Lotmaria Passim

Creat de Kiwi Bee, Iulie 23, 2015, 11:41:14 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Un parazit reclasificat anul acesta si descoperit recent in NZ.

Inca in 1967 a fost clasificat ca si "Crithidia mellificae" dar anul acesta sa facut o deosebire intre cei doi paraziti. Parazitul se afla in intestinul albinelor. Pun o poza mai jos.
Deocamdata nu stiu multe despre acest parazit, poate stiti si voi cite ceva.

Kiwi Bee

Unii vorbesc de sute, iar alții de mii de stupi morți în iarna aceasta(aici în NZ). Precum centru de cercetare nu avem asa ca cercetările/observațiile merg la nivel de 1-2 stupi cu finanțări foarte minime. Ceea ce sa observat pana acum este că acest patogen, Loteria Passim se află și în intestinul albinelor din familii considerate complet sănătoase. Deocamdată concluzia este că acest patogen nu dăunează sănătății sănătății albinei în absența nosemozei. În alte cuvinte atunci când familia de albine suferă de nosemoza acest patogen învinge sistemul imunitar al albinelor. În NZ sau marcat vreo 2 zone(de altfel întotdeauna au fost renumite ca zone aglomerate cu familii de albine) de unde au fost semnalate pierderi masive și testele de laborator  au fost pozitive. Toți cad de acord precum monitorizarea coloniilor pe scară mai largă ar fi calea cea buna pt rezultate cit mai timpurii.

dan sebastian

La ce dimensiuni au (extrem de mici) e de mirare ca i-au identificat. Posibil să existe și la noi și soluția de a scăpa de ei e protofilul. De curiozitate, ce tratamente există pt cei 2 paraziți ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Nici un tratament.
Deocamdata se fac cercetari dar nu prea sint fonduri.
Ceea ce  se crede momentan este ca parazitul sar afla in intestin dar nu face rau pina cind nu apare si nosema. Banueisc eu ca atunci sar rasturna echilibrul in sistemul imunitar al albinei si acest parazit (posibil zic eu) creste in numar si invinge albina.

Nu se aud alte noutati.