Iarba-neagra

Creat de MarPlo, August 17, 2015, 09:22:18 PM

« precedentul - următorul »

MarPlo

Buna ziua
Imi puteti spune unde pot gasi sa cumpar Miere de iarba neagra?
Prin magazinele apicole online nu am gasit, cu exceptia unuia care avea produse din Italia. Dar asi prefera miere de iarba neagra autohtona.
- Cursuri Limbi straine si Tutoriale Web Development -> MarPlo.net

dorindafi

intrebarea e in ce zona a tarii noastre avem pini maritimi ? pt ca acolo se produce
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Germania produce/a mai multa miere de iarba neagra. La noi nu s-a prea discutat despre acest fel de miere. Extractia ei este grea, ca este foarte vascoasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MarPlo

Cautand pe forumul acesta am vazut discutii despre miere de iarba neagra, de aceea am crezut ca pot sa gasesc aici apicultori cu experienta din Ardeal care produc si astfel de miere. Poate cineva din Zalau sau Cluj. Oricum, dumneavoastra cunoasteti mai bine.
Daca extractia mierii de iarba neagra e grea, ...."Cu cat  mai mare este dificultatea cu atat satisfactia reusitei e mai mare".
- Cursuri Limbi straine si Tutoriale Web Development -> MarPlo.net

Kiwi Bee

Citat din: MarPlo din August 18, 2015, 11:32:27 AM
Cautand pe forumul acesta am vazut discutii despre miere de iarba neagra, de aceea am crezut ca pot sa gasesc aici apicultori cu experienta din Ardeal care produc si astfel de miere. Poate cineva din Zalau sau Cluj. Oricum, dumneavoastra cunoasteti mai bine.
Daca extractia mierii de iarba neagra e grea, ...."Cu cat  mai mare este dificultatea cu atat satisfactia reusitei e mai mare".

................si pretul la rindul sau va fi mai mare.

Mierea care se extrage greu(de ex. este gelatinoasa, viscoasa) necesita echipament mai special care nu se vinde pe doi bani.
In plus si acel echipament cind este in functiune necesita timp de procesare care se adauga la pretul final al produsului.

MarPlo

Sunt de acord ca pretul e mai mare la miere de iarba negra (la fel si la mierea de mana); dar totusi, imi puteti indica un producator sau unde pot gasi apicultor care produce si comercializeaza miere de iarba neagra?
- Cursuri Limbi straine si Tutoriale Web Development -> MarPlo.net

fiug1970

Miere de iarba neagra este o miere mai speciala,

diferita de celelalte sorturi existente. Este practic un gel cu caracteristici diferite fata de orice alta miere cunoasteti. Are o consistenţa de jeleu cu o multitudine de bule de aer mici care dau o scanteiere caracteristica de chihlimbar.  In cazul in care mierea este incalzita, aceste bule se ridice la suprafata si in absenta lor mierea de iarba neagra isi pierde felul aparte de prezentare.  In limbajul comun, miere de iarba neagra pura nu implica o puritate absoluta. Daca exista peste 20% polen de la alte flori, se considera ca avem o miere de iarba neagra buna si chiar daca ar fi un continut de 40% boabe de de polen strain, mierea are in continuare gust, aroma si consistenta unei miere de iarba neagra. Este o miere solicitata mult la export si foarte pareciata pe piata interna. De multe ori gustul si consistenta sortului miere de iarba neagra este comparat cu caramelele. Aroma este parca mai intensa daca mierea este pastrata in timp.

Miere de iarba neagra, nu cristalizeaza.







Iarba neagra este o planta ce creste indeosebi la munte dar si la ses, cu precadere in zonele mlastinoase si care are o floare micuta, violacee in forma de clopot, ce contine nectar bogat in minerale. Se recolteaza in principal in luna septembrie, in pastoral. Reputatia in cazul miere de iarba neagra vine din antichitate, unde se folosea la curtea faraonului  in tratarea diferitelor maladii. Este recomandata celor cu probleme digestive, bolnavilor ce au probleme de transpiratie.

Despre miere de iarba neagra se spune ca este o miere premium

fiug1970

Mierea de iarba neagra este obtinuta din nectarul plantei Calluna Vulgaris, care este o floare mica, violacee, ce se regaseste in flora spontana de munte si de ses. Acest tip de miere este foarte diferit de mierea clasica, avand mai degraba consistent unui jeleu.
Mierea de iarba neagra se mai deosebeste si prin aceea ca prezinta multe bule de aer mici in structura sa si nici nu cristalizeaza. Are culoarea chihlimbarului, iar aroma sa este deseori caracterizata ca fiind asemanatatoare cu cea a caramelelor, iar gustul sau devine mai intens odata cu trecerea timpului. Aroma sa este usor amaruie, insa foarte intensa, fapt care incadreaza acest sortiment in categoria produselor premium.
Aceasta miere este una cu o istorie indelungata, existand chiar atestari ale folosirii sale inca din antichitate, cand la curtile faraonilor era folosita pe post de medicament.
Un alt aspect deosebit al acestei mieri este faptul ca desi are o cantitate de apa mult mai ridicata decat a altor tipuri, are un continut foarte bogat in minerale, mai ales in potasiu.
Proprietatile curative si terapeutice ale mierii de iarba neagra sunt:
- trateaza anemia
- este un tonic nervos deosebit
- este un diuretic puternic si un antiseptic deosebit pentru caile urinare
- ajuta in cazul infectiilor digestive si intestinale
-  are proprietati antioxidante mai intense decat a altor tipuri de miere

dorindafi

pina la 1600m unde am stat eu nu am vazut floarea respectiva
la-nceput am crezut ca-i prisaca , are ceva asemanari
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kiwi Bee


Dan Pașca

In Ardeal(M.Apuseni)  anul asta nu se face miere de Iarba Neagra(regional.Pernej)  din cauza secetei sa uscat inainte de deschiderea florilor,  in 2013 a fost un an foarte buna de Iarba Neagra, si intradevar fara scule profesionale,colegiii stupari au ramas cu mierea in rame,eu am facut 600 kg si am vanduto urgent,la preturi foarte mari( sincer eu am crezut ca e mana ,pe urma am aflat de la un coleg care a dus o rama cu miere la analiza)  ,si anul asta ma mai suna oamenii sa le vand miere de Munte... ,nu stiu ce are bun,sau (rau :))  )  dar e foarte cautata,  ce stiu sigur ca albinele nu ierneaza foarte bine cu aceasta miere.

bismark

   Daca ai gustat-o cred ca ai observat gustul mugurilor de brad.Asa ca si bradul da miere de mana,de aceea este cautata stiind ca mugurii de brad au efect la multe boli.Am si eu in curte un brad si am observat ca la un moment erau albine pe acele de brad,probabil ca avea ce linge ca in perioada aceea toti pomii erau plini de afide cele care produc mana.Cu  rerspect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Eugen B

Cine are ceva poza cu iarba neagra? Si perioada cand infloreste?

fiug1970

\iarba%20neagra,%20calluna-vulgaris.jpeg
Denumire populara: coacaza, martaloaga, pernaj, taula, troscotal. In traditia populara: ramurile si frunzele sunt folosite ca surogat la fabricarea berii in locul hameiului, la tabacit si vopsit. Se intrebuinta contra taieturilor. Decoctul florilor se lua in bolile de rinichi. Locuitorii de la munte beau decoctul plantei cu flori contra diareei, dizenteriei si hemoragiei
lunile de inflorire:7/9,200kg/ha

Eugen B