Floarea-soarelui

Creat de raduku1987, Iulie 02, 2015, 09:07:32 AM

« precedentul - următorul »

raduku1987

Are cineva idee in cat timp infloreste?

feerary

In functie de vreme, cam 2 saptamani- 2 jumate, zic eu...

raduku1987


Eugen B

Dute si verifica din 4 in 4 zile. la cum arata vremea sigur va inflori destul de repede

octav

In sfarsit incepe sa mearga FS.
2.8 kg in 2 zile. De maine speram la mai mult
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

relutu

De hibridul Klarika de la Caussaude stie cineva ceva?

bucovineanu

Citat din: octav din Iulie 03, 2015, 10:35:11 PM
In sfarsit incepe sa mearga FS.
2.8 kg in 2 zile. De maine speram la mai mult
Cate 1,4 kg in fiecare zi?   :uimit:

Kov iulian

#7
CitatDe hibridul Klarika de la Caussaude stie cineva ceva?

Anul asta mergem la un soi de floarea soarelui, e autopolenizant si ne luam teapa (nu spunem nimanui, nu scriem nicaieri).
Anul viitor mergem la alt soi care  e bun, merge bine dar nu spunem nimanui, nu scriem nicaieri.
Anul urmator iar luam teapa cu un al soi (nu spunem nimanui, nu scriem nicaieri)


Haideti sa incepem sa facem o lista de soiuri autopolenizante sau melifere.
( Nu trebuie sa spunem unde e cultivat acel soi ca sa vina toti gramada peste voi)

Nu va venii nici un institut sa faca studii gratis pentru noi.

octav

Citat din: bucovineanu din Iulie 04, 2015, 08:55:29 AM
Citat din: octav din Iulie 03, 2015, 10:35:11 PM
In sfarsit incepe sa mearga FS.
2.8 kg in 2 zile. De maine speram la mai mult
Cate 1,4 kg in fiecare zi?   :uimit:
Prima zi 1.3 a doua 1.5kg
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

octav

Inainte de aici am fost la alta floare in 4 zile am avut -3.2kg. In prima zi cel mai mult - 1.4kg. Cred ca a murit multa culegatoare pe floare. Apoi ne am mutat si aici vad ca e bine. Sper sa tina si vremea cu noi. Pana acum a fost ieri vant puternic in rafale speram..... speram.... ca de la tei nimic nothing zero. Macar sa fac stupi puternici ptr anul viitor. Ca eu vreau sa ii dau in doua maine.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Mihai Sergiu

Si eu plec maine la soiul Klarika , vom vedea ce va fi.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pistol28

Citat din: octav din Iulie 04, 2015, 10:11:27 AM
.......................................
. Cred ca a murit multa culegatoare pe floare.
..............................................................

Din spusele unui apicultor bătrân şi cu experienţă: "stupii se pun la 500 m distanţă de lanul de floarea soarelui, pe această distanţă albinele pierd mirosul puternic de FS, care acoperă mirosul specific stupului şi aşa sunt acceptate de paznici".

Aceasta ar fi o explicaţie a depopulării de la FS.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

gedos4u

Salutare,
Am stupii la distanta de 1,5 -2 km de lanurile de floarea soarelui. As putea gasi un loc sa-i pun intr-o gradina la 1,7 km linie dreapta fata de vatra actuala. Distantele sunt calculate dupa coordonatele geografice date de navigatia masinii.
Intrebarea este daca nu cumva se vor intoarce albinele pe vechea vatra...
Sa mai las pe vatra trei patru stupi sa colecteze culegatoarea?
Nu am cantar si nu stiu cat de eficient este culesul la distanta asta, ca i-as lasa aici...

filip

Distanta e mica.
daca culegatoarele se intorc in mare parte cu cine faci productie?
Eu unul nu as face asa ceva,in plus distanta de 1,5 km nu e una mare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Din cate am inteles de la mai multi colegi FS anul acesta a facut pagube mai mari ca anul trecut, si in plus nici productie mare nu mai da. Poate ne vor reprofila la alt cules, sau la FS o sa stam acasa si o sa bagam sirop