schimb linistit la matca din 2015?

Creat de serban, Iunie 15, 2015, 10:43:32 PM

« precedentul - următorul »

serban

În primăvară am pierdut o matcă la un stup.Am obținut alta de salvare.Am văzut-o,cam  mică,a început să ouă. Am ajutat cu rame cu puiet. Săptămâna trecută observ 5 botci. Azi,trei roase și rămăseseră doar două,mari,frumoase,pe centrul ramei,dar am văzut și ouă de o zi. Nu am văzut matca. Nu cred că ouă albina. Este posibil schimb liniștit la matcă de anul ăsta?

Cipi


serban

Credeam că apare schimbul linistit doar la mătci bătrâne.

oroles

Anul acesta am mai spulberat un mit. Ca albinele construiesc 2-3 botci la SL. Am gasit cu 5-6 si chiar mai mult. Nu am avut niciun roi in copac pana acum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: serban din Iunie 16, 2015, 02:21:05 PM
Credeam că apare schimbul linistit doar la mătci bătrâne.

  Sunt mai multe situatii cand are loc un schimb linistit de matca.
  Uneori cand dai unei familii o matca diferita genetic, de alta rasa, chiar daca matca este foarte buna si daca de nevoie o accepta, se poate ca dupa ce scoate un rand de puiet matca sa fie schimbata, ca si cand ar fi o incompatibilitate intre ea si albinele din stup.
  Matcile imperechiate primavara devreme sau toamna tarziu, deci in conditii impropri, fie cu trantori putini, fie in conditii meteo nefavorabile, dar si in timpul anului in conditii de vreme rea de durata, pot fi schimbate in acelasi an sau in anul urmator.
In anumite boli cum este nosemoza, familiile pot sa schimbe prematur matcile.
  In caz de accidentari ale matcii fie la controale sau la transport sau la marcare sau in timpul roirii.
La mutilarea intentionata a matcii
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Citat din: serban din Iunie 15, 2015, 10:43:32 PM
În primăvară am pierdut o matcă la un stup.Am obținut alta de salvare.Am văzut-o,cam  mică,a început să ouă. Am ajutat cu rame cu puiet. Săptămâna trecută observ 5 botci. Azi,trei roase și rămăseseră doar două,mari,frumoase,pe centrul ramei,dar am văzut și ouă de o zi. Nu am văzut matca. Nu cred că ouă albina. Este posibil schimb liniștit la matcă de anul ăsta?
La schimbarea linistita se intampla sa convietuiasca un timp amandoua matci si cea batrana si cea tanara si depun oua amandoua ---la un moment dat cea batrana dispare ---nu mai umbla la stup albinele vor regla situatia singure

bio

Citat din: serban din Iunie 15, 2015, 10:43:32 PM
În primăvară am pierdut o matcă la un stup.Am obținut alta de salvare.Am văzut-o,cam  mică,a început să ouă. Am ajutat cu rame cu puiet. Săptămâna trecută observ 5 botci. Azi,trei roase și rămăseseră doar două,mari,frumoase,pe centrul ramei,dar am văzut și ouă de o zi. Nu am văzut matca. Nu cred că ouă albina. Este posibil schimb liniștit la matcă de anul ăsta?

Botca/botci proaspat eclozionate..??..

...daca nu ai vazut si botca eclozionata, exista varianta ca matca batrina sa fie  capul rautatilor la roadere botcilor si tot ea sa mai fi depus ceva oua .

Daca matca acelei familii este mica o gasesti mai greu, si chiar daca este matca din acest an instinctul familiei de albine o va schimba .

cocobeny

Apropo de schimb linistit de matca, anul acesta m-au cam pacalit cu schimb linistit, au tras 2-3 botci si am zis ca schimba regina, da la
urmatorul control au avut botci aproape pe toate ramele, asa ca au roit  ))/ din 15 familii 7 au roit pe principiu ca isi schimba regina, asta este, anul acesta m-au pacalit, si bineinteles ca a fost si vina mea ca nu le-am "bazait" mai des sa vad ce au de gand. Imedeat dupa ce am vazut acele 2-3 botci a inceput culesul la salcam si daia nu le-am mai deranjat pe cucoane  :nono: :roll:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Iunie 17, 2015, 04:44:04 AM

  Sunt mai multe situatii cand are loc un schimb linistit de matca.
  Uneori cand dai unei familii o matca diferita genetic, de alta rasa, chiar daca matca este foarte buna si daca de nevoie o accepta, se poate ca dupa ce scoate un rand de puiet matca sa fie schimbata, ca si cand ar fi o incompatibilitate intre ea si albinele din stup.


Exact asta am patit eu cu buckfastul cumparat anul trecut (1 bucata - am vrut sa incerc; greselile incepatorului). A ouat de a rupt 2-3 rame (la 1 saptamana inca era acceptata in stup si lucrurile pareau normale) si când m-am uitat dupa 4 saptamani deja aveam alta matca in stup (nemarcata; buckfastul era marcat si diferit mult ca aspect fata de noua matca);
E cea mai plauzibila explicatie

E posibil sa-mi fi scapat o botca la controlul de 1 saptamana ca nu am luat toate ramele la puricat; Am vazut rama cu matca si oua de o zi si am inchis...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

G. Iulian

Anul acesta doar 2 familii au avut gânduri de roit, le-am făcut nuclee. Cel mai interesant lucru a fost că având multe mătci de roire de anul trecut care au avut o lună pauză de pontă datorită secetei după împerechere - anul acesta am 12 familii care şi-au schimbat liniştit matca, probabil datorita faptului ca anului trecut au avut probleme.