Este mult mai bine acum decat dupa racirea vremii. Foarte putine albine raman la vechea locatie. Albinele se orienteaza si dupa miros, in afara de ceea ce stim noi referitor la pozitia stupului.

Nemo

#32
Veterani cu pareri diferite inca...ce sa mai decid si io. Stiu doar ca inca e cald sa ii mut....ii mut cand organizez pt iernat. Nush ce o sa se aleaga de albina culegatoare....adica mai toata. Sa nu cumva sa mai declansez si ceva furtisag?
Si alta idee legata de noua cutie si modul de organizare a ramelor:
sa zicem ca iau 5 rame odata, modul de iernare trebuie reorganizat pt noua lada unde vor sta in perete cu vecina. Ma gandesc ca e mai bine sa intervin cu o zi inainte in vechea lada sa le reorganizez ca pt noua lada si abia a doua zi sa la mut cu totul?

bmdna

Cati metri sint intre cei doi stupi?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Nemo

Stupii sunt in linie si difera intre 2 si 20m intre ei

Arcadie

Citat din: balasbebe din Septembrie 19, 2015, 09:56:21 PM
La aceasta ora se poate muta  orice stup prin stupina si nu se depopuleaza. Este mult mai bine acum decat dupa racirea vremii. Foarte putine albine raman la vechea locatie. Albinele se orienteaza si dupa miros, in afara de ceea ce stim noi referitor la pozitia stupului.
...absolut de acord! Atât că trebue de mutat treptat stupul. Şi mai bine cu 1-2 zile de înlăturat matca nedorită.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

bmdna

Citat din: Nemo din Septembrie 19, 2015, 11:02:55 PM
Stupii sunt in linie si difera intre 2 si 20m intre ei
Daca ai 2 m intre stupi, ii mutai cate 0,5 m pe zi si in doua zile ii aveai deja pusi in acelasi stup.
la ceilalti merge aceeasi tactica. La 20 de m iti trebuie 20 de zile cu vreme buna si rabdare. Eu in fiecare toamna asa procedez. Din august stabilesc care cu care si ii mut cate 50 cm pe zi, dar meaparat sa fie zi cu vreme de zbor. Acum este perfect, zile senine, nu ploua. Stupul daca il muti cu pana la 0,5 m si in timp de cules, asa cum spunea un coleg, albinele il gasesc dupa miros. Probleme pot sa apara daca il muti cu mai mult dar pana in 0,5 pe zi este OK, probat de mine si nu am pierdut culegatoarea.

Cu cat astepti cu atat vei primi mai multe pareri si nu vei mai face nimic. Va veni iarna si tot la faza de dat in bobi o sa fii. Trebuie sa analizezi ce spune fiecare si sa iei decizii, la nicio intrebare nu vei primi un raspuns identic de la toata lumea de pe forum. Asa ca...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

sorinma

Ai primit cel mai la obiect raspuns " ieri". Tu astepti raspunsuri care sa-ti placa. Incep.sa inteleg de ce unii au renuntat sa mai dea sfaturi
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Nemo

Nu pot apropia stupii pentru ca sunt alti stupi intre ei. Cei alaturati se rezolva.
Citat din: sorinma din Septembrie 19, 2015, 11:38:25 PM
Ai primit cel mai la obiect raspuns " ieri". Tu astepti raspunsuri care sa-ti placa. Incep.sa inteleg de ce unii au renuntat sa mai dea sfaturi
Daca era un raspuns clar si unanim, taceam si faceam , dar fiindca exista mai multe variante si mai multe variabile nu ma grabesc sa fac ceva ce ar putea dauna albinelor intr-un anumit caz. Nu toat cazurile sunt la fel si nu toate au raspunsuri usoare. Nu ma conversez de dragul dialogului ci chiar sunt in impas si am nevoie de ajutor. Unii nu citesc tot si raspund in graba. Situatia e mai complicata putin si de aceea si multe pareri diferite. Alegerea unei optiunj din dezbatere poate face omora sau salva cel putin 10 nuclee.

