Urechea porcului

Creat de Porfy66, Iunie 08, 2015, 09:54:43 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Urechea porcului  este o foarte buna planta melifera perena si este foarte raspândita. Se obtine o productie de 400-600 kg miere la ha. Mierea este de culoare deschisa, chihlimbarie (aurie), are gust placut de menta si se solidifica în cristale mici. Se seamana în rânduri departate de 50 cm, iar norma de samânta este de 2 kg la ha. Înfloreste în al doilea an dupa semanat si de aceea este bine sa fie semanata în amestec cu facelia. Productia de samânta este de 500 kg/ha.




Porfy66

#16
Asa cum am promis revin cu fotografii cu Urechea porcului (Salvia Verticillata) descoperita la mine in zona. Spre surprinderea mea aceasta planta este foarte raspandiata prin fanetele din zona. Alaturi de aceasta planta (urechea porcului) mai este o planta de de culoare mov intens asemanatoare cu urechea porcului si intro poroportie asemanatoare cu prima. Cel mai probabil denumirea de Urechea porcului vinde de la forma frunzelor care seamana cu urechea de porc. Cealalta planta are frunzele de acceasi consistenta dar sunt mai alungite.
In pozele de mai jos puteti vedea:
- in prima fotografie sunt cele doua plante, in plan apropiat este urechea porcului.
- in a doua fotografie se poate vedea Salvia Verticillata (urechea porcului);
- in a treia fotografie este cealalta planta asemanatoare cu prima si la fel de vizitata de albine.
Urmatoarele fotografii sunt cu imagini ale acestor plante in faneata din apropierea stupinei mele (Ibanesti-BT).

Porfy66

foto

Porfy66

Faneata plina de aceste doua plante

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Porfy66