Zburatoarea

Creat de stefan1, August 15, 2015, 07:00:11 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Pentru cei din zonele mai inalte este o planta de sezon, buna pentru albine. Cum padurile s-au taiat masiv, conditii ca si aceasta planta sa isi mareasca suprafetele de crestere, exista.
Dau aici un articol din "Tribuna" - Sibiu. Desi se pune accent pe virtutile medicale ale plantei, se vorbeste si de calitatile ei apicole.
"Zburătoarea (Epilobium angustifolium) [se mai numeste si Chamaenerion angustifolium (nota mea)]este o plantă erbacee, perenă, care creşte în toate zonele ţării la margini de pădure, tăieturi??? de pădure, mai ales în zona fagului şi molidului, între altitudinea de 500-1550 m. Se mai numeşte prisacăn, pufuliţă, răscoage. Este răspândită în Asia, America de Nord, Europa. Tulpina este înaltă de 50-200 cm, cu flori pe ea, alternând cu frunze lanceolate dinţate. Florile roz-purpurii înfloresc în perioada iunie-august. Fructele sunt capsule roşcate, păroase. Seminţele prevăzute cu smoc de peri, zburătoare. Întreaga plantă, dar mai ales rădăcina, conţin taninuri, mucilagii, zahăr, o cantitate apreciabilă de vitamina C, săruri minerale.
Planta este folosită intern pentru tratarea hepatitei cronice, cirozei hepatice. Se prepară o infuzie dintr-o linguriţă plantă uscată la 1 l apă clocotită. Se lasă acoperită 5-6 ore. Se strecoară. Se bea de 3 ori pe zi, câte 100 ml înainte de masă. Se poate combina cu infuzia ??? de la zburătoarea de mlaştină (Epilobium palustre). Se bea aceeaşi cantitate. Planta are un efect calmant asupra sistemului nervos şi cu efecte benefice în migrene.
Extern, are efect cicatrizant asupra vindecării rănilor. Se prepară o infuzie din 10 grame plantă la o cană de apă clocotită. Se lasă la infuzat 6 ore. Se fac spălături locale. Este o specie meliferă, furnizând albinelor nectar şi polen. Secreţia maximă este în timpul nopţii între orele 18-6 dimineaţa. Concentraţia cea mai mare de zahăr se înregistrează între orele 10-14. Producţia de miere 200-600 kg ha. Mierea are calităţi de stimulare a funcţiei hepatice. Lăstarii tineri se pot consuma ca salată. Părţile aeriane ale plantei se recoltează în timpul înfloritului, pe vreme uscată.
Bibliografie: "Universul plantelor" - C. Pârvu; "Plantes medicinales" - Jan Volak, Jiri Stodola."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan motu

  La zburatoare sunt in prezent cu o parte din stupina si nu merge de loc anul acesta

dinupaltinis

Citat din: dan motu din August 15, 2015, 03:45:14 PM
  La zburatoare sunt in prezent cu o parte din stupina si nu merge de loc anul acesta
In ce loc sunteti daca nu-i secret?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dorindafi

Citat din: dan motu din August 15, 2015, 03:45:14 PM
  La zburatoare sunt in prezent cu o parte din stupina si nu merge de loc anul acesta
pai cum sa mearga daca n-a plouat deloc
eu merg de 6 ani la ea si anul asta ma intorc doar cu 3/4 rame de polen
floare a fost sa o si manince dar a fost seaca
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 :hi:  stefan 1
ceace prezinti acolo nu prea seamana cu ce am eu la 1600m altitudine
chiar daca este trecuta e alta rasa  :)

iar pt cei care nu stiu mierea de prisacan se zahariseste foarte repede in celule si are gustul precum simburele de nuca prajit
ierneaza foarte bine familia de albine cu asemenea miere
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: dorindafi din August 15, 2015, 08:11:46 PM
:hi:  stefan 1
ceace prezinti acolo nu prea seamana cu ce am eu la 1600m altitudine
chiar daca este trecuta e alta rasa  :)
...

Nu cred ca e alta specie, doar este , cum spui, 'trecuta'. Am pus asa sa arat de ce ii spune si 'pufulita'. In timpul culesului arata ca in pozele puse de tine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Anul ce vine as vrea sa merg la zburatoare. Imi poate recomanda cineva o zona? Atunci cand am facut eu liceul apicol trei erau culesurile principale despre care se vorbea: salcam, tei si zburatoare. Dar eu nu am vazut niciodata zuratoare decat in foto. Nu sunt chiar de la munte si muntii in zona noastra nu au asa ceva. Anul acesta in august m-am uitat cu mare atentie. Acum sunt echipat mai bine pentru transport si as incerca si un pastoral la distanta mai mare. Imi poate da cineva o informatie?

dorindafi

Citat din: stefan1 din August 16, 2015, 06:19:32 AM
Citat din: dorindafi din August 15, 2015, 08:11:46 PM
:hi:  stefan 1
ceace prezinti acolo nu prea seamana cu ce am eu la 1600m altitudine
chiar daca este trecuta e alta rasa  :)
...

Nu cred ca e alta specie, doar este , cum spui, 'trecuta'. Am pus asa sa arat de ce ii spune si 'pufulita'. In timpul culesului arata ca in pozele puse de tine.
da , asa este   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

La ce data începe să înflorească zburătoarea? Eu nu o cunosc decât din foto...

dorindafi

depinde de altitudine
unde merg eu la 1700m acum a inceput
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  De obicei incepe sa infloreasca la sfarsitul lui iunie. Cum a spus si Dorin, cu cat te afli la altitudine mai mare cu atat inceputul infloriri este mai tarziu. Ma mira totusi altitudinea la care s-a dus @dorindafi : 1700m!  Durata de inflorire la pufulita este mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

zmeura incepe in jurul datei de 20/25-06 si tine circa 3 saptamini dupa care mai urmeaza inca aproximativ inca 3/4 de zburatoare
dupa 1/5 august noptile se racoresc prea mult si floarea nu mai secreta chiar daca nu este trecuta
toate astea unde merg eu  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Multumesc pentru informatii. Anul acesta ma voi multumi cu o recunoastere viziala a amplasamentelor. Inca sunt la floarea soarelui si astept sa fac extractia a doua. Pentru anul acesta voi mai cauta o floarea soarelui si apoi la Dunare.
Multe multumiri