Necaz

Creat de stefan1, Iulie 12, 2015, 03:27:10 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Am patit astaseara ce nu credeam sa mi se intample!
  Spre seara  mi-a intrat o vaca (straina, ratacita) in ocolul (foarte stramt) unde tin stupii. Distanta dintre randuri este de 1-2 m asa ca de cate ori se intorcea rasturna cateva lazi. Culmea este ca nicicum nu a mai nimerir iesirea, asa ca a 'petrecut' vreo 30 de minute intre stupi, facand vreo 20 de tururi prin stupina, doborand alte si alte lazi, calcand peste cele rasturnate inainte. Eu am fost anuntat dupa ce era facut parte din prapad. Nestiind ce este, m-am dus in camasa cu maneca scurta si fara masca. Credeam ca reusesc sa o scot, dar era nebuna. Mii de albine pe ea, sute pe mine, inraite cu fiecare trecere peste stupii rasturnati. De departe am incasat cele mai multe intepaturi suferite vreodata. Nu le-am numarat si nici nu am avut 'dispozitia' sa le filmez, dar la sfarsit, pe maini era alb de ace Le-am ras cu cutitul timp de vreo 30 de minute, de peste tot, dar nu pe toate. Si acum, de cand am inceput sa scriu am scos 8 ace numai din pleoape si de la baza nasului. Dupa o vreme, baza acului cu punga fosta cu venin si cu ganglionul aferent se usuca si poti detecta mai usor acele prin pipaire, ca devin aspre. Cred ca au fost cel putin 300 de ace care si-au lasat in voie veninul. Norocul ca nu am facut un soc! N-am vrut sa merg la doctor cu toate insistentele, dar nici la stupi nu m-am mai dus. Doi prieteni mi-au asezat provixoriu lazile si maine sa evaluez pagubele. Am cateva lazi sparte, niste familii in lada dubla care pot avea probleme, caturi cu rame amestecate. Ma tem si de un furtisag, ca n-am in zona floarea-soarelui si cantarul e(ra) (ca l-a doborat) era deci pe usor minus.  Vaca, la sfarsit arata groaznic, ii curgea sange din nas, din genunchi, din ochi, nu stiu daca de la intepaturi sau de la cazaturi peste lazi! La urma chiar credeam ca se va prabusi, dar mugea si a reusit sa reziste pana la urma. Ba s-a mai inmuiat si asa, cu inca cineva care a venit , am reusit sa o scoatem, acoperita de albine. Am trimis pe cineva la proprietar sa-i spun sa-i dea o injectie, dar era acolo un veterinar si tocmai ii da o injectie (sper ca nu pentru ranile din genunchi). Eu am scapat. cred, fara urmari. Doar un puls marit, respiratie mai puternica, niste senzatii de frig (sunt cam 17 grade), o pigmentare in negru a zonelor punctuale unde m-au intepat foarte multe albine, o sensibilizare a pielii in zona (daca se aseaza o musca o simt dureros), o usoara umflare la maini (nu si la fata) si durere cand incrunt sprancenele). S-a mai intamplat ceva: nu erm mancat nimic toata ziua. Chiar cand am primit vestea despre vaca voiam sa mananc. Am incercat sa mananc noaptea dupa 1 dar nu sm putut manca decat jumatate. NU-mi mai este foame (probabil ficatul are altceva de procesat!)
  Sa sper ca urmarile la stupi nu-s foarte rele. Acum ma gandesc ca daca judecam la rece si blocam cu ceva (sau cineva daca era dispus) o latura care pleca de la portita, vaca era obligata sa iasa pe acolo si nu mai facea atatea ture peste stupi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Sănătate multă, să sperăm că totuol va fi bine, atât stupii ,vaca dar mai ales stuparul. Aşteptăm veşti de la dumneavoastră.  :hi:

sorinma

Imi pare rau nea Stefane de ce a pătit, sper sa se termine cu bine întâmplarea. Sanatate
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bmdna

Domnule Stefan, in astfel de momente e greu sa-mi gasesc cuvintele. Ati fost lovit de doua ori, odata fizic si a doua oara in albine. Ati demonstrat ca sinteti un om puternic! Va doresc multa sanatate! Si cat mai putine familii afectate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

#4
O rezistenta iesita din comun la intepaturi. Mai stiu inca un stupar cu 20-30 de ani de experienta care abia a iesit din soc anafilactic cu salvarea si hemisuccinat de hidrocortizon. A spus ca a fost la limita sa mai apuce sa povesteasca ce s-a intamplat (de 2 ori i s-a oprit inima...). Tot vreo 300 de ace...
Si-a revenit si a mers mai departe (avea vreo 200 de familii);

8 intepaturi in pleoape si inca mai scrieti ...
Eu de la 2 nu mai vedeam cu ochiul respectiv (atat de tare s-a umflat);

Sa va dea Dumnezeu putere sa treceti peste eveniment!

