Intretinerea albinelor in stup vertical Dadant 1/1

Creat de MOTANUL, Mai 14, 2015, 11:26:44 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Citat din: MOTANUL din August 19, 2015, 09:52:38 AM
Am 15 familii care au caturi si 5 roi cu 3-4 rame (restul au deja 5 rame). Adica lasand familia asta la o parte, am surplus de rame - nu deficit.

......
PS: rapunsul coret: nu stiu; Nu am dat catul la o parte. (un lucru e sigur ca m-am uitat jos: sunt multe albine).

S-ar putea să ai surpriza ca jos să nu ai puiet deloc. Eu am gasit familiile din stupii cu cat 1/1 organizate sus iar jos doar câteva rame cu miere, aşa că am coborât familia jos şi am luat catul.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MOTANUL

Nu am fost nici eu toata vara spectator (am mai facut si cate ceva din când in când); Am mai dat catul la o parte si m-am uitat in cuib.
Unele matci au urcat in cuib si odata cu ele si puietul era tot sus. Eu am luat matca si puietul si le-am mutat jos.
In alti stupi cu cat de 1/1 matca a ramas jos.

In principiu nu ar trebui sa fie surprize mari (6 rame cu puiet au avut ori sus - ori jos) . De asta am pus poza - la un stup cu 19 rame full gândesc eu ca nu am cum sa le inghesui in 10 rame. Trebuie ori sa scot rame sa le pun in alti stupi - ori (un apicultor cu care am vorbit mi-a zis) pot sa las catul si sa fac tratamente si tot tacâmul cu catul peste cuib pana se imputineaza ele singure. Adica peste vreo 2 luni o sa pot sa le reorganizez cubul si sa le "inghesui" pe 10 rame full.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0