Dispar albinele în America

Creat de romikele, Mai 17, 2015, 09:25:47 PM

« precedentul - următorul »

romikele


CitatApicultorii americani au pierdut 42% din familiile lor de albine în perioada cuprinsă între luna aprilie 2014 şi luna aprilie 2015, aceasta fiind a doua cea mai mare pierdere înregistrată vreodată în decurs de un an, arată un raport preliminar elaborat de organismul Bee Informed Partnership şi Ministerul american al Agriculturii, transmite AFP.

Mai multe AICI

Kov iulian

Circula o gluma care spune cam asa...

CitatAtunci cand va venii sfarsitul lumii Romania nu va fi afectata deloc fiindca noi suntem in urma celorlalte tari civilizate cu zeci de ani.

Se pare ca aceasta gluma are un sambure de adevar, dar noi in loc cascam ochi si sa vedem greselile pe care le-au facut cei ce au un avans in fata noastra si sa le evitam, noi (de fapt ei cativa baieti smecheri) mai abitir vrem sa facem exact ce au facut ei.

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4313.msg211710#msg211710

Pe agricultura clasica (productie mare dar fara calitate) vom fi mereu codasii lumii, ultimii de la urma, .
Oricat ar tipa niste tipi cu mentalitate invechita (ce se gandesc doar la buzunarul lor nu la viitorul tarii) nimic nu va schimba asta.

Daca am dorii, am putea fi intr-un top european la productia de alimente de calitate (ecologice).
Daca am avea si putina minte si vointa am procesa aici acele acele produse si nu le-am da de pomana cum facem cu mierea, fructele de padure si altele.