Anomalie

Creat de apivasmob, Mai 20, 2015, 06:06:55 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Incep cu povestea unei matci iernate in nucleu si care a fost ajutata in urma cu trei sapt. cu o rama cu puiet pentru dezvoltare, dar in urma cu doua zile la controlul de rutina observ spre uimirea mea doua rame cu ou in picioare sau maxim 2-3 zile dar nici una din cellule cu larvar sau puiet capacit? Este posibil asa ceva? Sa mai am rabdare cu ea ?
Sanatate tuturor apicultorilor

balasbebe

Am si eu o astfel de matca.Am dat trei rame pana acum sa vad ce se intampla. Prima data am crezut ca este o matca epuizata. Nu stiu daca are rost sa te bazezi pe ea. Acum are 6 rame dar pe viitor stiu ce am de facut.

oroles

Cum sa nu!? Se opreste matca din ouat temporar din diferite motive: lipsa hranei, tratamente antivarroa etc. Cand pleaca iarasi asa ceva gasesti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  In nucleu nu a avut deloc puiet pana in jur de 20 aprilie, cand i-ai dat acel fagur?
  Daca tot ai asteptat pana acum, mai asteapta 2-3 zile sa vezi daca apare puiet larvar. Sunt cazuri cand matcile depun oua nefertile, din care nu apar larve. Daca este un asemenea caz, sigur ca trebuie sa o inlocuiesti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Am si eu o anomalie. O familie pe care am lasat-o acasa, este pe 6 rame, plina cu albine, nu vrea matca sub nicio forma sa depuna pe toata rama. Matca este din 2015, dar cred ca are ceva probleme, ca altfel nu imi explic situatia. In schimb a adunat cea mai multa miere dintre cei de pe acasa.  :uimit:

stefan1

  Matca deci din anul asta? De cand a inceput sa oua? Nu are vreun defect fizic? (ex un picior paralizat o poate impiedica sa introduca fundul in celule si pierde timp pana reuseste).Poate sa aiba si alte probleme si sa trebuiasca inlocuita (orice tren are si ultimul vagon, deci si dintr-o serie de matci este una cea mai slaba).
  Daca spui ca-i totusi populat si matca nu oua suficient, faptul ca nu consuma atata cu puietul, poate fi explicatia mierii mai multa. Sunt si familii cu populatii obisnuit mai mici dar bune culegatoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Citat din: stefan1 din Mai 20, 2015, 06:54:29 AM
  In nucleu nu a avut deloc puiet pana in jur de 20 aprilie, cand i-ai dat acel fagur?
  Daca tot ai asteptat pana acum, mai asteapta 2-3 zile sa vezi daca apare puiet larvar. Sunt cazuri cand matcile depun oua nefertile, din care nu apar larve. Daca este un asemenea caz, sigur ca trebuie sa o inlocuiesti.
Multumesc pentru raspuns.
Mai astept pana sambata cand i-au decizia (trista) sa o sacrific.
Albinele cu rame cu tot intaresc noii roi formati .
A avut puiet ffff putin, dar cand am vandut cateva familii de la Paunesti si el ramanand singur sa populat cu albina culegatoare ramasa fara casa si atunci am prins matca si am pus-o in cusca sa fiu sigur ca nu mierleste (mora) initial daca avea un interval de albina iar la final trei .Totul bine si frumos dupa punerea lor pe noua vatra (Onesti) au eliberat matca si atunci I-am dat o rama cu puiet (in juru Pastelui) si la controlul de rutina nu am vazut larvar dar o singura botca pe o rama in mijlocul ramei (BSL).

PS.
Sanatate tuturor apicultorilor

yulian

Citat din: stefan1 din Mai 21, 2015, 03:12:36 AM
  Matca deci din anul asta?
Scuze...2014...a trecut cu bine iarna, dar...are ceva probleme. Oricum i-am taiat elanul...i-am luat puietul si l-am dat la un roi cu matca de 2015...deja a umplut pana jos celulele. Nu m-am uitat atent la matca sa vad daca vreun defect...  ^:)^