A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Nu ar fi corect sa fac o comparatie deoarece am pierdut matca de la ei dupa 1-2 saptamani.
Dar a ouat f. bine. (tin minte ca am gasit puiet compact pe suprafata mare)

Dar ca si o concluzie - daca ai o rama care arata asa sau mai bine; nu e cazul sa mai cumperi matci. (acum am inteles de ce toti profesionistii isi fac matci - nu le cumpara);

Nu am stat sa fac poze - dar sunt cel putin 5 familii care au rame ouate in acelasi mod. (asta este o rama mai nefericita: unde erau sarmele nu a ouat).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gheorghe cristian

Eu am cumparat anul acesta50 roiuri pe patru rame matci bk sunt destul de multumit de calitate produsului cumparat

filip

Citat din: gheorghe cristian din Iulie 19, 2015, 12:53:03 PM
Eu am cumparat anul acesta50 roiuri pe patru rame matci bk sunt destul de multumit de calitate produsului cumparat
Vino cu detalii;
Cum stai cu ponta matcii,cum stai cu cantitatea de miere in comparatie cu roii tai?
Cum se comporta matca in lipsa de cules?
Aici doresc o precizare clara,daca matca reduce ponta in lipsa de cules.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gheorghe cristian

Roi sunt la mine de 25 de zile de la 4 rame au ajuns acum pe 6 7 rame. Deocamdată nu am avut lipsa de cules sa vad poanta in lipsa culesului.ca,cules de miere nu am vazut vreo diferenta fata de roi mei culeg la fel cantitativ,mătcile bk ponteaza in schimb peste tot pe unde gasesc celule de luat sunt foarte multumit de poanta nu toate ponteaza la fel dar majoritatea au calificativ bun

standdupp

Multumim.

Cineva cu carpatina ne poate spune ceva?
Un apicultor incepator

MOTANUL

Au inceput ponta bine. Au fost primite fara probleme. La bk exista tendinta sa vrea sa le schimbe.(si anul trecut si anul asta am observat acelasi comportament)
Sunt manipulate cu multa grija si atentie. Eu am cumparat matci din 3 surse; din una din surse 1 din 3 sau 4 matci au aripile sucite. La cele de la Apiexpert nu am remarcat asa ceva. Sunt in regula din toate punctele de vedere.
PS: o sa pun si poze cand capacesc puietul
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Eu merg numai pe carpatine. Cand am ocazia fac ceva poze. Sper sa ajung. oricum in cativa ani numai rase corcite corcite vom avea

bio

Citat din: Eugen B din Iulie 23, 2015, 10:24:49 PM
Eu merg numai pe carpatine.....

naiba sa le ia de matci ...

..eu de vreo 10 ani incoacve merg numai pe ce am eu in stupina incercind sa fac o selectie acolo cum o fi .

ce am observat anul acesta au inceput sa i-mi apara din ce in ce mai multe albine cu primle 2-3 inele de la abdomen rosii ce nu am avut pina acum .

Ignatov Andrei


bio

.... am avut mereu in zona  trintorii musafiri ..... vin apicultorii la rapita si floarea soarelui cu putere.


Acum vreo 10-12 ani in urma erau multe cu galben,... ca apoi sa apara generatii mai cafenii... ba mai galbioare-roscat ... dar mereu am avut ~ jumatate negricoase .

Eugen B

La mine unele au inele galbene si altele mai portocalii. De vreo 2-3 ani parca se tot coloreaza ca am vecini cu matci italienesti si buckfasturi. Ei cred in povestile de pe net si cumpara tot felul de matci. Posibil in cativa ani sa am cine stie ce corcituri. momentan sunt multumit ca mare parte sunt romanesti.

bzz

#26
Mai trebuie sa lucreze la expresia de MATCI SELECTIONATE .nu vreau sa intru in detalii ca nu am o inima asa de mare ca a lui Margarit ,Calmus ,etc...

MOTANUL

Citat din: bio din Iulie 23, 2015, 11:42:17 PM
Acum vreo 10-12 ani in urma erau multe cu galben,... ca apoi sa apara generatii mai cafenii... ba mai galbioare-roscat ... dar mereu am avut ~ jumatate negricoase .



Eu roscate nu am   :P

La Bio s-au adunat toate  =))
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

standdupp

Ne mai poate spune cineva pareri despre reginel de la apiexpert ?
Am vazut ca ei pe site se lauda cu ceea ce ofera, insa ar fi frumos sa stim daca e chiar asa.
Un apicultor incepator

G. Iulian

Pot spune ca roiurile la pachet au avut o dezvoltare foarte buna cu putin ajutor - sirop- acum sunt pe 8 rame - 3 rame bagate gata crescute 2015, dar care au avut doar miere in ele si le-am bagat dupa extractie. La mătci nu dar la restul - roiuri la pachet, roiuri pe rame si familii au explodat preturile la ei. La primavara am sa vad cum culeg, deocamdata ce au strans la floarea soarelui am lasat sa se dezvolte si rezerve pentru iarna.