Ce tratament antivarroa peste iarnă folosiţi ?

Creat de Vasile Rob, August 28, 2015, 11:41:29 AM

« precedentul - următorul »

dany 1

Multumesc frumos pt răspuns  dl Bucovineanu. Sănătate multa!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

MirceaCalin

Mai am o întrebare pentru cei ce au folosit benzi de Mavrirol: dacă benzile se pun transversal peste rame şi nu vertical între rame nu scade eficienţa lor ?
Adică, puse pe rame benzile mă gândesc că vor fi propolizate.
Pe de altă parte, dacă dă frigul şi familia se strânge în ghem, nu mai există contact între bandă şi albine decât dacă se introduc vertical, între rame.

dorindafi

albina are contact cu banda de M. pina nu coboara temperetura mai jos de circa 10 grade
deacea benzile se introduc atunci cind sunt temperaturile moderate [ zona mea - sfirsitul lui septembrie ], adica cind cuibul este deja aproape format
daca le pui pe vertical e bine sa fie prinse intre umerii ramelor. dece :
1-nu pot fi trase in jos
2-fiind puse pe restul intervalului dintre rame e posibil ca ele sa mute mierea din dreptul benzii si vor roade celulele de la faguri
ps= propie experienta 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Hmmm...
Am făcut trei cu VF dar păduchii morţi au fost încă destul de mulţi şi, în plus, mai era ceva puiet căpăcit care presupun că este infestat.
De aceea aş fi încercat încă un Varachet (dacă prind de vineri încolo mai mult de 12 grade) şi după aceea banda de Mavrirol, pe care să o las până la primăvara.
În consecinţă, m-am socotit că dacă nu introduc benzile vertical, proptite cu cuie/scobitori de speteaza superioară, n-ar avea rost să le mai bag deloc pentru că se strică vremea şi temperaturile scad, deci contactul cu substanţa impregnată va fi aproape nul...

roi_ag

 Acid oxalic.
M-ai aveam de facut un tratament cu VF si s-a terminat butelia de propan de la FOGER.Sun la
OVISAN si nu raspunde nimeni, sun la STUPARUL si spun ca buteliile FOGAR-elor ce le comercializeaza ei sunt de butan si nu se infileteaza la al meu care este grecesc.
Rog pe cineva sa imi spuna de unde pot sa procur o butelie de propan pentru FOGER-ul grecesc.
Dau o  :beer:

apicola2015

Citat din: roi_ag din Octombrie 20, 2015, 10:01:58 PM
Acid oxalic.
M-ai aveam de facut un tratament cu VF si s-a terminat butelia de propan de la FOGER.Sun la
OVISAN si nu raspunde nimeni, sun la STUPARUL si spun ca buteliile FOGAR-elor ce le comercializeaza ei sunt de butan si nu se infileteaza la al meu care este grecesc.
Rog pe cineva sa imi spuna de unde pot sa procur o butelie de propan pentru FOGER-ul grecesc.
Dau o  :beer:

Gasiti la Dedeman la raionul camping(gradinarit).

apicola2015

Citat din: roi_ag din Octombrie 20, 2015, 10:01:58 PM
Acid oxalic.
M-ai aveam de facut un tratament cu VF si s-a terminat butelia de propan de la FOGER.Sun la
OVISAN si nu raspunde nimeni, sun la STUPARUL si spun ca buteliile FOGAR-elor ce le comercializeaza ei sunt de butan si nu se infileteaza la al meu care este grecesc.
Rog pe cineva sa imi spuna de unde pot sa procur o butelie de propan pentru FOGER-ul grecesc.
Dau o  :beer:

Gasiti la Dedeman la raionul camping(gradinarit).

roi_ag

Multumesc !
Acum am aflat ca sunt FOGGER-E grecesti si altele. Altele care merg cu butelii de butan care se gasesc in comert si grecesti care au butelii de propan care nu se gasesc peste tot . Am vorbit la un magazin apicol din Pitesti care au avut si vor mai aduce.

MARIUS_bc