Familie fara matca dupa roire

Creat de F.Liviu, Iunie 17, 2015, 06:31:33 PM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

Am cumparat o familie de albine inainte de salcam. A dat o productie super, dupa care a roit.

- Roiul l-am pus intr-o lada si in zilele urmatoare nu am sesizat oua proaspete. Abia peste vreo 7-10 zile am sezizat oua proaspete, am vazut matca, etc. A intrat in normal, cladeste si munceste cu energia unui roi proaspat
- familia din care a plecat roiul nu mai are matca. Am tot cautat-o si nimic. I-am dat o rama cu oua proaspete sa isi traga botca si nimic. Nu am matca si nu am oua proaspete, insa nici nu vrea sa isi traga botca.

Ce e de facut ?
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

relutu

Daca ati pus rama cu oua de 1 zi si nu a tras botci ,inseamna ca are matca,dar nu e imperecheata sau nu ainceput inca sa oua.Cat timp este de cand a roit?

F.Liviu

nu am notat din pacate dar cred ca e vorba de vreo 10-14 zile.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

filip

Pana in 25 de zile e OK.
Daca nu isi trage botci ai matca n stup.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

relutu

Are sigur matca,dar nu a inceput sa oua.

Cipi

NU trebuia sa-i pui rama cu oua, il ascultai cu urechea prin peretele stupului, nici macar nu trebuia sa il deschizi sa vezi daca are matca.

cristian bh

Acu doua saptamani am divizat doi stupi aflat in prag de roire,
in cei ramasi cu matca in ei,,,,a disparut ponta mai mult de o saptamana!
sa fi roit totusi pe neobservate?


bmdna

Citat din: cristian bh din Iunie 17, 2015, 11:32:25 PM
Acu doua saptamani am divizat doi stupi aflat in prag de roire,
in cei ramasi cu matca in ei,,,,a disparut ponta mai mult de o saptamana!
sa fi roit totusi pe neobservate?
De multe ori instinctul de roire nu se opreste prin divizare. Eu am avut cazuri in care am impartit in 3 si au continuat sa roiasca si diviziunile fara matca, pe masura ce ieseau matcile din botci.  Daca de atata timp nu ai oua e clar ca s-a dus matca. Acum, daca ai vazut ce populatie aveai la o zi dupa divizare, acum cand deschizi stupul ar trebui sa observi o scadere in populatie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ciucur

Citat din: F.Liviu din Iunie 17, 2015, 06:31:33 PM

- familia din care a plecat roiul nu mai are matca. Am tot cautat-o si nimic. I-am dat o rama cu oua proaspete sa isi traga botca si nimic. Nu am matca si nu am oua proaspete, insa nici nu vrea sa isi traga botca.


Ieri am controlat 9 din stupii ce au roit. Am gasit 4 matci care nu incepusera ponta si una ce a inceput de 5-6 zile sa depuna.
In 4 familii nu am gasit regina desi am luat ramele de doua ori la mana. Trei din cele patru familii sunt extrem de agresive, nici macar fumul nu le mai 'sperie'.
Este posibil si sa se fi pierdut reginele la imperecheat, vremea a fost foarte capricioasa in ultima saptamana.

In cazul dumneavoastra daca ati dat rama cu oua si au crescut puiet fara sa creasca botci e clar ca aveti regina in familie si nu ati observant-o.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Iunie 18, 2015, 12:19:06 PM
...Trei din cele patru familii sunt extrem de agresive, nici macar fumul nu le mai 'sperie'...
Ar mai fi o soluţie: să fie stropite cu apă dintr-un pulverizator foarte fin...

PricopArthur

Citat din: F.Liviu din Iunie 17, 2015, 06:31:33 PM
Am cumparat o familie de albine inainte de salcam. A dat o productie super, dupa care a roit.

- Roiul l-am pus intr-o lada si in zilele urmatoare nu am sesizat oua proaspete. Abia peste vreo 7-10 zile am sezizat oua proaspete, am vazut matca, etc. A intrat in normal, cladeste si munceste cu energia unui roi proaspat
- familia din care a plecat roiul nu mai are matca. Am tot cautat-o si nimic. I-am dat o rama cu oua proaspete sa isi traga botca si nimic. Nu am matca si nu am oua proaspete, insa nici nu vrea sa isi traga botca.

Ce e de facut ?
Familia isi face botci de salvare din larve de 1-3 zile, nu din oua. Daca pe rama data de tine erau si larve, matca era in lada in acel moment. O rama cu oua nu are acelasi efect.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

Din ce vad eu aici ce ai prins tu pare a fi un roi secundar. De aceea s-a apucat de ouat tarziu. (Ai dat rame cladite la roi?) Asta inseamna ca ti-a plecat intai matca batrana si nu ai observat, apoi a plecat un postroi cu o matca tanara (pe care l-ai prins) si in stup ti-a mai ramas o matca tanara, pe care nu o observi si care ori s-a imperecheat si nu a inceput ponta,ori nu este imperecheata. In cazu asta nu isi trag botci din ouale date. Crede-ma ca albinele nu gresesc. Regula e simpla: isi trag botci cand nu au matca deloc si au din ce.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani