productii floarea soarelui

Creat de cipik, Iulie 13, 2015, 03:41:24 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Stiu ca era o discutie pe forum cu privire la crearea unei baze de date cu soiurile/hibrizi de FS.
Daca a mai fost creat un topic rog moderatori sa-l mute pe al meu la locul potrivit.
Deci sa încep.
In apropierea stupilor este cultivata o suprafat de teren cu LG5663. Nu am cantar dar in decursul a 6 zile (din care 1 ploioasa si 3 caniculare) au reușit sa blocheze toate ramele din cuib si sa si capaceasca cate doua degete. Cand i-am adus erau cam pe drojdie.
Acum s-au apucat sa duca mierea in caturi, poate le umple. In jurul stupinei mai sunt si alte culturi de FS nu stiu ce soiuri sunt.

Deci concluzia: LG5663 ok. Urmăresc si la anul aceasta cultura.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

alexutu

esti un norocos , butoaie pline
00007

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si asta:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion api

sant oameni care spun ca e foarte bun LG

istodorescu vasile

din pacate soiurile de fl. soarelui expuse in tabelul de mai sus ce prezinta valoare melifera, nu sunt cultivate. eu am  avut posibilitatea in acest an , si am dat peste o sola de fl. soarelui, 120 ha, de FAVORIT.am fost singur , dar din pacate sporul la cintar a fost cel mai mult 1,8 kg, insa a inflorit treptat si albinele au beneficiat de cules perioada mai indelungata. acum am mutat una dintre stupine la un lan  de PIONEER  LC 19, care acum a inceput sa infloreasca, insa in apropiere este o alta sola inflorita , si habar nu am ce soi este ca mi-a decimat stupii, pe fiecare floare stau gramada foarte multe albine ce nu mai pot sa zboare.

pistol28

Citat din: istodorescu vasile din Iulie 13, 2015, 10:48:16 PM
...................................
, pe fiecare floare stau gramada foarte multe albine ce nu mai pot sa zboare.

Neonicotinoide ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dorindafi

eu la FS cu asha ceva m-am dus si nu ma m-ai vait ca nu a mers ori ca sa depopulat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

fotoklipa

Am o ingrijorare,fs nu va mai fi o planta melifera,acest actual OMG,cultivat la scara larga este conditionat de o prima de 90euro la tona,de catre firmele producatoare de ulei de fs. In esenta oamenii vor consuma ulei de fs OMG,planta modificata genetic da mai mult ulei,in calcul a fost luat acest caracter productiv in detrimentul nectarului,de asemenea rezistenta la boli,ierbicide etc. In urmatorii ani culesul la fs va fi legenda. Sunt constient ca aici sunt discutii diverse,dar!? Cred ca este important sa va indreptati atentia catre aceasta problema. Guvernu prin ministerul aferent nu ia nici o masura,nu exista legi pentru un venit decent al apicultorilor(prin polenizare),In concluzie apicultura nu se poate baza doar pe culesul din primavara.In plus derogarile de la legislatia europeana ne vor aduce doar regrete. Depopularile sunt masive,desi putini recunosc,deci-cine ne ajuta? Asociatiile apicole doar incaseaza taxe,statul la fel,poate o iesire in strada,astept propuneri de la cei 40000 apicultori. PS.diferenta t\h intre modificat genetic si nemodificat genetic este nesemnificativa.

romikele

Citat din: fotoklipa din Iulie 20, 2015, 01:43:28 AM
...  Asociatiile apicole doar incaseaza taxe...

Să zicem că tu reprezinți o asociație apicolă!
Ce poți face concret în acest sens?
Dar sincer și obiectiv, nu tranca-fleanca...

oroles

Citat din: romikele din Iulie 20, 2015, 05:35:57 AM
Să zicem că tu reprezinți o asociație apicolă!
Ce poți face concret în acest sens?
Dar sincer și obiectiv, nu tranca-fleanca...

Duci 2-3 stupi la intrarea principala a guvernului si 2-3 la Parlament si se mai gandesc de doua ori. :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Iulie 20, 2015, 08:13:29 AM
Citat din: romikele din Iulie 20, 2015, 05:35:57 AM
Să zicem că tu reprezinți o asociație apicolă!
Ce poți face concret în acest sens?
Dar sincer și obiectiv, nu tranca-fleanca...

Duci 2-3 stupi la intrarea principala a guvernului si 2-3 la Parlament si se mai gandesc de doua ori. :rotfl: =))

Si ce rezolvi? nu apuci sa faci nici un pas ca baietii sunt pe tine, si sa ai buzunarul plin de bani sa platesti amenzile care iti vor fi date.
Sanatate tuturor apicultorilor

bio

Anul acesta floarea soarelui a debutat destul de bine ... ma refer la plusurile zilnice la cintar ca apoi usor-usor cu toate ca se deschise-se 100% sa nu mai sara nici de juma de kil la zi..:(

... observ ca in ultimile zile odata cu calduri de peste 35 de grade la umbra s-a ridicat putin sporul la cintar cu toate ca floarea este cam trecuta existind doar mici petice unde a baltit apa in primavara si s-a insamintat in intirziere cu 2-3 saptamini .

Eugen B

Cu toate ca productia va fi mica la fel va fi si pretul pentru floare. Am ascultat la radio pe dn.Fetea si ma mir ca a spus ca nu prea sa facut miere de tei si FS si salcam nu sa facut peste tot(la mine de exemplu nu am facut mai nimic ca a inghetat salcamul). Oricum din cate am inteles cam asta sunt preturile si nu avem ce face. Anu asta media per familie la FS este destul de slaba fata de anii trecuti.
Cu timpul vor fi OMG la tot pasul, pe ei ii intereseaza banii, nu albinele noastre. Oricum preconizez ca albinele de la an la an se vor tot imputina pe glob, defapt asta o spun si statisticile.

fotoklipa

Citat din: romikele din Iulie 20, 2015, 05:35:57 AM
Citat din: fotoklipa din Iulie 20, 2015, 01:43:28 AM
...  Asociatiile apicole doar incaseaza taxe...

Să zicem că tu reprezinți o asociație apicolă!
Ce poți face concret în acest sens?
Dar sincer și obiectiv, nu tranca-fleanca...

Sa zicem ca eu sunt "Newbie' si tu Great Veterean,ce facem?
Sa zicem ca nu reprezint nicio asociatie,dar tu reprezinti o comunitate,ce facem?
Dar sincer si obiectiv,nu tranca-flenaca.
Asa ca primi 2sunteti Great.Ce ne facem?