A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Matcile de elita nu se cumpara de la negustori. Se cumpara de la apicultori batrani care nu fac pastoral, de la institute sau ferme serioase din strainatete (unde costa destul de mult).

nickialomita

Matcile italiene pe care le-am avut au fost luate din Italia si aduse cu cheltuiala mai mare.
Ma gandeam ca sa caut mai pe aproape dar mai bine stau linistit.

stefan1

Citat din: bzz din Martie 06, 2016, 05:13:39 PM
...
Si am cumparat de peste 10.000 lei. rezultat : mai aveam o speranta in valoarea lor in primavara dar cand am vazut  puiet  lacunar (rezultat al unei consangvinizari )cu pierderi de peste 30% si imprastiat ,15% matci crapate (verificate la intrarea in toamna)dar familia a iesit.
.....

  Nu trage inca toate concluziile! Mai asteapta macar o luna, sa vina un cules bun de polen din natura si apoi sa vezi cum arata puietul crescut cu acel polen. Nu cunosc firma de la care ai luat matcile si nici nu ma intereseaza, dar puiet lacunar se mai intalneste primavara devreme si eu zic ca este urmarea lipsei de proteine de calitate pentru cresterea puietului. In acele conditii, albinele doici nu pot asigura cantotatea necesara de proteine larvelor. Solutia gasita este sacrificarea unora din ele, pe care le mananca si din ele granesc larvele ramase. Chiar daca au pastura in stup si chiar daca mai sunt hranite cu inlocuitori de polen, acest fenomen mai apare, dar situatia se remediaza dupa ce aportul de polen din natura este consistent.  Uneori si al doilea rand de puiet este mai neregulat, in cazul cand matca oua in golurile dintre puietul vechi, lacunar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Matcile nu crapa iarna in numar mare decat daca nu au asigurati parametri optimi de iernare  sau provin din alte rase gen italiana.
Restul,nea Stefan are dreptate,daca matcile erau asa dezastroase albina schimba din ele sau poate ca schimba o parte din ele cand timpul devine optim.

bzz

Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2016, 05:40:44 PM
Nu prea inteleg cum poti da atatia bani fara sa incerci macar sa vezi ce cumperi.
am vazut ce cumpar nene bucovineanu, dar ca sa pot sa-mi dau seama ce imi vinde in urma aspectului vizual al unei stupine,este cam al naibii de dificil sa stiu materialul final care va ajunge la mine.

Citat din: stefan1 din Martie 07, 2016, 07:39:56 AM
Nu trage inca toate concluziile! Mai asteapta macar o luna, sa vina un cules bun de polen din natura si apoi sa vezi cum arata puietul crescut cu acel polen.
Asta vreau sa vad ptr ca aveam cateva matci care chiar imi placeau in toamna .

Citat din: tinumaftei din Martie 06, 2016, 10:13:36 PM
Matcile de elita nu se cumpara de la negustori. Se cumpara de la apicultori batrani care nu fac pastoral, de la institute sau ferme serioase din strainatete (unde costa destul de mult).
Stai linistit ca vin si insularele anul acesta si nu random  :) 

Citat din: nickialomita din Martie 06, 2016, 10:04:52 PM
In fiecare primavara intind 150 de roiuri din care raman bune 110- 120 ,
tu crezi ca o sa ai parte de aceasi selectie minima ?

bucovineanu

Eu ma refeream la faptul ca nu e bine sa investesti atatia bani fara sa fi incercat materialul pe care il cumperi.

bzz


nickialomita

Eu selectie fac asa cum ma pricep ... (le imultesc doar pe cele mai bune din stupina)
Ce sa zic...albina schimba matca si daca regina este din alta rasa. Sesizeaza ca e altceva si o schimba. Roiurile daca sunt cu populatie mai putina sunt sanse mai multe sa nu o schimbe mai ales daca incep sa eclozeze ficele ei.
O alta problema este nosema . Matca tanara , are mare nevoie de fumagilina mai ales in primul an.Daca nu ai dat fumagilina populatia se decimeaza, matcile sunt schimbate linistit etc.
Cand nu foloseam fumagilina aveam necazuri mari.
Sa faci matci fara antibiotice nu cred ca se poate.Eu nu am putut.
Deci cauzele problemelor sunt in majoritate la apicultor.
Ar fi fost bine daca aveam de unde cumpara macar din cand in cand

nickialomita

Am mai cumparat matci de la Radu Vancea. Super bune, super calitate!
L-am sunat de curand si a zis ca nu mai face matci. Pacat.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.