Cunoasteti acest parazit?

Creat de SirAlexandru, Mai 29, 2015, 09:07:22 AM

« precedentul - următorul »

SirAlexandru

L-am gasit pe doua albine

Kiwi Bee

Erau albinele moarte sau inca traiau?

Nu cunosc acel parazit.

SirAlexandru

Inca traiau, incercau sa scape de el.

popik50

Este vorba de triungulin, un parazit care se aseaza si pe albine. Nu este atat de periculos dar in numar mare produce stress albinelor. Albinele ii iau de pe anumite plante...

popik50

Daca vrei sa scapi de ei,mavrirolul e la putere...pune cateva benzi si dispar imediat

stefan1

  Da, sunt larvele unei specii din genul Meloë, familia Meloidae care cuprinde cca 7500 de specii. De fapt este un anumit stadiu al acestor larve, care trec prin 5 stadii pe parcursul unui an, inainte de a deveni adulti.
  Pe scurt, adultii apar in aprilie-mai, se imperecheaza si femelele depun un numar f mare de oua in gauri facute in sol. Din acestea ies larve foarte mici care ajung pana la cca 2 mm dar sunt active si mobile. La cca 30-40 de zile de la depunerea aualor, aceste larve ies din sol si se urca pe flori, unde asteapta insecte care viziteaza florile. De fapt ele cauta albine salbatice din genurile Anthophora, Andrena, Halictus si inca cateva. Aceste specii de albine solitare depun ouale in celule individuale in care depun intai miere si polen, apoi un ou dupa care inchid celula. Daca a avut norocul sa gaseasca o asemenea albina salbatica, triungulinus (numele asta vine de la cele trei perechi de picioare care apar ca avand cate trei unghii. In realitate este extremitatea piciorului care are pe lateral doua fire de par ca niste carlige, care ajuta larva sa se prinda de insecta-vehicul), larva este dusa de albina salbatica in cuib. Acolo ramane in celul inainte de inchidere. Consuma oul si apoi consuma rezervele de nectar si polen. Trece prin diferite stadii de dezvoltare si acolo isi petrece si iarna. In ultimele stadii de naparlire, larva sau pupa urmatoare se dezvolta in interiorul invelisului anterior, pe care nu-l deterioreaza, astfel ca primavara este imbracate in trei cojoace din care in sfarsit iese adultul. Interesant ca larva in stadiul intai, in care este transportata de albineeste capabila sa recunoasca un mascul de o femela de albine salbatice si daca s-a urcat pe un mascul, asteapta pana cand acesta se imperecheaza cu o femela si atunci trece pe femela, singura care depoziteaza provizii pentru oul pe care-l va depune. Albinele domestice sunt doar un vehicul de ocazie de la o floare la alta sau din greseala este adusa in stup, insa aici nu poate sa-si continue ciclul de dezvoltaresi e sortit pieirii. Daca tinem cont ca o femela depune pana la 10000 de oua si ca numarul de la an la an al acestor parazitie oarecum constant, inseamna ca sansele acestor larve sa gaseasca gazdele potrivite este foarte foarte mica. Pentru albine nu poate fi decat un disconfort cauzat de prezenta larvei pe corpul ei (de obicei in zone unde nu o/le poate da jos cu miscarile de curatire).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Presupun ca parintii acestor paraziti arata ca in poza. Am gasit gandacul asta langa stupina si am vrut sa stiu ce e cu el. Deci si la mine exista asa ceva dar nu am vazut larve din acestea in stup.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