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Imi pare rau sa aud asta! Sa speram ca va veti insanatosi repede. Sunt convins ca pagubele sunt recuperabile. Stiu ca supararea e si mai mare la un asa iubitor de albine. Si vecinii mei au obiceiul de a lasa vacile nesupravegheate. Experienta dumneavoastra mi-a sporit vigilenta, mai ales ca in apropiere de stupina mea este un drum ingingust pe care trec vacile la pascut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Sanatate d-nu Stefan si anuntati-ne si pe noi cum va simti-ti.

filip

Pierderile materiale sunt dureroase,dar trebuie sa depasim momentul.
Eu am avut un bursuc care mi-a pricinuit pagube mari.
Atat cat suntem in viata trecem peste toate.
Uite un caz in care o intepatura poate provoca moartea.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
http://www.gandul.info/stiri/un-politist-a-murit-dupa-ce-a-fost-intepat-in-cap-de-o-albina-medicii-incearca-sa-inteleaga-cauza-reala-a-decesului-14579588
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dinupaltinis

Sincer va compatimesc si sper ca paguba nu o sa fie chiar asa de mare.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

romikele

O intâmplare nefericită, peste care vă doresc să treceți cu bine!
Nici un necaz nu ne poate invinge, iar sănatatea e pe primul plan... pagubele materiale se vor recupera în timp.
:hi:

fiug1970

cu un animal inspaimantat nu e de glumit.....
recuperare cat mai grabnica atat materiala cat si de sanatate !!

Alecs

Mergeti la medic. Nu va expuneti unui eventual risc. Nu stiti ce se va intampla la urmatoarea intepatura pe care nu aveti cum sa o evitati. Faceti un set de analize macar sa stiti cum stati. Organismul dvs. este acum suprasaturat cu venin. Deja ati afirmat ca aveti un oarece disconfort. Un set de analize va costa infinit mai putin decat - Doamne fereste - orice neplacere. Sa auzim de bine.

stefan1

  Multumesc tuturor pentru mesaje.
  Inca nu am evaluat pierderile, dar cum ati spus, pierderile materiale se recupereaza. Ba chiar nu au fost chiar asa mari cum ma asteptam. Azi doar dupa masa m-am putut duce la stupi. Nu am controlat amanuntit niciunul, doar am mai aranjat unele rrame deplasate si am remediat ce se putea mai usor. Cam 20 de familii au fost afectate mai tare. Trei lazi trebuie sa le inlocuiesc, a mai stricat podisoare, capace, scanduri de zbor. Trei familii imi par mai nelinistite si e posibil sa fi pierdut matcile. V-am spus ca doi prieteni mi-au reasezat stupii pe postamente si eu nu am fost de fata. Am constatat azi ca 4 familii le-au asezat pe alte locuri, doua caturi schimbate, micronucleele (pe care le tin pe stupi) au fost si ele spulberate, un capac nici nu l-am mai gasit. Mi-a deranjat si doua lazi cu faguri cu miere si azi acolo a fos un furtisag, dar totusi nu foarte mare. Rau e ca sunt pe jos multe albine zdrobite, plus cele care au intepat si au murit   :sad:   Ma tem sa nu devina agresive dupa acest macel si sa-mi atace vecinii! De vaca nu mai stiu, dar eu zic ca daca a scapat in primele ore, va supravietui. Nu stu cum va manca o vreme dupa atatea intepaturi in bot.
  Eu am trecut peste aceasta experienta destul de neplacuta. Si acum mai scot unele ace din par sau din locuri mai ferite. Ma mir ca la fata nu m-am umflat deloc, desi si acolo eu zic ca am avut vreo 100 de intepaturi. Pana nu mi-am pus masca le dam jos albinele de pe fata cu mana ca si cand te speli, dar imediat veneau altele. Masca am pus-o peste cateva zeci de albine si pe sub ea continuau sa intre. La sfasit, cand am scos masca, ieseau din ea albine ca din stup.Unde pun degetul pe fata ma doare, dar nu exagerat. Bratele ma dor mai tare si s-au si umflat putin. Eu am citit si am si scris, ca doza mortala pentru un om este de 800 de albine. Atatea ace nu am primit, dar daca mai intarziam sa scot vaca sigur nu plecam de acolo si puteam sa depasesc doza. De fapt numarul de ace e greu sa-l apreciez. An numarat atunci pe o portiune mica de pe mana dreapta 50 de ace. La stanga au fost cele mai multe intepaturi, in special in jurul ceasului (cu curea neagra).  Noaptea trecuta am dormit doar cam 1,5 ore in doua etape. Aveam o tensionare inexplicabila De mancat nici azi (ieri) nu am mancat decat la ora 22 si nici atunci toata portia. E o experienta prin care am trecut si ce nu ne omoara ne intareste.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Ati facut ceva tratamente medicale cu antidot?.Ca este interesant ce se va intimpla in continuare.Multi dintre noi sintem vaccinati de albine si nu ne umflam la citeva intepaturi dar este interesant ce se intimpla la atitea intepaturi.Totusi cred ca trebuie sa fiti sub supravegherea medicului.Va urez sa treceti cu bine peste acest necaz si sa ne tineti si pe noi toti cu starea sanatatii si tratamentele facute.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Asta da necaz---sper sa nu aiba urmari atatea intepaturi ---niste analize cred ca ar fi bine sa faci