matca albine

Creat de valenting, August 16, 2015, 07:58:42 PM

« precedentul - următorul »

valenting

am o problema cu unul din stupi caruia ia murit regina si nu isi mai creste o noua regina , am tot bagat rame cu puiet de o zi dar fara nici un rezultat , ce e de facut ? cum sa il stimulez ? va multumesc

bmdna

Ai dat cam putine amanunte. Ce inseamna "am tot bagat"? Doua rame, 3, 4? Cum au reactionat albinele? Nu au crescut botci? Cand a murit regina? Daca pui rame cu puiet si nu-ti cresc botci inseamna ca ai regina. E posibil sa existe o regina neimperecheata care e mai greu de vazut.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

  Sa nu fie o comunicare cu un stup vecin (doi in lada sau lazi foarte apropiate).
  Eu de la intamplarea cu vaca (daca ai citit) am avut un astfel de caz la un stup cu dua familii. Una din familii a pierdut matca. Am observat tarziu si i-am dat un fagur cu puiet si oua. Am si deformat unele celule cu larve sub o zi, sa traga acolo botci, dar nu a tras nici o botca. I-am mai dat un fagur cu oua si la fel. N-am stat sa verific daca si-au creat drum pe la diafragma separatoare sau comunica pe fata stupului, intre cele doua urdinise. Le-am uniformizat mirosul printr-un cat comun voi desfiinta familia orfana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)