trantore

Citat din: stefan1 din Mai 30, 2015, 05:48:05 AM
  Da, sunt larvele unei specii din genul Meloë, familia Meloidae care cuprinde cca 7500 de specii. De fapt este un anumit stadiu al acestor larve, care trec prin 5 stadii pe parcursul unui an, inainte de a deveni adulti.
  Pe scurt, adultii apar in aprilie-mai, se imperecheaza si femelele depun un numar f mare de oua in gauri facute in sol. Din acestea ies larve foarte mici care ajung pana la cca 2 mm dar sunt active si mobile. La cca 30-40 de zile de la depunerea aualor, aceste larve ies din sol si se urca pe flori, unde asteapta insecte care viziteaza florile. De fapt ele cauta albine salbatice din genurile Anthophora, Andrena, Halictus si inca cateva. Aceste specii de albine solitare depun ouale in celule individuale in care depun intai miere si polen, apoi un ou dupa care inchid celula. Daca a avut norocul sa gaseasca o asemenea albina salbatica, triungulinus (numele asta vine de la cele trei perechi de picioare care apar ca avand cate trei unghii. In realitate este extremitatea piciorului care are pe lateral doua fire de par ca niste carlige, care ajuta larva sa se prinda de insecta-vehicul), larva este dusa de albina salbatica in cuib. Acolo ramane in celul inainte de inchidere. Consuma oul si apoi consuma rezervele de nectar si polen. Trece prin diferite stadii de dezvoltare si acolo isi petrece si iarna. In ultimele stadii de naparlire, larva sau pupa urmatoare se dezvolta in interiorul invelisului anterior, pe care nu-l deterioreaza, astfel ca primavara este imbracate in trei cojoace din care in sfarsit iese adultul. Interesant ca larva in stadiul intai, in care este transportata de albineeste capabila sa recunoasca un mascul de o femela de albine salbatice si daca s-a urcat pe un mascul, asteapta pana cand acesta se imperecheaza cu o femela si atunci trece pe femela, singura care depoziteaza provizii pentru oul pe care-l va depune. Albinele domestice sunt doar un vehicul de ocazie de la o floare la alta sau din greseala este adusa in stup, insa aici nu poate sa-si continue ciclul de dezvoltaresi e sortit pieirii. Daca tinem cont ca o femela depune pana la 10000 de oua si ca numarul de la an la an al acestor parazitie oarecum constant, inseamna ca sansele acestor larve sa gaseasca gazdele potrivite este foarte foarte mica. Pentru albine nu poate fi decat un disconfort cauzat de prezenta larvei pe corpul ei (de obicei in zone unde nu o/le poate da jos cu miscarile de curatire).

anul trecut am avut asa ceva prin stupi, sunt mici pana in 2 mm lunguiete de culoare portocaliu rosiatic, tot atunci am avut puiet pestrit, nu stiu cauza ca au fost mai multe problene: lipsa hranei si hranirea cu polen(intoxicatie cu polen)

MirceaCalin

Citat din: stefan1 din Mai 30, 2015, 05:48:05 AM
  Da, sunt larvele unei specii ...


Fără nici un patetism dar este remarcabil faptul că, în această ţară, la acest moment, când IGNORANŢA ameninţă să ne înghită pe toţi, mai există persoane valoroase ca dl. stefan1 care sunt dispuse să împărtăşească public din cunoştinţele acumulate în anii când şcoala se făcea "pe bune" (no offence pentru cei mai tineri) !!!
=D>

stefan1

#9
Citat din: bmdna din Mai 30, 2015, 07:57:34 AM
Presupun ca parintii acestor paraziti arata ca in poza. Am gasit gandacul asta langa stupina si am vrut sa stiu ce e cu el. Deci si la mine exista asa ceva dar nu am vazut larve din acestea in stup.

  In germana se numeste Ölkäfer adica gandacul uleios. Aceasta denumire i s-a dat pentru ca daca se simte amenintat sau atacat, el elimina pe la erticulatii o substanta galbuie care contine cantarida, o otrava. Femelele sunt mult mai mari decat masculii; dupa ce primavara pupele se transforma in adulti, femelele au o perioada de 'indopare', in care isi maresc greutatea pana la de 6 ori. Din poza se vede cum au aripile surprinzator de scurte fata de corp. De fapt corpul a crescut foarte mult si aproape jumatate din greutate sunt oua. Ca toate vietuitoarele care nu isi ingrijesc ulterior puii, supravietuirea se realizeaza prin numarul imens de oua, astfel ca si la un procent infim de reusita, sa se poata totusi asigura perpetuarea speciei. Gandacii maturi se hranesc cu vegetale. Acest gandac este de ex o problema in Egipt, unde a aparut numai de vreo 40 de ani si face pagube in agricultura. Mananca de preferinta salata, fasolea, trifoiul egiptean, mazarea etc.  Iarasi interesant, larvele in stadiul I, de acea culoare galben-maronie, cauta sa pacaleasca albinele. Concret se strang pe fire vegetale in mici gheme care dau insectelor impresia ca acolo este o floare. Pana insecta se dumireste ca s-a inselat, deja cateva larve s-au urcat pe ea.

  Pt D-l Mircea:
Multumesc de aprecieri, dar sa nu exageram. Se zice ca suma viciilor este constanta; probabil si a dotarilor, deci fiecare avem si bune si rele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)