Europa care moare

Creat de Alutus, August 27, 2015, 12:25:58 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

In ultimii doi ani, in Bruxelles nu se mai inalta bradul de Craciun. Consilierii municipali  au votat eliminarea acestui simbol definitoriu al Europei, pentru motivul ca foarte multi locuitori se simt ofensati.  Ignorarea reperelor morale milenare si inlocuirea lor cu " Drepturile omului" intr-o varianta degenerata, isi arata roadele otravite. Comoditatea, fudulia, egoismul si ipocrizia sunt sursele  viitoarei disparitii a civilizatiei si populatiilor europene. Anul 1492 este anul resurectiei Europei . Anul 2015 este anul consacrarii neputintei  Europei.
Sa nu uiti Darie!

stefan1

 Am citit recent "Schimbarea la fata a Romaniei" de Emil Cioran ( editia din 1990, varianta cenzurata chiar de autor). Nu sunt de acord cu toate parerile lui, dar sunt multe lucruri care pot da de gandit. Si eu zic ca s-a exagerat mult in Europa cu democratia dusa mult prea departe. De ea deja profita o multime de profitori, care speculeaza la maxim niste drepturi prea usor acordate si care nu numai ca afecteaza prin comportament comunitati intregi, dar obliga societatea la cheltuieli tot mai mari, la pierderi economice care vor conta in competitia acerba care este permanent intre diferite zone ale lumii, cu diferite moduri de organizare .
  Recent valul de emigranti din Africa sau Asia arata ca Europa este pusa intr-o situatie greu de gestionat intre drepturi ale omului pe care le propaga, dar daca le vor respecta intocmai, va trebui sa achite o nota de plata foarte consistenta, iar urmarile pe termen lung sunt cu totul greu de prevazut pentru civilizatia europeana. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

EU ar trebui să dea drepturi pt cetățenii EU iar ceilalți să rabde până când devin cetățeni astfel Eu nu ar mai fi raiul Asiaticilor.

italianu

Nu crezi ca esti prea rasist ....pentru un emigrat?
Crezi ca siriani si africani pleaca de ,,bine" din tara lor?
Daca tie iti refuzau viza ptr N.Z. si din Ro nu puteam iesii,unde erai acum?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Kiwi Bee

Pe vremea lui Ceașcă nu puteam ieși asa ca am,stat pe fundul meu. Aici fiind public nu doresc să intru în detalii. Ar fi într-adevăr foarte frumos ca orice cetățean să poată călători prin lume fără vize și sa lucreze unde dorește tot fără nici o viză și să mai și beneficieze de drepturi precum ajutor social, bani de șomaj etc. Vezi site-ul acesta și alegeți un pașaport: http://www.passportindex.org/index.php   Dacă țara pt care plătești taxe/impozite nu te protejează atunci de ce să plătești acele taxe? Atunci când sosesc emigranți în masă tara respectivă îi va ține din bugetul statului, din taxele celor care lucreaza. Sunt multe de povestit și în final fiecare individ are un caz aparte. Dacă Sirianul sau mai oricare altul îndeplinește condițiile de migrare atunci are șanse de migrare și din Arabia Saudita sau Turcia și nu trebuie sa treacă prin 3-4 țări. Și în Bulgaria este mai bine decât în Siria. De ce nu să se stabilește acolo? Pt ca vrea sa ajungă în Germania sau Marea Britanie sau chiar în America. Tinerii care fugeau peste granița pe vremea lui Ceașcă la Yugoslavi erau dați înapoi. Nu le trebuia la nimeni tineri fără profesie și mai ales fără ani și ani de experienta pe câmpul muncii. Am prieten în cauză deci nu vorbesc de dragul de a vorbi.

davcosti

*Uniunea Europeană unde ești, sau dormi ca la București?
Toți vorbim și vorbim Degeaba! Exodul de Emigranți sunt evenimente aranjate să strice Liniștea Europei! Dacă un nebun sau doi fac Genocid în țările lor, de ce Nu ajutați acele popoare să scape de Dictatori? Astfel stăteam noi și voi liniștiți, dar și oamenii aceștia, dacă sunt pe bune transfugi în țările lor! Dictatura și Democrația sunt surori, ambele spun cum trebuie călcată Prostimea pe Cap, doar mijloacele diferă!
Noi am trăit în Dictatură și-n Democrație tot Prost! Doar unii s-au descurcat, au furat cei care au avut acces la Bugetul Statului...Politicienii în general, mână-n mână cu Interlopii! "Nimeni Nu poate Fura Singur!" Și cum vedem Legi făcute cu dedicație și măriri de Salarii nesimțite, așa tronează Corupția și-n Europa! La alte niveluri. Unii oameni sunt născuți pentru Armani și la podiumul microfoanelor Nu se văd suburbiile cartierelor rău famate și azilele de emigranți!? Gargara dă bine la imagine și-n Campanile!? Toți Parlamentarii Europeni sunteți Vinovați de Exodul de Emigranți din Europa, că luați doar salarii umflate și Nu faceți nimic pentru ele! Dacă vreți să-i ajutați trebuie să le ajutați țările de unde provin! Să Nu fugă de acasă, să poată trăi acasă?!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

