Unificare cu tuica

Creat de MOTANUL, Iunie 24, 2015, 12:08:11 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Ceapa si ziarul - trusa de supravietuire a stuparului. Nu ai nevoie de tuica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Poate este nevoie şi de ţuică, să prinzi curaj  :rotfl:  :rotfl:

bio

Citat din: MOTANUL din Iunie 24, 2015, 12:08:11 AM
Am facut o unificare cu tuica ratata (au omorat matca din familia ajutatoare - mai mica din pacate);
Familia de baza ramasa fara matca avea 7 rame;
Am folosit tuica:apa 1:9;
La o prima vedere a fost prea putina tuica; Am pus si un pic de ceapa (o ceapa mica taiata in felii subtiri);

Cum se prepara amestecul tuica:apa; in ce proportii au fost rezultatele cele mai bune?
Trebuia sa mai revin a 2-a si a 3-a zi sa mai pulverizez tuica?

Multumesc anticipat

Motane...Motane ... :sad: puteai sa incerci si cum ti-am spus la telefon .... parca ti-am spus altfel ...trebuia procedat cu rabdare .

.... poate este buna si o unificare mai hotarita dar cind  unifici pe unul slab cu unul puternic dar trebuie sa tii cont si de "majoritate" ..... plus la ast6fel de unificari trebuie respectat principiul " a treia cutie".

Se pot unifica 2 familii dar se introduc neaparat in cutie noua, "a treia cutie" ... asa cresc sanselee de reusita .

Orice aspect trebuie luat in seama pentru a creste sansele de reusita ... sa nu fie uitata nici existenta sau creearea unui cules

...aaaa. si uitasem... :hippo:.... tuica o poti da la profesor....  =))

MOTANUL

La telefon întrebasem de bezmetic. Aici era vorba de o unificare "simpla".

Inteleg ca e bine sa aplic principiul si când fac o unificare simpla dar intre o familie fara matca puternica si o familie cu matca mica?
Plec cu el la distanta sa scap de culegatoare?

Cu bezmeticul am plecat din stupina -  la distanta de 100m; am pus si poze cu el pe topic. (cum am vorbit la telefon); Dupa 4-5 zile am scuturat tot de pe el (la 200 de m) si am luat si cutia de unde o tineam la 100m. Ramele fara albina le-am pus in diversi stupi normali. (dupa ce am curatat toate tentativele de botci nereusite). Se depopulase mult dupa prima mutare (efectul scontat ca au iesit culegatoarele din el si s-au dus la pozitia veche);

Cred ca la fel o sa procedez si cu al 2-lea daca nu se da pe brazda... (o sa verific daca a luat in crestere botci sau nu);
E pacat sa nu incerc. Primii doi am reusit sa-i redresez (amândoi au acum matca acceptata si isi vad de treaba).

Topicul asta l-am facut deoarece nu stiam in ce proportie se pune tuica la unificari.
Am retinut pe viitor: si la o unificare "simpla" sa pun cutie noua pt. a creste sansele de reusita.

Deci tuica nu trebuie data la albine - trebuie tinuta pt. profesor  :)  =))

Oroles: Daca tuica trebuie tinuta pt. profesor ma apuc de ceapa si ziar.  :)

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

trantore

Citat din: yulian din Iunie 24, 2015, 01:55:32 PM
Unificarea, atunci cand este cazul o fac cu ziar, dar in timpul verii nu ma stresez pentru ca oricum am roiuri pe care trebuie sa le ajut si atunci iau rame de la cel cu probleme si dau la "cei mici". Metoda cu rame de la mai multe familii o fac in momentul in care fac roiurile, dar si atunci dau cu tuica.. Unificari nu fac decat toamna sau primavara.  :hi:

cu albinele care merg inapoi la stupul din care ai luat rama ce se intampla?  .....  la mine au cam fost omorate