strategie pentru iernat...

Creat de Nemo, Septembrie 08, 2015, 09:46:09 AM

« precedentul - următorul »

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Nemo

Anul trecut eu le-am organizat ghemul pt do in unu...o organizare diferita a ramelor decat daca ar fi iernat 1.
Primavara au fost vesele si cu rezerve de hrana destule....au consumat putin. Numa 2 pierderi am avut, una de la furtiag si alta de la diaree.
Au si ele nevoie de organizare lor insa cred ca de la mijlocul lui oct pana in dec cand vine frigul...au ce face.

Nemo

Si ce sa mai vorbim de organizarea cuibului cand afara sunt 36grade ziua si 18 seara?

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Arcadie

#19
Citat din: Nemo din Septembrie 08, 2015, 09:46:09 AM
Am o nelamurire legata de modul si timpul favorabil pentru a muta roiurile in  lazi diferite.
Sunt un şir de metode de unire a fam. Totuş e mai fiziologic să o faceţi acuma. Au nevoe să între în ansamblu comun albina străină. Momentul acesta este experimentat de savanţii ruşi şi sa dovedit că mai bine iernează fam. unite măcar cu o lună până a forma cuibul.  De exemplu-apropiaţi stupul cum v-au sfătuit mai sus. Sara pe amurgite fam. care este în stup izolaţio cu un ziar pe vertical de aceia pe care o veţi pune şi mutaţi toate ramele odată. E de dorit de luat matca cu o zi-două înainte. Ambele fam- stropiţele bine cu sirop cu un miros specific(de exemplu cu un parfum sau extr. de Valeriană). Ştiub. mutat luaţi-l cu totul mai departe. Ziarul va fi ros şi fam. se vor uni!
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

Nemo

Anul trecut stupii au fost unul langa celalalt si am apropiat, insa acum sunt intercalati si departati.
Familiile sunt deja separate prin structura cuibului, matcile nu se intalnesc. Circula treptat mirosul de la o familie la alta prin fundul de plasa antivarroa comun.

Nemo

Daca strang pe temperaturile astea cuibul, albina nu o sa mai stea in stup.

Arcadie

Citat din: Nemo din Septembrie 18, 2015, 01:59:21 PM
Daca strang pe temperaturile astea cuibul, albina nu o sa mai stea in stup.
...şi matca o să înceapă să ouă, ce nue de dorit acuma!
-eu practic 2 funduri- cu sită şi de lemn închis.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

milu56

Nu vad motivu dece nu ak fi de dorit sa oua matca acuma,la mine toate matcile oua si am 3-4-5 si 6 rame cu puiet in stupi la ora actuala.

Arcadie

...marea diferenţă este zona climaerică unde ne aflăm.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

NYK74

Rasa, clima și multe alte elemente care pot scăpa din vedere uneori, dar care fac mari diferențe la sfârșit.
Pentru o mai bună organizare a familiilor într-adevăr e de preferat a se face operația din timp, dar la cazuri mai "extreme" se execută unificarea și mai târziu când vine frigul, cu unele riscuri in plus.

stefan1

Citat din: Arcadie din Septembrie 18, 2015, 02:43:32 PM
...
...şi matca o să înceapă să ouă, ce nue de dorit acuma!
...

  Sunt de aceeasi parere cu Arcadie. Calitatea polenului in toamna este mai proasta, asa ca albinele nu pot sa-si mai formeze corpul gras, asa ca nu vor avea viata lunga. In plus albinele care au crescut acea generatie de puiet s-au uzat cu aceasta munca si siele nu vor mai trece iarna. Sigur, sunt zone cu clima mai blanda, la care mentinerea temperaturii necesare cresterii puietului nu se face cu eforturi si uzura foarte mare si in care sunt culesuri tarzii (ex la menta sau alte plante de toamna recunoscute), care permit cresterea puietului de calitate pana tarziu in toamna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Citat din: milu56 din Septembrie 18, 2015, 10:12:00 PM
Nu vad motivu dece nu ak fi de dorit sa oua matca acuma,la mine toate matcile oua si am 3-4-5 si 6 rame cu puiet in stupi la ora actuala.

Idem si la mine.In perioada asta trag cit pot de matci sa nu opreasca ouatul, si nici o data nu am observat nimic negativ legat de treaba asta.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dinupaltinis

Citat din: stefan1 din Septembrie 19, 2015, 07:30:47 AM
Citat din: Arcadie din Septembrie 18, 2015, 02:43:32 PM
...
...şi matca o să înceapă să ouă, ce nue de dorit acuma!
...

  Sunt de aceeasi parere cu Arcadie. Calitatea polenului in toamna este mai proasta, asa ca albinele nu pot sa-si mai formeze corpul gras, asa ca nu vor avea viata lunga. In plus albinele care au crescut acea generatie de puiet s-au uzat cu aceasta munca si siele nu vor mai trece iarna. Sigur, sunt zone cu clima mai blanda, la care mentinerea temperaturii necesare cresterii puietului nu se face cu eforturi si uzura foarte mare si in care sunt culesuri tarzii (ex la menta sau alte plante de toamna recunoscute), care permit cresterea puietului de calitate pana tarziu in toamna.

Credeti ca polenul de acum 2 luni cules de la niste flori semiuscate la 40 si de grade,era mai bun calitativ?
In cartile mai vechi de apicultura toti autorii recomanda acum in toamna deplasarea stupilor la flora din lunci si otavuri pentru stimulare naturala si izolarea cuiburilor contra pierderilor de caldura,tocmai pentru a preveni stoparea pontei prea devreme.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Arcadie

Eu tot efortul îl depun ca matca să ouă bine ăn luna august, cel mult până la jum. lui septembrie din motive că din ouăle din aug. peste 21 de z. apare prima albină, câteva zile puetul tânăr se mai află în ştiubei , apoi începe prim. zboruri de călire şi ce se primeşte?-septembriile a plecat. Bine că e cald şi totul se reuşeşte, dar dacă toamna e rece? În al doilea rănd albina matură se epuizează f. mult la creşterta puetului ce nu e de dorit fiind că ea ăncă trbue să ierneze. Deaceia puetul crescut ăn august este crescut de albina care nu merge ăn iarnă. Cu această albină din august eu asigur şi hrănirea cu sirop(invertarea) ce tot duce la epuizarea albinelor mature. Făra probleme ăntru în iarnă cu 8-9 rame de albină tânără, care iernează ăn mediu 98-99%. Albina muncită cu creştera puetului în septembrie,octombrie are pierderi mult mai mari. Tot odată şi puetul ouat în septembrie apare în octombrie şi are mult mai puţine şanse să se călească pentru a rezista iarna. O bună parte din el cade în timpul iernatului. Nemaispunând de cantităţile de hrană consumată cu ouatul târziu.
Totuş sunt de părere că la baza acumulării albinei tinere stă o matcă bine selectată din cele mai productive şi tânără de anul acesta, crescută cum ne recomandă marele sav. Rutner şi asigurată cu hrană glucidă şi proteică în cantităţi optimale.! Eu anual reânoesc artificial toate mătcile din prisacă. Ceva mai şi procur şi de la crescătorii de mătci. Roiuri nu mai am de ani de zile.
Stimaţi apicultori- eu mi-am descris doar părerea şi metoda cum conduc prisaca şi pe nimeni nu vreau să conving sau să combat, D-ne fereşte!
Cu stimă Arcadie.
.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...