A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

A cumparat cineva regine (imperecheate natural) de la Apiexpert ? Si daca da, cum se prezinta ele? Sunt atat de calitative precum sunt laudate pe siteul lor ?
A fost cineva care sa cumpere alte rase inafara de carpatine si aici ma refer strict la cele imperecheate natural.

Vad ca au un site destul de stufos si cred ca parerile catorva clienti ar fi de mare folos.
Un apicultor incepator

bio


cornelioandanciu

Anul asta "cumpar" de la mine, este mai ieftin. Nu zic , este bine ca pentru evitarea consanguinizarii din cand in cand sa cumparam regine si din alte parti, dar cu garantia ca sint bune !
Va salut.

MirceaCalin

Citat din: bio din Mai 15, 2015, 09:18:21 PM
Daca alea sunt preturile, imi par cam scumpi .

Sunt unii care fac apicultură de "ţifroşag" şi care se "aruncă" chiar şi la aceste preţuri.
Şi mie mi se par cam mari, totuşi !

tuturicius

Eu mai bine as da 500 pe o matca imperecheata artificial, as tine-o pana o schimba si mi-as face matcile mele din ea in acest timp. Asta ca idee. Nu stiu cum sunt matcile de la Apiexpert.

mmacreanu

Am cumparat 4 matci buckfast in august 2014, una a fost schimbata linistit dupa o luna. Nucleele au fost facute pe 3 rame si au iernat pe 4, acum sunt in 10 rame 2 din ele, una in 7 rame si una a ramas mai in urma ... matca din schimbul linistit este grozava! Am mai cumparat matci cu 50 de lei si nu au avut aceeasi dezvoltare.

Am mai comandat 5 buckfast si 5 carpatine pt Iunie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MirceaCalin

@ mmacreanu: Reginele luate erau de la apiexpert ? Din cele  "selectionate şi inseminate artificial" ?

mmacreanu

Citat din: MirceaCalin din Mai 16, 2015, 11:11:03 PM
@ mmacreanu: Reginele luate erau de la apiexpert ? Din cele  "selectionate şi inseminate artificial" ?

nu nu, am luat matci imperecheate natural!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

O fi matca BK dar urmasii ei sunt aproape siguri nistr metisi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

standdupp

Citat din: mmacreanu din Mai 16, 2015, 10:57:51 PM
Am cumparat 4 matci buckfast in august 2014, una a fost schimbata linistit dupa o luna. Nucleele au fost facute pe 3 rame si au iernat pe 4, acum sunt in 10 rame 2 din ele, una in 7 rame si una a ramas mai in urma ... matca din schimbul linistit este grozava! Am mai cumparat matci cu 50 de lei si nu au avut aceeasi dezvoltare.

Am mai comandat 5 buckfast si 5 carpatine pt Iunie!

Multumesc.

Legat de partea cu instinctul de roire ce ne poti spune ?
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: bio din Mai 15, 2015, 09:18:21 PM
http://apiexpert.ro/magazin/

Daca alea sunt preturile, imi par cam scumpi .

Preturile vad ca sunt ca si cele de la ACA.
Un apicultor incepator

G. Iulian

Eu mâine primesc de la ei 4 roiuri la pachet si doua matci, o sa vedem cum merg.

MOTANUL

Eu am cumparat anul trecut un bk de la apiexpert. Desi a fost acceptat (la 1 saptamana inca era in cuib si ouase extrem de bine 3 rame) la 1 luna am gasit alta matca. (foarte probabil diferentele genetice au determinat albinele sa o schimbe linistit);
Anul asta stau gramada pe ea sa nu mai isi traga botci; Dupa 30 de zile nu cred ca o sa o mai schimbe ca vor iesi fiicele ei.

Dar rezultatele au ramas desi matca a fost schimbata: ramele alea au fost ouate excelent (puiet compact pe 80% din suprafata); Am ramas cu o corcitura acum de care sunt multumit.

La anul vreau sa fac si eu regine; Am 3-5 regine care se remarca in mod deosebit. (peste buckfast corcit sau icda); De la Icda am luat si anul asta si anul trecut. Dar nu ma dau pe spate. Sunt peste medie - dar nu sunt fruntase.
Si anul asta am comandat de la apiexpert (trebuie sa-mi vina in Iulie); Chiar am nevoie de ele ca vreau sa mai fac roiuri.

Pretul e mediu pentru cei care emit factura. E mare fata de cei care le vand fara factura (fara factura se dau mai ieftin 40-50 de lei)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

standdupp

Citat din: G. Iulian din Iunie 30, 2015, 10:33:23 PM
Eu mâine primesc de la ei 4 roiuri la pachet si doua matci, o sa vedem cum merg.
Asteptam pareri.
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: MOTANUL din Iunie 30, 2015, 10:57:15 PM
Eu am cumparat anul trecut un bk de la apiexpert. Desi a fost acceptat (la 1 saptamana inca era in cuib si ouase extrem de bine 3 rame) la 1 luna am gasit alta matca. (foarte probabil diferentele genetice au determinat albinele sa o schimbe linistit);
Anul asta stau gramada pe ea sa nu mai isi traga botci; Dupa 30 de zile nu cred ca o sa o mai schimbe ca vor iesi fiicele ei.

Dar rezultatele au ramas desi matca a fost schimbata: ramele alea au fost ouate excelent (puiet compact pe 80% din suprafata); Am ramas cu o corcitura acum de care sunt multumit.

La anul vreau sa fac si eu regine; Am 3-5 regine care se remarca in mod deosebit. (peste buckfast corcit sau icda); De la Icda am luat si anul asta si anul trecut. Dar nu ma dau pe spate. Sunt peste medie - dar nu sunt fruntase.
Si anul asta am comandat de la apiexpert (trebuie sa-mi vina in Iulie); Chiar am nevoie de ele ca vreau sa mai fac roiuri.

Pretul e mediu pentru cei care emit factura. E mare fata de cei care le vand fara factura (fara factura se dau mai ieftin 40-50 de lei)

Reginele care se remarca deosebit sunt de la ei ?
Un apicultor incepator