Puiet pe fundul stupului

Creat de standdupp, August 02, 2015, 08:41:09 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

Pe fundul unui stup, într-un colt, am gasit cateva larve moarte. Am pus o poza sa vedeti si voi si sa imi spuneti ce poate fi. O fi vorba de puiet varos? Larvele nu miros urat, nu au aspect filamentos, nu raman naclaite celula, dar am mai vazut in acel stup si cateva celule capacite puțin gaurite si cu larvele la fel inauntru.

Idei, sfaturi, tratamente?
Un apicultor incepator

bucovineanu

Ce culoare si care e consistenta acelor larve? Sunt moi, sau au consistenta si culoarea cretei?

tassevasi

Citat din: standdupp din August 02, 2015, 08:41:09 PM
Salut,

Pe fundul unui stup, într-un colt, am gasit cateva larve moarte. Am pus o poza sa vedeti si voi si sa imi spuneti ce poate fi. O fi vorba de puiet varos? Larvele nu miros urat, nu au aspect filamentos, nu raman naclaite celula, dar am mai vazut in acel stup si cateva celule capacite puțin gaurite si cu larvele la fel inauntru.

Idei, sfaturi, tratamente?


  Eu cred ca-i vorba de un roi (ori stup slab) ce  i s-a  pus  rama cu puiet  capacit de la alt stup , ori a lui ,  neavind albina  acoperitoare ,puietul  a murit  si acum  albinele il  da afara  rozind  celula  capacita .
  O parere.

standdupp

Citat din: bucovineanu din August 02, 2015, 10:41:06 PM
Ce culoare si care e consistenta acelor larve? Sunt moi, sau au consistenta si culoarea cretei?

Nu sunt moi. Au consistenta.
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: tassevasi din August 02, 2015, 10:55:04 PM
Citat din: standdupp din August 02, 2015, 08:41:09 PM
Salut,

Pe fundul unui stup, într-un colt, am gasit cateva larve moarte. Am pus o poza sa vedeti si voi si sa imi spuneti ce poate fi. O fi vorba de puiet varos? Larvele nu miros urat, nu au aspect filamentos, nu raman naclaite celula, dar am mai vazut in acel stup si cateva celule capacite puțin gaurite si cu larvele la fel inauntru.

Idei, sfaturi, tratamente?


  Eu cred ca-i vorba de un roi (ori stup slab) ce  i s-a  pus  rama cu puiet  capacit de la alt stup , ori a lui ,  neavind albina  acoperitoare ,puietul  a murit  si acum  albinele il  da afara  rozind  celula  capacita .
  O parere.

Mulțumesc. Asa banui si eu, dar am zis sa cer o parere.
Un apicultor incepator

stefan1

  Sigur nu e puiet varos. Cum a spus Bucovineanu, cred ca e puiet care nu a mai fost bine acoperit de albine. O alta posibila cauza ar fi o mare infestare cu varroa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin


bmdna

Nu am eu prea multa experienta dar mi se pare ciudat ca, cel putin la prima vedere, nicio nimfa din aia nu are cap. Oare de ce?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

standdupp

Citat din: bmdna din August 03, 2015, 03:45:49 PM
Nu am eu prea multa experienta dar mi se pare ciudat ca, cel putin la prima vedere, nicio nimfa din aia nu are cap. Oare de ce?

Ma gandeam initial si la varianta ca albinele sa isi fi mancat puietul din cauza lipsei de hrana, dar nu cred ca e cazul pentru ca familia are miere.
Un apicultor incepator

bmdna

Apoi mi se mai pare ciudat si ca erau gramada intr-un colt de stup. Din ce stiu eu albinele arunca pe fundul stupului larvele pe care le scot. Apoi vin alte albine care fac curat si cara resturile afara. Nu cred ca le aduna gramada in coltul stupului, altceva le-a adunat acolo.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Cand fac "sectorul" albinele curata mai intai mijlocul fundului si mai apoi colturile.  :smile:

bmdna

Citat din: bucovineanu din August 03, 2015, 10:49:26 PM
Cand fac "sectorul" albinele curata mai intai mijlocul fundului si mai apoi colturile.  :smile:
De acord. Dar de ce pupele nu au cap?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Gamma