milu56

Fiecare cu experentele lui si cu idei noi dar stupii nu e bine sa ii muti acum de pe loc decat peste 4 km.,ori dupa racirea vremii cand nu mai zboara albinele si atunci cand vor face zborul de curatire fac si recunoastere

bmdna

Citat din: milu56 din Septembrie 20, 2015, 07:39:25 AM
Fiecare cu experentele lui si cu idei noi dar stupii nu e bine sa ii muti acum de pe loc decat peste 4 km.,ori dupa racirea vremii cand nu mai zboara albinele si atunci cand vor face zborul de curatire fac si recunoastere

Eu sfaturi aici nu mai dau dar daca un stup este mutat cu o distanta MAI MICA de 0,5 m (50 de cmm, 500 mm) albinele, indifferent de sezon vor gasi imediat urdinisul. Eu astfel procedez toamna ca sa "adun" stupii pentru iernare iar primavara asa procedez ca sa-i "rasfir". Astfel, cu rabdare ii deplasez si cate 20 de m. Sigur, mie imi e foarte usor sa o fac pentru ca nu am suporti in linie. Am sporti individuali care au exact 500 de mm si de fiecare data fac deplasarea cu dimensiunea unui astfel de support. Mai am si paleti. Cu paletii e si mai usor. Pur si simplu trag paletul ca pe sanie apoi il fac orizontal si gata. Totul e sa nu se faca mutari dupa zile in care albinele nu au zburat. Nu discut de mutari cu mai mult de 0,5 m (50 de cm, 500 de mm, aproximativ 20 de inch).
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Am avut stupi bezmetici pe care l-am mutat 5-6 m si depopularea a fost f.mica la prima mutare---a trebuit sa-l mut de mai multe ori sa se depopuleze--mutarea stupului bezmetic am facut-o pentru a nu scutura dintr-odata pentru an nu se intoarce multe albine in timp scurt la fam. vecine si astfel riscand sa omoare matcile

balasbebe

Baga mare si gata. Raspund eu ca nu se intampla nimica

dinupaltinis

Citat din: Nemo din Septembrie 20, 2015, 12:59:30 AM
Nu pot apropia stupii pentru ca sunt alti stupi intre ei. Cei alaturati se rezolva.
Citat din: sorinma din Septembrie 19, 2015, 11:38:25 PM
Ai primit cel mai la obiect raspuns " ieri". Tu astepti raspunsuri care sa-ti placa. Incep.sa inteleg de ce unii au renuntat sa mai dea sfaturi
Daca era un raspuns clar si unanim, taceam si faceam , dar fiindca exista mai multe variante si mai multe variabile nu ma grabesc sa fac ceva ce ar putea dauna albinelor intr-un anumit caz. Nu toat cazurile sunt la fel si nu toate au raspunsuri usoare. Nu ma conversez de dragul dialogului ci chiar sunt in impas si am nevoie de ajutor. Unii nu citesc tot si raspund in graba. Situatia e mai complicata putin si de aceea si multe pareri diferite. Alegerea unei optiunj din dezbatere poate face omora sau salva cel putin 10 nuclee.
Eu am de mutat cel putin 70 de familii care vor ierna 2 in lada.De acum le organizez cuibul exact cum vor veni dispusi adica unu pe stinga unu pe dreapta,si la momentul oportun numai ai mut pe fiecare ,treaba care dureaza 2 3 minute maxim.
A nu se intelege ca ai mut cand sunt -20 de grade.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dinupaltinis

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 20, 2015, 10:51:38 AM
Am avut stupi bezmetici pe care l-am mutat 5-6 m si depopularea a fost f.mica la prima mutare---a trebuit sa-l mut de mai multe ori sa se depopuleze--mutarea stupului bezmetic am facut-o pentru a nu scutura dintr-odata pentru an nu se intoarce multe albine in timp scurt la fam. vecine si astfel riscand sa omoare matcile

Foarte exact.Asa procedez si eu ,dar treaba se intimpla vara ,in timpul teiului sau imediat dupa cand este cules si nu se bat.
Dar acum sa te apuci sa muti la intamplare 10-20-50 etc de stupi prin stupina o sa iasa ceva ca in Siria,garantat.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)