Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

tuturicius

Bine v-am gasit!
Numele meu este Tuturici Decebal. Sunt nascut in 1972 in Arad, casatorit, am o fata de 10 ani. Am absolvit Facultatea de Medicina Veterinara din cadrul USAMVBT din Timisoara. Locuiesc in satul Galșa, comuna Șiria, la 30 km de Arad.
Am inceput anul trecut in primavara cu 5 familii. In momentul acesta am 9 familii si 13 roiuri si si ma dezvolt in continuare.
Folosesc stupi ME, cu urdinis superior si podisor hranitor prevazut si cu sita pentru transport.

romikele

Felicitari pentru prezentare, viata lunga alaturi de Apiardeal si succese in activitate!
:welcome:

tuturicius

Multumesc!  :bzz:
Acum caut sa vad cum pot pune poze si filme

tuturicius

Asa se vede de la mine de acasa

tuturicius

Sus pe deal se vede, mica, Cetatea Șiriei. Zona este foarte faina, exact aici se temina dealurile care tin de Muntii Zarandului si incepe campia. Asa ca intr-o parte am padurea din poza, are si cateva hectare de salcam, iar in partea opusa am culturi agricole pe campie. La poalele dealului se intinde podgoria Minis-Măderat-Pancota. Foarte mare parte din vii au ramas in paragina si acum pe terenul lor creste vegetatie salbatica nepasunata si necosita.
Albinele le-am iernat la mine in curte, apoi le-am dus la rapita la vreo 5 km si acum le-am adus inapoi la poalele dealului din poza, la salcam si ce o o mai fi dupa el. Aici o sa le tin pana la floarea soarelui, cand o sa le duc in camp.

tuturicius

Stupii mi-i fac singur, pe circularul cu freza pe care mi l-am facut. Corpurile le imbin in pieptene.
Stupii ii fierb in parafina si apoi ii vopsesc.
Ieri am incheiat o serie de 11 pe care azi noapte i-am parafinat si vopsit. Ma cam grabesc pentru ca roiurile sunt facute in lazi de imprumut si trebuie sa inapoiez lazile.

tuturicius


tuturicius


ves.lucian

  Ma bucur ca prietenul meu Decebal s-a hotarat pana la urma sa isi faca pagina personala !!!
                                                               :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Sunt curios daca vopseaua rezista pe suprafata care a fost parafinata.  :uimit:

ves.lucian

  Decebal are corpuri parafinate si vopsite anul trecut !!!
  Zice ca au trecut iarna fara nici o problema !!!
  Inca nu le-am vazut , dar urmeaza cat de curand !!!
                                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tuturicius

Conditia e sa nu ramana parafina la suprafata. Vopseaua prinde si pe aia, pentru ca o dau la cald. La rece nu stiu daca ar prinde, nu am probat. Daca ramane strat de parafina pe lemn vopseaua prinde, nu e o problema, dar acela este un punct sensibil la lovituri, parafina de sub vopsea fiind moale.
Temperatura 145-150 grade, sters cu un servetel, vopsit. S-a mai intamplat anul trecut sa ma lase butelia pe la trei dimineata, am incheiat ultimele corpuri cu temperatura mai mica, le-am sters dar nu a iesit perfect curat. Pana acum cam tot la fel arata printre celelalte corpuri. Eu nici macar nu mai stiu care sunt alea.
PArafinati oricum tin multi ani. Parafinati si vopsiti ....

:hi:

tuturicius

Acum dupa un an de cand am parafinat prima serie de stupi pot sa spun ca pur si simplu arata ca facuti ieri. Fundurile au scandurelele departate 2 mm pt dilatare in conditii de umezeala. In primavara cand le-am curatat nu erau dilatate deloc, deci lemnul este sigilat practic. Azi am observat ca la fundurile parafinate azi noapte s-a marit un pic spatiul de dilatare. Lemnul nu a fost uecat perfect, inseamna ca a eliminat in baia de parafina si apa in plus.
Singurul lucru pe care l-am observat azi primavara pe funduri, cand le-am curatat de murdarie, este ca au ramas totusi negre pe la colturi. Nu pare sa fi atacat mucegaiul si lemnul, dar totusi au ramas negre. Pe unde a ajuns vopsea, dupa ce am dat cu peria de sarma au ramas ca noi. Ca atare anul asta am vopsit si fundul, partea interioara cu vopsea. Am vazut intr-un film al lui jonny_it ca avea vopsite fundurile la interior, catre margini, cam jumate de suprafata. Jumate ... tot ... tot cam aia cred ca e. Si asa vad ca albina nu face mare lucru pe fundul stupului, e doar sosea pentru ea. O sa miroase un pic, nu am timp sa le tin prea mult la uscat. Sper sa ma inteleaga si sa nu o ia la sanatoasa  :D

bmdna

Felicitari pentru pagina personala! Frumos loc, ai padurea aproape.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius