Europa care moare

Creat de Alutus, August 27, 2015, 12:25:58 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

vreti sa stiti situatia corecta si neoficiala dela Colectiv(dela unul care a lucrat in administratie de s-a saturat=pana la pensie!):1.vina la patroni e ca au semnat un contract pentru concert(autorizati 80-concert
400)+2.patronii au schimbat(prin semnarea contractului) autorizarea spatiului=BAR! +3.vina la artificier(nu la firma de vanzari artificii),ca a amplasat traiectoria dela artificii catre stalp+4.vina la firma de vanzare artificii,ca a incercat sa distruga documente legate de Colectiv+5.vina la organizator concert ca a acceptat sala cu o use(nu a luat masuri sa deblocheze macar usa 2-a)+6.vina la subalternele lui Piedone(nu e nici o vina la PIEDONE !) ca nu au verificat la fata locului obiectivul autorizarii(cert, parchetarii nu au o dovada ca Piedone ar fi fortat sa fie data autorizatia-e singura situatie cand Piedone ar putea fi invinuit)+7.vina la patroni ca,pentru bar,nu au asigurat un nr. suficient de extinctoare si pozitionare facila pentru acces la acestea.labele de parchetari forteaza nota pentru ca le-a cerut-o expres Johannis !+8.vina la ambulante,pentru ca in faza I,au actionat cu o lentoare nepermisa necrezand ca poate fi asa de grav !!! si ar mai fi multe de spus,dar m-am plictisit scriind.
cat priveste cladirile vechi,nu prea ai dreptate:la cazul in discutie,in mod cert stiau sitatia dupa incendiu si trebuiau sa impuna ENEL.ului masuri de remediari dupa incendii.dar-VAX !!! 

pad3

postarea lui calin m-a socat la propriu. unde se practica astfel de... ??ritualuri??
somnul ratiunii naste monstri

bio

Sal, Pad...

.... Pad, sa inteleg ca nu ai aflat ce pot sa faca "sfintii"  nostrii de la Tanacu ?...

MOTANUL

Citat din: vulpea din Noiembrie 12, 2015, 11:48:05 PM
cat priveste cladirile vechi,nu prea ai dreptate:la cazul in discutie,in mod cert stiau sitatia dupa incendiu si trebuiau sa impuna ENEL.ului masuri de remediari dupa incendii.dar-VAX !!!

Vorbeam la modul general - nu la cazul particular

Bine ca le stii tu pe toate  :D
Te invit in blocul parintilor mei din centru Bucurestiului si sa-mi arati mie daca exista vreun extinctor sau hidrant (unul singur macar). Facut in 1935 macar are 2 scari separate (acolo ai sanse mari sa scapi);
Idem in blocul in care stau (1970), care are 1 singura scara de evacuare si 40 de apartamente (10 etaje). Sa-mi explici mie cum se evacueaza cei de la et 3 in sus daca ia foc nivelul 2 de exemplu si toata scara e inecata cu fum. Mori ca prostu fara nicio sansa.

Ca sa-ti dai seama de diferenta (ca poate nu te pricepi) o cladire noua are pe fiecare etaj cumulativ: 4 hidranti (functie de suprafata) + detectori de fum si CO + extinctoare + sprinklere + usi rezistente la foc pe caile de evacuare + desfumari + centrala de incendiu + iluminat de siguranta: sa-ti zic doar cateva.

Eu as dota si blocurile vechi macar cu jumatate din ce se pune obligatoriu in cele noi; sau in sfert; (macar 1 coloana de hidranti pentru toate etajele).

PS: vad ca acum au iesit din colimator pompierii si a intrat Enelul  ^:)^
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pad3

de tanacu doar am auzit si nu am crezut chiar tot ce zicea presa. acum am vizualizat si am ramas fara aer
somnul ratiunii naste monstri

vulpea

Pt.M."cu toata dragostea",vad ca scri din vise.te invit sa vezi bloc nou de rezidentiala si sa-mi arati personal tot ce ai insirat tu la blocurile noi.baiatul meu a cumparat in rezidentiala dela pasajul lui Oprescu de langa Tineretului,bloc  de fite si cu cabina de portar in incinta parterului si nici vorba de ce ai scris tu.faptul ca am lucrat zeci de ani in administratie nu-ti spune nimic ? in mod cert cunosc mai multe decat tine in acest domeniu(am lucrat in "sistem",intelegi ?)

vulpea

PS. era vorba tot de pompieri,dar ai inteles altceva .

MOTANUL

Citat din: vulpea din Noiembrie 13, 2015, 09:01:54 PM
.faptul ca am lucrat zeci de ani in administratie nu-ti spune nimic ?

:) Imi explica multe.  :rotfl:
In administratie se face o selectie pe criterii de competenta.  (lingvistice obligatoriu).

Pai daca e bloc pricopsit cu cabina de portar de unde sa le mai ramana bani de extinctoare? =))

Intre noi fie vorba: chiar si in blocul meu din 1970 gasesti prin subsol niste extinctoare legate fedeles dupa vreo 3 usi cu lacat - "sa nu se fure". Si daca vine vreun control se duc acolo, deschid usile si le arata  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pad3

somnul ratiunii naste monstri

vulpea

mai moti,prin ce mahala haladuiesti ?,ca vad ca ai un misto tare ieftin !

Alutus

CitatNu mi se pare bun acest titlu...europa care moare
Nu bun. Nu bun. Hai papa tot baiatu si face nani.
Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2015, 01:50:01 PM
As vrea sa nu am dreptate, dar parca vad ca incep atentate in "motorul Europei"
Sa nu uiti Darie!

Cristel

#191
Sa nu uiti Darie! Nu pot sa inteleg o religie bazata pe ura si cruzime! Dar din nefericire exista! Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care au murit in noaptea asta.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

cornelioandanciu

Lasitatea nu are limite ! Nemernici inarmati pana in dinti, care ucid populatia pasnica ! Sa le fie rusine ! Eu sunt alfa si omega, zice Iisus Hristos, fiul lui Dumnezeu !
Va salut.

Alutus

Citat din: milu56 din Septembrie 26, 2015, 10:10:08 PM
Nu mi se pare bun acest titlu..europa care moare...
Nu bun, nu bun. Este doar anesteziata, in coma profunda. 
Sa nu uiti Darie!

Cristel

@Alutus : Cine e anestezistul??  :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)