Albinele moarte pe timpul iernarii - utilizare

Creat de bmdna, Iunie 15, 2015, 10:25:57 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Buna ziua!

Am promis mai demult ca am sa revin cu o utilizare a albinelor moarte pe timpul iernarii. S-a constatat ca in corpul albinei, pe timpul vietii sint o multitudine de substante folositoare (venin, produse ale glandelor, protein, chitin). O buna parte din aceste substante se regasesc si in albinele care mor de batranete. ATENTIE! Aici fac vorbire doar despre albinele care mor in familii absolut sanatoase, de batranete si nu din alte motive.

Astfel, in primavera, cand se face curatenie, se schimba fundurile stupului, albinele moarte care sint neatinse de umezeala, mucegai se colecteaza. Se cern de resturile ce au cazut peste ele (se aleg doar acele albine care arata bine, iarasi spun, nu sint bune cele umede, mucegaite sau in putrefactive. Eu printer putinii stupi pe care ii am, am gasit astfel de albine in primavara. Albinele cernute astfel, curatate ar fi bune sa fie intrebuintate imediat. Dealtfel, daca avem o sarma putem in timpul iernii sa ne pregatim fiertura dupa reteta pe care o dau mai jos.

Avem albine moarte, curatate, ce facem cu ele? Se pun intr-o tava, intr-un strat subtire si se baga la cuptor, la foc mic, si se prajesc, exact cum se prajesc semintele. Nu se ard. De ce trebuie prajite? Simplu. Pentru a putea fi pastrate, pentru ca fiertura trebuie bauta, nu se poate conserva. Bun. Dupa ce s-au prajit, albinele respective se lasa sa se raceasca, dupa care se pot ambala in pungi de polietilena in care pot sta pana la recolta din primavara urmatoare.

Cum se prepara fiertura asta, care este un fel de decoct. In filmul de mai jos este una din retete. Se iau doua linguri de albine si se pun intr-un castron in care se mai toarna un litru de apa. Asta este proportia, doua linguri de albine la un litru de apa. Apicultorul din imagine le fierbe intregi. Eu am vazut mai multi apicultori care inainte de a le pune la fiert le macina in masina de cafea. Cred ca macinarea este o idee foarte buna, randamentul de extractive fiind marit. Apa cu cele doua linguri de albine se adduce la punctual de fierbere, se acopera si se fierbe la foc mic timp de 2 ore. Atentie, focul trebuie sa fie mic, altfel se va evapora apa. De ce se fierbe asa de mult? pentru ca numai astfel se pot scoate toate substantele folositoare. Se mai poate face tinctura in alcool ca si la propolis, dar e pacat cand prin fierbere se obtin cam aceleasi rezultate si nu esti nevoit sa consume alcool.

Cand au trecut cele doua ore, Solutia este gata. Se lasa la racit. Dupa ce s-a racit, dar inca mai este calduta, fiertura se filtreaza prin 4 straturi de tifon iar albinele se storc bine. In Solutia astfel obtinuta, calduta, dar nu pre calda ca sa afecteze proprietatile mierii, se adauga 4 linguri de miere. Dupa miere se adauga 4 lingurite tinctura de propolis facuta in alcool diluat (tip vodka sau tuica). Cantitatea asta de solutie este pentru doua persoane. Se tine LA FRIGIDER si se consuma cate 2-3 linguri pe zi, inainte de masa.

Sigur, cred ca cine a citit pana acum se intreaba la ce bun? Aceasta solutie este foarte buna in primul rand a fi luata preventiv, in egala masura de barbati si femei. Efectele sint, in primul rand, asupra sistemului imunitar, asupra imbunatatirii circulatiei si a calitatii sangelui precum si - lucru foarte important - in normalizarea continutului de cholesterol. Un alt aspect foarte important este ca aceasta fiertura poate fi folosita la tratarea adenomului de prostate, dar acolo sint alte dozaje.

Iata ca este pacat sa aruncam albinele primavara, sa le ardem sau sa le ingropam, asa cum scrie la carte. Iata ca le putem utiliza pentru sanatate. Sigur, nu ne obliga nimeni sa facem asta, dar unii oameni o fac si eu am vrut sa prezint asta. Apicultorul din imagine este din Siberia si este destul de respectat printre ai lui. Are filme cu tot felul de subiecte interesante. Aceasta este reteta lui, o puteti vedea si in film, o puteti asculta, cei ce intelegeti limba rusa. Mai fac odata precizarea, este doar una din multele retete care se fac pe baza de ... corpuri de albine. Daca sint intrebari, va rog sa le adresati. Eu nu las intrebari fara raspuns. iata si filmul (facut in decembrie):

http://youtu.be/cxg3fAm7LN8
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi