strategie pentru iernat...

Creat de Nemo, Septembrie 08, 2015, 09:46:09 AM

« precedentul - următorul »

Nemo

Am o nelamurire legata de modul si timpul favorabil pentru a muta roiurile in  lazi diferite.
Am lazi care pot adaposti doua familii in aceeasi cutie si am nuclee mai slabe de anul asta care ajung pe 6 rame. Cutiile tin 6cu 6. Strategia ma impinge sa mut tot ce e sub 7rame sa ierneze 2in1. De anul trecut stiu ca acesta este un iernat benefic. Intrebare este: CARE E TIMPUL SI MODALITATEA CEA MAI BUNA DE A MUTA ROIURILE DINTR-O CUTIE IN ALTA(au pozitii diferite in stupina), FARA A CREA PREA MULT HAOS IN STUPINA?(sa nu inceapa culegatoarel sa  invadeze alti stupi sau sa nu mai stie drumul inapoi). Exclusa varianta cu mutatul la 5km.
Multumesc!

Bătrânul


maximotgv


Bătrânul

De mutat IERI adica cit mai urgent .

Nemo

Multumesc pentru raspuns, dar ati putea sa detaliati putin de ce ieri si nu maine:)?

vranceanul

Fiindca trebuia facuta mutarea pana acum, dar nici maine nu e prea tarziu, asa ca grabestete.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Nemo

Pai nu am putut face lucrarea pana acum fiindca a fost ft cald si am facut asa la 2 dintre stupi din alta motive si chiar aca erau fiecare pe 6 rame full, tot au facut barba la urdinis. In plus, mai am cate 2-3rame de puiet si caldurile or sa mai tina pana la sf de ocrombrie cel putin. Si ce fac cu albina din stup care se intoarce pe vechiul loc? Ce mai ramane din familia mutata?


dinupaltinis

Eu zic sa-i lasi in pace pina cind s-o pune frigul si atunci sa-i muti cum vrei.Cind au sa iasa la zboruri de curatire nu o sa mai fie probleme.Pregateste-i normal pt.iernat si cind prinzi momentul ai muti rapid luind cite 3-4 rame o data ca sa nu spargi ghemul prea tare.Eu asa fac.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Nemo

Da, asa ma gandeam sa fac. Am luat si cate 5 deodata. Asa mi-ar fi cel mai usor. Altfel nu prea se pupa cu vremea?

bmdna

Eu am iernat 2 familii in acelasi stup si am procedat astfel:
- Cand albinele mai zburau, asa cum este cazul de acum am apropiat cei doi stupi, cate jumatate de metru pe zi cu vreme in care albinele zburau. Daca veneau o zi doua de frig si albinele nu ieseau, nu mai mutam, asteptam sa vina vremea buna. In functie de distanta, in cateva zile aduceam stupii unul langa altul. In ziua urmatoare mutam una din familii in stupul celeilalte. Simplu, dar functioneaza cand distanta dintre cele doua familii nu e foarte mare. In 10 zile ii poti apropia 10 m (cate 0,5 m de stup pe zi).

Cred ca s-ar putea muta si cand vine frigul si albinele nu mai zboara. Se pot muta toate ramele odata. Cred ca le ai cu folie si este foarte simplu. Desfaci un pic folia la capetele ramelor si rupi propolisul la fiecare rama. Apoi pui folia la loc. Iei doua sipci si le pui transversal peste ramele acoperite cu folie. Prin cele doua sipci bagi holzsuruburi in fiecare rama, astfel incat fiecare rama sa fie prinsa cu cate un surub de fiecare sipca. Nu e nevoie sa fie stranse suruburile. la sfarsit tragi de sipci si ridici tot grupul de rame odata si-l pui in noul stup. Desfaci suruburile si mutarea e gata. Astfel nu deranjezi ghemul deloc.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Eu nu l-am inteles pe Batranul! Oi fi fost eu mai prost... Ideea e ca si eu sunt de acord sa faci asta cat mai tarziu, cand o da frigul cum zice dinupaltinis si bmdna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Gamma

Citat din: oroles din Septembrie 08, 2015, 09:40:26 PM
Eu nu l-am inteles pe Batranul! Oi fi fost eu mai prost... Ideea e ca si eu sunt de acord sa faci asta cat mai tarziu, cand o da frigul cum zice dinupaltinis si bmdna.
Eu sunt "leat" cu Batranul....si-l inteleg perfect  :nebun:

sorinma

Sa zicem ca albinele dupa mutare trebuie sa se reorganizeze in noua lada si cu cat au vreme mai multa de activitate o sa si poata face asta. Tu nu ai face cel putin curatenie daca te-ai muta intr-o casa noua? Sa nu zicem ca poate ai o gaura de infundat , un geam de inlocuit...
De ce nu e recomandat sa se deschida stupii iarna decat in cazuri exceptionale?( stres, schimbare microclimat in cuiburi , accidentare albine sau matca sau mai rau scuturare ghem)
Daca ii bagi sa ierneze doi intr-o cutie sigur o sa isi organizeze altfel ghemul decat daca ar ierna singuri.
Daca gresesc astept cotectari .
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

stefan1

  O argumentatie logica, cu care sunt de acord. Bravo!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Intradevar stupii in nici un caz nu se vor muta toamna in lazi noi,recomandat e de mutat primavara dupa infloritul pomilor.