stefan1

  Toate sistemele de guvernare au parti bune si parti rele. Eu nu consider democratia cel mai bun sistem de guvernare. De fapt in toata istoria, democratia era apanajul unui numar restrans din totalul populatiei. In antichitate doar cetatenii aveau drept de vot: sclavii, femeile, metecii (in cazul cetatilor grecesti acestia erau muncitori veniti sa-si vanda forta de munca in cetati, dar nu aveau drepturi cetatenesti, desi erau mult mai numerosi decat cetatenii marilor cetati). Chiar la Revolutiile din 1848 in tari ca Franta sau Anglia, drept la vot aveau 6-8% din populatia acestor tari. Extinderea la maxim a dreptului la vot are avantaje dar si dezavantaje mari. Majoritatea votantilor nu au nici o cultura politica nici o viziune istorica. Ei sunt gata sa-si dea votul pe niste alimente sau bani sau chiar pe niste promisiuni cu totul nerealizabile. Deci aceste majoritati care hotarasc soarta unei tari nu au alt scop in viata decat sa castige cu cativa lei mai mult pe luna. Probleme de dezvoltare, de perspectiva istorica sunt pentru ei lucruri mult prea abstracte.
  Acum despre obligatia UE de a ridica nivelul economic a tarilor sarace ca sa evite migratia economica, este iarasi un deziderat imposibil de realizat. Sunt tari cu resurse mai mari, cu infrastructura buna care permite sa concureze usor economiile tarilor sarace. Apoi nivelul de coruptie este diferit in fiecare tara, el submineaza dezvoltarea fiecarei tari, dupa amploarea pe care o are si dupa calitatea institutiilor care trebuie sa apere statul respectiv. Popoarele au fiecare calitati si defecte. Rasele germanice sunt mai inclinate spre munca spre disciplina, pe respectarea legilor. Rasele latine sunt mai exuberante, mai lipsite de previziune, inclinate sa traiasca clipa, sa cheltuiasca cat de mult , sa faca mai des greve, sa ceara ce se poate si ce nu se poate. Pe termen lung vor aparea decalaje economice. Sa vina tot cei care muncesc sa ni le rezolve?Uitati-va la greva operatorilor de zbor. Au printre cele mai mari salarii din tara, dar pot santaja cu perturbarea zborurilor interne si internationale si nu se dau inapoi sa o faca. Ce conteaza ca omologii nemti lucreaza pana la 65 de ani? Ei vor sa iasa la pensii de sute de milioane de la 55 de ani, caci iti trebuie timp ca sa cheltuiest atatia bani. O sa vedeti ca o sa si obtina, pentru ca guvernantii nu vor scandal, pentru ca alte sindicate au spus ca ii sprijinesc, ca asa santajul este mai eficient, apoi se va muta la alta categorie, ca un lant al slabiciunilor. Germanii au un ecart mult mai mic intre salarul minim si maxim la functiile publice. De ce nu se stabileste si la noi aceasi proportie intre salarul minim, mediu si maxim? Aceste inegalitati flagrante sunt una din cauzele pentru care foarte multi romani pleaca din tara, pentru ca pur si simplu nu pot trai cu veniturile obtinute. Daca aceeasi saracie nationala s-ar imparti mai echitabil, situatia ar fi mai usor de suportat de catre multime.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Acum 2 zile am auzit o stire, conform căreia suntem sub 20 milioane în țară. Toți se bat cu pumnul în piept ca scaderea demografică va afecta economia. Ce nu importă 3 milioane de emigranți? Vor doar 2.500 ?
Dacă am trăi bine poate am crește mai mulți copii, de bunăvoie.
Problema e ca în tara asta se reproduc exponențial doar țiganii și pocăiții.
Baza s-a dus dracu. Dacă un tinăr se căsătorește la 30 de ani și are rate pt bloc 35 ani, cum să mai facă copii?
Nici serviciile nu sunt stabile. Azi ești mâine dacă pleci în șomaj pierzi și casă și nevastă și tot.
Am fost dintr-un sat în pastoral al cu 95 % populație țigani. Vicele era țigan și a refuzat să fie primar pt ca era căciula prea mare pt el.
De ce ne mai chinuim să insistăm ca oricum suntem o rasă pe cale de disparitie. La albine mai faci selecție dar în țara asta nu ai cum.
Se înmulțește doar cine poate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Vyktor

Salut Dane
Eu cred ca asta e selectie naturala. Se formeaza probabil o noua rasa.

dan sebastian

O fi și vreun țigan apicultor ?( eu unul nu am vazut)
Dacă nu, înseamnă ca și apicultura e sortită pieirii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Citat din: dan sebastian din August 30, 2015, 11:32:28 AM
Acum 2 zile am auzit o stire, conform căreia suntem sub 20 milioane în țară. Toți se bat cu pumnul în piept ca scaderea demografică va afecta economia. Ce nu importă 3 milioane de emigranți? Vor doar 2.500 ?
Dacă am trăi bine poate am crește mai mulți copii, de bunăvoie.
Problema e ca în tara asta se reproduc exponențial doar țiganii și pocăiții.
Baza s-a dus dracu. Dacă un tinăr se căsătorește la 30 de ani și are rate pt bloc 35 ani, cum să mai facă copii?
Nici serviciile nu sunt stabile. Azi ești mâine dacă pleci în șomaj pierzi și casă și nevastă și tot.
Am fost dintr-un sat în pastoral al cu 95 % populație țigani. Vicele era țigan și a refuzat să fie primar pt ca era căciula prea mare pt el.
De ce ne mai chinuim să insistăm ca oricum suntem o rasă pe cale de disparitie. La albine mai faci selecție dar în țara asta nu ai cum.
Se înmulțește doar cine poate.


  Trebuie sa-ti dau dreptate.
  Niciodata in politica nu se spun adevaratele mobiluri ale actiunilor si masurilor luate de politicieni. Arta este sa poti prosti multimea si sa iei totusi masuri absolut necesare pentru buna dezvoltare a societatii. Daca ar fi sa se discute deschis, ar trebui sa se spuna ca nu putem da alocatii unora care fac copii dar apoi nu se ingrijesc de formarea lor ca oameni, crescand niste viitori intretinuti ai societatii sau chiar infractori. Parca in Finlanda am citit ca este o lege care pune restrictii de inmutire pentru nestiutorii de carte. In Cehoslovacia, s-a decoperit ca deja de pe vremea comunistilor se practica de multe ori sterilizarea femeilor rome cu multi copii si cu referinte ca isi neglijeaza copiii. Sterilizarea se facea cu prilejul unor operatii banale ca de apendicita si fara stirea respectivelor cupluri. Scandalul a fost descoperit tot de presa, dupa '90. Acum la noi s-a dublat acea alocatie de mizerie, pentru cresterea copiilor. Dar daca s-ar discuta, masura nu va stimula cresterea numarului de copii decat in randul celor mai de jos oameni, cei care vor vedea in aceste alocatii un mod de existenta si nu vor investi nimic in educarea si pregatirea copiilor pentru viata. Acestia vor fi viitorul tarii. Normal alocatiile ar trebui date doar cu conditia  ca acele familii sa dea copiii la gradinita si scoalasau sa se stabileasca niste criterii minime fara de care alocatia sa nu se dea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Calin Catalin

In politica singurele mobiluri sunt banii, banii si banii.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dredd


Europa nu moare. ROMANIA MOARE!

E ucisa usor prin politici europene, pentru a fi cucerita apoi (cumparata la hectar), pentru resursele naturale si bogatiile ei.


dan sebastian

O s-o cumpere dacă mai are cine s-o vândă. La țară mor bătrânii care mai știau unde erau locurile. Cei tineri nici marginile (mejdina) nu o mai știu. Cred ca o s-o ia moca. Le-o vând guvernanții pe 1 leu, ca flota.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Citat din: dan sebastian din August 30, 2015, 07:44:09 PM
O fi și vreun țigan apicultor ?( eu unul nu am vazut)
Dacă nu, înseamnă ca și apicultura e sortită pieirii.

Salut  Dane :hi:
Am  gasit  eu  unul  , facea  si  stupi ( CUTII)  dar  mi-a  cerut  350  de  lei  pe   o  cutie  1/1  si magazia 1/2.
Trage  tu  concluzia :)
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!