A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

dumstan

Uitati-va sa vedeti ca are albina cu aripi mancate pe fagurele de puiet :qp:

bzz

La 70 lei matca neconfirmata,70 lei rama,pai nene la pretul asta trebuiau  sa nu aiba greseala.Iar in 2015 au dat-o in bara rau

bio

.... cred ca este cam mult 70 Ron o matca.... e mult tare .

... oricare din noi cu putin antrenament ne putem obtine matcile care avem nevoie .

bzz

Eu nu le comentez preturile si doar calitatea oferita ptr acel pret.

MOTANUL

Am scris ca ma abtin la comentarii desi am cumparat 4 matci de la ei in 2015 ca sa le vad cum merg anul asta.
Din pacate ambele matci Carpatina nu au trecut de frigul din Ianuarie.
La 70 de stupi sa-ti moara fix 2 matci cumparate din acelasi loc nu cred sa fie coincidenta. Tot asa sigur nu este coincidenta ca au avut constant printre cele mai slabe culesuri. (printre codase din Iulie pana in toamna).

Ca sa nu ma acuze cineva ca am ceva cu ei, celelalte 2 matci au trecut iarna (1 buckfast si o carnica). Carnica o idee mai rezistenta la frig decat restul. Iesea la zbor la 6-8 grade.

Poate am avut eu ghinion de un lot prost de Carpatina - dar nu as mai cumpara de la ei. Pe langa materialul biologic slab - la fel de slab au mers si cu documentele atasate la factura pentru PNA (au fost singurii respinsi la plata de APIA).

Una peste alta eu personal nu recomand din motivele enuntate mai sus.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mmacreanu

Luat in toamna lui 2014 4 matci buckfast, am facut nuclee pe 3 rame si au fost acceptate toate, dupa o luna, o matca a fost schimbata linistit de albine (nu avea nici un semn fizic care sa arate un defect survenit in urma introducerii in nucleu). Au mai primit cate o rama si au iernat pe 4 rame, in 2015 le-am pus foite la toti pana au ajuns pe 10 rame (pe la FS) ... sa vad anul acesta cum vor merge, deja au ramele cladite!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MOTANUL

Citat din: mmacreanu din Februarie 25, 2016, 10:26:58 PM
dupa o luna, o matca a fost schimbata linistit de albine (nu avea nici un semn fizic care sa arate un defect survenit in urma introducerii in nucleu).

Eu am patit si in 2014 la buckfast acelasi lucru - schimbare linistita. Din ce am citit eu albinele sesizeaza diferentele anatomice si decid sa o schimbe. Sunt alta rasa. Ca si cum pui un asiatic intre albi.  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader

Silviule eu zic sa nu mai dai banii pe prostii si sa ne auzim la primavera...da-mi si mie un tel ca eu nu mai am nr tau

sorinma

Citat din: MOTANUL din Februarie 25, 2016, 11:11:02 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 25, 2016, 10:26:58 PM
dupa o luna, o matca a fost schimbata linistit de albine (nu avea nici un semn fizic care sa arate un defect survenit in urma introducerii in nucleu).

Eu am patit si in 2014 la buckfast acelasi lucru - schimbare linistita. Din ce am citit eu albinele sesizeaza diferentele anatomice si decid sa o schimbe. Sunt alta rasa. Ca si cum pui un asiatic intre albi.  :D



Dar daca ai pune o asiatica intre albi?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tinumaftei

Aceeasi problema o avem toti cu reginele cumparate, indiferent ca sun produse de X sau Y, ca sunt carpatina, buckfast, carnica, etc.
Acesta este efectul  secundar (negativ) al PNA.
Ne bucuram cand cumparam insa nu putem verifica nimic din tehnologia de crestere aplicata de producator. Dam banii pe incredere. Cele mai multe regine sunt vandute imediat dupa ce ponteaza cateva oua intr-un nucleu cu cateva albine.
Degeaba are regina un bagaj genetic valoros provenit dintr-o stupina de elita, daca este imperecheata intr-un nucleu cu 100 de albine si extrasa de acolo la 15 zile de la eclozionare. Sigur pe crescatorul de matci il intrereseaza productia, nu calitatea. Ne flutura pedigree-ul matci, vrea bani multi pe marfa pe care nimeni nu o poate verifica.
Rata procentuala de supravietuire a reginelor in functie de varsta recoltarii lor din nucleu:
7zile>>>>10% vii dupa 15 saptamani,, 14zile>>>>17,5%, 21zile>>>>62,5%, 35zile>>>>72,5%
O regina din susa valoroasa crescuta in conditii precare este inferioara unei regine oarecare crescute in conditii bune.
Si mie mi-au cazut in iarna asta aproape numai regine de cumparat si a trebuit sa unific.

oroles

Parerea mea este ca orice matca isi arata valoarea in anul 2. Nu poti trage o concluzie pertinenta cand tu faci roiul in iunie. Acel roi nu are nici doua luni la dispozitie sa demonstreze
.

Eu nu cred ca din cauza calitatii proaste a matcilor ai avut acele pierderi. Eu am facut cativa roi tarzii (iulie ). Unul din ei mi-a dat coltul desi stiu ca ii lasasem mancare multa. La ultimul control din noiembrie avea puiet cat o minge de handbal pe 2 rame. Am crezut ca se potoleste matca, insa nu a fost asa. In ianuarie m-am trezit cu el mort. Albina avea cat o familie, nu cat un roi. Aprecieri deci poti sa faci despre o matca după ce ai iernat-o.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 26, 2016, 07:01:00 AM
Parerea mea este ca orice matca isi arata valoarea in anul 2.
.. daca ajunge in anul 2. Un roi/ familie care ramane fara regina, el supravietuind, este evident ca a avut o regina de slaba calitate!

oroles

Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2016, 07:30:44 AM
Citat din: oroles din Februarie 26, 2016, 07:01:00 AM
Parerea mea este ca orice matca isi arata valoarea in anul 2.
.. daca ajunge in anul 2. Un roi/ familie care ramane fara regina, el supravietuind, este evident ca a avut o regina de slaba calitate!
Pai uite ca nu e asa de evident.  Poate sa iti moara regina la tratamentul antivarroa (scrie si in prospect la VF), poate sa iti moara regina din cauza hranei nejudicios aranjata de stupar si mai sunt si alte cauze ca interventii ale stuparului in perioade de frig etc. Deci pot fi multe cauze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Nu cred ca matca moare de foame inaintea albinelor....ca nu moare chiar ultima posibil.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: sorinma din Februarie 26, 2016, 09:23:12 AM
Nu cred ca matca moare de foame inaintea albinelor....ca nu moare chiar ultima posibil.
Stiu asta, insa iti garantez ca sunt situatii cand o rama goala fragmenteaza ghemul si de aici pot sa apara probleme. Practic te trezesti cu 2 ghemuri. Si daca in ghemul mai mic se afla matca... Am patit eu in toamna cu ramele date dupa diafragma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani