A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am tras la ei cu ochiul si au poze interesante. Problema e ca nu prea arata a caucaziana ce au pus ei pe site si nici celelalte rase nu par, dupa culoare, ceea ce ar trebui sa fie. Am o intrebare pentru cei care au cumparat de la ei: Ati primit vreun certificat prin care sa se spuna ce tehnologie s-a folosit? E doar o curiozitate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Buckfastul primit de mine e copy-paste ca cel din imagine. (am unul singur - cum am mai precizat);
Tot asa am si o regina Carnica. In rest numai carpatina am luat.
Nu cred ca dau tehnologia in detaliu - ca e know how-ul lor;

Spun cand au fost testate - o gramada pentru tot ce misca; Cand au fost introduce, in stupi cu cate rame; cand au fost tratate si cu ce; de unde provine matca de elita.
(ma refer la date mai mult sau mai putin obligatorii pt. PNA);

Asta pentru matci fecundate natural (eu doar de astea am luat);

Cateva lucruri sunt descrise aici:
http://apiexpert.ro/metoda-lucru/
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bzz

Experiența propie cu matci apiex.
Din 10 matci ,cofirma doar 2 pana in iarna, restul notare medie. Matcile NU SUNT SELECTIONATE  ,poate sunt din material selectionat (cred..)urmeaza sa le vad iernate si iesite in primavara.Procentul de schimbare linistita dupa acceptarea matcii  30% .Amanarea datei de livrare a comenzii ,dar stati linistiti ca o sa primiti scuze sincere  ))/
Inca nu am vazut un crescator profesionist in RO in care sa vanda cea ce spune si cand spune.Ma refer la rase de import.
Una peste alta ,daca vreti matcii de import cu selectii reale, cauta peste granița sau printre micii apicultori ca sun destui care au matci de aceasi calitate  Api. si nu sunt cunoscuți.
p.s
Mai are rost sa vorbesc de pastrarea calitatilor ........ :bzz:........ cand se face imperechere naturala in RO ???

standdupp

Citat din: bzz din Octombrie 04, 2015, 07:00:30 PM
Experiența propie cu matci apiex.
Din 10 matci ,cofirma doar 2 pana in iarna, restul notare medie. Matcile NU SUNT SELECTIONATE  ,poate sunt din material selectionat (cred..)urmeaza sa le vad iernate si iesite in primavara.Procentul de schimbare linistita dupa acceptarea matcii  30% .Amanarea datei de livrare a comenzii ,dar stati linistiti ca o sa primiti scuze sincere  ))/
Inca nu am vazut un crescator profesionist in RO in care sa vanda cea ce spune si cand spune.Ma refer la rase de import.
Una peste alta ,daca vreti matcii de import cu selectii reale, cauta peste granița sau printre micii apicultori ca sun destui care au matci de aceasi calitate  Api. si nu sunt cunoscuți.
p.s
Mai are rost sa vorbesc de pastrarea calitatilor ........ :bzz:........ cand se face imperechere naturala in RO ???

Se pare ca avem un feedback pana acum.

Altcineva ne mai poate spune ceva?
Un apicultor incepator

cornelioandanciu

Eu nu am cumparat matci de la firma asta, nu stiu cum sint, dar va spun suta la suta ca daca bagi o matca imperecheata intr-un roi slab, o pui pe doua rame de albina , de exemplu, nici rezultate bune nu va avea. Din cauza ca este familia slaba ,nici matca nu face treaba . Poate abia in al doilea an. Multi cumpara matci imperecheate si selectionate, apoi asteapta minuni de la ele. Se poate , daca matca are "echipa" buna.Daca echipa este slaba, mai prinde si o perioada nefavorabila, lipsa de cules, ploaie, etc, nu trebuie sa se astepte omul la minuni.
Va salut.

cucubau

CitatEu nu am cumparat matci de la firma asta, nu stiu cum sint, dar va spun suta la suta ca daca bagi o matca imperecheata intr-un roi slab, o pui pe doua rame de albina , de exemplu, nici rezultate bune nu va avea. Din cauza ca este familia slaba ,nici matca nu face treaba . Poate abia in al doilea an. Multi cumpara matci imperecheate si selectionate, apoi asteapta minuni de la ele. Se poate , daca matca are "echipa" buna.Daca echipa este slaba, mai prinde si o perioada nefavorabila, lipsa de cules, ploaie, etc, nu trebuie sa se astepte omul la minuni.
Sunt de acord 100% , cu cele afirmate , cunosc multi stupari care cumpara matci pentru a le schimba la stupii cu probleme , apoi improasca cu noroi in cei care poate s-au straduit sa faca calitate . Referitor la tema topicului am o nelamurire , oare cum pot sa realizeze imperecherea naturala pentru mai multe rarse deodata? Or fi avand program in functie de rasa  , adica unele de dimineata , altele dupa amiaza ,sau o zi da una ba . 

