Ce tratament antivarroa peste iarnă folosiţi ?

Creat de Vasile Rob, August 28, 2015, 11:41:29 AM

« precedentul - următorul »

Vasile Rob

Buna ziua,
   Am si eu o nedumerire cu privire la tratamentul efectuat cu Furetto la stupii cu fund antivarooa. Trebuie facut tratamentul obligatoriu cu suberul pus ? Intreb pentru ca mi se pare ca altfel fumul merge sub stup.
     Va multumesc.
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

davcosti

Numai cu Șubărul pus! Dai cu Furetto direct pe Șubăr în spate puțin tras și-l împingi repede, riști să accidentezi mai puține albine ca pe Urdiniș! Îl lași băgat Șubărul toată ziua, că lași Urdinișul deschis și ventilează prin Urdiniș! Apoi după masa pe la 16/17 se trage Șubărul și se constată eficiența tratamentului, infestarea cu Varoua, numărând păduchii direct pe tabla de Șubăr! Se vede Șubărul tras în foto! Sănătate!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

standdupp

Citat din: Vasile Rob din August 28, 2015, 11:41:29 AM
Buna ziua,
   Am si eu o nedumerire cu privire la tratamentul efectuat cu Furetto la stupii cu fund antivarooa. Trebuie facut tratamentul obligatoriu cu suberul pus ? Intreb pentru ca mi se pare ca altfel fumul merge sub stup.
     Va multumesc.

La furetto ai o cantitate mare de fum, mult mai mare ca si la benzile fumigene de aceea e bine chiar sa ai ceva aerisire.
Eu am tratat si la stupii fara suber si la cei cu suber, dar si la cei care aveau suberul doar pe jumatate pus, iar eficienta a fost la fel.
Un apicultor incepator

MirceaCalin

Pentru că se pare că am o infestare deosebită anul acesta, după ce termin cu Varachetul aş vrea să folosesc şi benzi impregnate, pe care însă să le las în stupi până la primăvară.
Am făcut ceva "săpături" şi am găsit că benzile cu Mavrirol se lasă pe toată perioada toamnă-iarnă.
Aş folosi Bayvarol dar prospectul zice că ar trebui să stea maxim 6 săptămîni.
Sunt deschis la sfaturi şi propuneri !

davcosti

Anii trecuți am folosit Mavrirol, le-am pus la sfârșitul lui octombrie și le-am scos în Februarie când le-am dat prima turtă proteică! Anul acesta voi folosi Varostop, este mai ieftin și se tratează tot cinci stupi c-o cutie(20 Lei cutia): 2 benzi în fiecare stup, se coboară între rame c-o scobitoare pe rame!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

MirceaCalin

Bayvarol-ul şi Varostop-ul au în comun Flumetrin-ul însă la preţ e diferenţă destul de semnificativă aşa că la prima vedere Varostop-ul ar fi "avantajat".
În plus, la Varostop este convenabilă administrarea:
Tratament de toamna: benzile se introduc in stup toamna si se scot odata cu revizia de primavara.

Kiwi Bee

Nu cunosc Varostopul, dar folosesc Bayvarolul. Il tin in stup 8-10 saptamini. Oficil parca la noi in NZ se recomanda 8 saptamini. Dupa aceasta perioada nu este recomandat sa se mai tina in stup pt ca treptat asi pierde din eficacitate si varroa devine rezistenta la acest tratament.

Daca zici ca ai o infestare masiva atunci tu ai nevoie de un tratament "RAPID" si nu de unul care tine din toamna pinan primavara.

Noi in NZ consideram Bayvarolul ca si un tratament rapid. De exemplu benzile de Apivar(amitraz) le consideram mai lente dar foarte bune.

Daca doresti sa actionezi rapid atunci Bayvarolul tiar fi o posibila solutie.

Spuneti ca este o diferenta semnificativa in pret fata de Varostop. Nu cunosc produsul doar presupun ca aceasta diferenta poate fi si de la continutul de fluvalinat/flumetrin din produs. Deci repet, nu cunosc produsul, dar daca acesta are un continut mic de flumetrin/fluvalinat atunci de explica si diferenta de pret.

Daca tiai facut tratementele de toamna la timp si totusi mai ai varroa atunci ai nevoie de ceva rapid.

MirceaCalin

Am făcut 3 tratamente cu Varachet; urmează al 4-lea în 9 oct.
Voiam însă să bag nişte benzi pe care să nu trebuiască să le scot în 45 de zile, că poate vremea va fi rea si n-aş risca să le zgândăresc.

dorindafi

cu 5/6 ani in urma am folosit varostopul
la familiile pe 4/5r bagam doar o banda si una de mavrirol
este un tratament mai dur si fuge matca de el iar daca familia e mai slaba e riscul sa moara matca
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Citat din: dorindafi din Octombrie 04, 2015, 10:48:06 AM
cu 5/6 ani in urma am folosit varostopul
la familiile pe 4/5r bagam doar o banda si una de mavrirol
este un tratament mai dur si fuge matca de el iar daca familia e mai slaba e riscul sa moara matca

Interesant !!!
Şi atunci ce bandă ar fi indicat să fie folosită  ?

G. Iulian

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 04, 2015, 10:20:55 AM
Am făcut 3 tratamente cu Varachet; urmează al 4-lea în 9 oct.
Voiam însă să bag nişte benzi pe care să nu trebuiască să le scot în 45 de zile, că poate vremea va fi rea si n-aş risca să le zgândăresc.


Eu benzile de mavrirol le-am scos intotdeauna primavara si nu au avut nimic.

MirceaCalin


G. Iulian


dany 1

Va salut!
Pun si eu o întrebare scurta.  Am făcut al 2lea tratament cu varachet  si desi se afla in perioada de valabilitate ( expira in Noiembrie) , varachetul și-a schimbat culoarea in rosu inca de luna trecuta. Cu toate astea  , l-am folosit. Pana acum nu am pățit așa ceva. Exista vreun risc?  Să-l folosesc in continuare ? Multumesc!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bucovineanu

Nici o problema. Poate fi folosit atata timp cat nu a iesit din perioada de garantie.