bucovineanu

E posibil ca ei sa fie intermediari si nu producatori.

balasbebe

Citat din: cucu.bau din Octombrie 27, 2015, 07:48:35 PM
CitatEu nu am cumparat matci de la firma asta, nu stiu cum sint, dar va spun suta la suta ca daca bagi o matca imperecheata intr-un roi slab, o pui pe doua rame de albina , de exemplu, nici rezultate bune nu va avea. Din cauza ca este familia slaba ,nici matca nu face treaba . Poate abia in al doilea an. Multi cumpara matci imperecheate si selectionate, apoi asteapta minuni de la ele. Se poate , daca matca are "echipa" buna.Daca echipa este slaba, mai prinde si o perioada nefavorabila, lipsa de cules, ploaie, etc, nu trebuie sa se astepte omul la minuni.
Sunt de acord 100% , cu cele afirmate , cunosc multi stupari care cumpara matci pentru a le schimba la stupii cu probleme , apoi improasca cu noroi in cei care poate s-au straduit sa faca calitate . Referitor la tema topicului am o nelamurire , oare cum pot sa realizeze imperecherea naturala pentru mai multe rarse deodata? Or fi avand program in functie de rasa  , adica unele de dimineata , altele dupa amiaza ,sau o zi da una ba .
Se poate realiza foarte  simplu  imperecherea dirijata:  se pune gratie la urdinis.  Am inteles ca la peste 1600 de metri si in zona cu cules slab nu ar mai rezista roii prin scorburi. Dar vorbim de lucruri prea mari.

bucovineanu


balasbebe

Noi facem polen si avem la urdinis colectorul prin care trantorii nu pot sa iasa decat atunci cand noi ridicam placa. la fel se poate proceda si cu trantorii pe care vrem sa-i lasam liberi.https://www.imkertechnik-wagner.de/shop/mini-plus/mini-plus-sommer/drohnenabsperrgitter-mini-plus.html
Ceva asemanator cu imaginea din link

cucubau

Problema controlului imperecherii pe cale naturala este foarte delicata, practic nu se poate realiza decat in conditii de izolare totala si doar pentru o singura rasa   . Chestia cu imperecherea controlata a mai multor rase pe aceeasi locatie este o poveste frumoasa spusa acelora care vor cu adevarat sa o auda si sa o creada , teoretic poate, dar practic nu se poate realiza.

D006

  Activitatea de selectie este generatoare de pierderi si in nici un caz de profit. Asa ca aceasta activitate se desfasoara pe langa facultati cu profil zootehnic subventionate de stat. In mediul privat poti fi doar multiplicator de material biologic si eventual coloborator cu diverse universitati.

bucovineanu

Daca in fiecare an se inlatura reginele ale caror familii dau productie sub media stupinei si se inlocuiesc cu regine crescute din familii recordiste, dupa cativa ani productia stupinei va creste cu pana la 40-50 la suta. Acest lucru trebuie facut in fiecare an fara intrerupere si fara sa ne oprim.

cucubau

Citat din: bucovineanu din Octombrie 28, 2015, 04:54:49 PM
Daca in fiecare an se inlatura reginele ale caror familii dau productie sub media stupinei si se inlocuiesc cu regine crescute din familii recordiste, dupa cativa ani productia stupinei va creste cu pana la 40-50 la suta. Acest lucru trebuie facut in fiecare an fara intrerupere si fara sa ne oprim.
Teoretic corect , practic ?.....
Cea mai mare problema din apicultura de acum o reprezinta bolile , si in special bolile albinelor adulte.
Foarte multi apicultori dau vina pe matci pentru evolutia defectuoasa a familiilor de albine , fac tratamente doar impotriva varroua , sunt adeptii desfintarii familiilor bolnave (doar teoretic ). In practica nu fac nimic spre a indrepta situatia , nici tratamente si nici desfintare , mentin in continuare focare de infectii si dau vina pe bietele regine , ca ele au fost vinovate de tot raul din apicultura.
Daca toti apicultorii ar face tratamente atunci cand sunt necesare, sau ar desfinta stupii cu probleme alta ar fi situatia , si atunci intradevar calitatea matcilor ar fi singurul criteriu ce ar determina evolutia apiculturii.

Dan Pașca

Ai perfecta dreptate, eu am pe langa mine ,sa zic asa pe 3 km patrati vreo 5,6 apicultori peste 70 de ani cu 10,15 familii de albine care nu dau nici de Varooua,si mi tare teama ca imi imbolnavesc si mie albinele, asta e atat timp cat albinele circula libere nu avem cum sa conttolam aceasta situatie,decat sa incerca sa le tratam ( LA TIMP!!!!) si cum scrie la carte.,Mosii mei apicultori tot asa o sa trateze( DELOC)  ....