Intretinerea albinelor in stup vertical Dadant 1/1

Creat de MOTANUL, Mai 14, 2015, 11:26:44 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Apicultura este frumoasa pentru ca permite multe variante. Fiecare este liber sa-si gaseasca propria varianta. Eu am si un stup cu podisor telescopic. problema pe care o am cu acest podisor e ca trebuie sa deschid deodata tot stupul. Si e si unul cu 12 rame. La cei cu folie eu deschid progresiv. Cand este frig folosesc doua folii, astfel este deschis doar un interval de doua rame, cat am nevoie pentru a lucra.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

Citat din: bmdna din Mai 16, 2015, 11:17:30 PM
... La cei cu folie eu deschid progresiv...
Adevărat !
Folosesc şi eu folie şi podişor dar doar iarna, tocmai pentru motivul că văd prin ea şi pot deschide progresiv.

romikele

Citat din: MirceaCalin din Mai 17, 2015, 01:07:27 AM
tocmai pentru motivul că văd prin ea...
Si eu am probleme cu vederea, dar folosesc ochelari in loc de folie...  :rotfl:

MirceaCalin


MOTANUL

Citat din: bmdna din Mai 16, 2015, 10:20:01 PM
Daca pui catul deodata, se creeaza un spatiu gol foarte mare care va raci cuibul, sau va face ca albinele sa se chinuie sa pastreze temperatura in cuib. Si nu numai temperatura, si umiditatea. Ca effect, ele vor urca greu in cat. Din ce am studiat si ce am vazut la mine, cel mai bine este sa pui catul treptat. Il pui odata, dar dai drumul la albine treptat, in functie de puterea familiei. Tot timpul volumul stupului trebuie sa fie proportinonal cu numarul de albine!

Asa gândeam si eu. Fratele meu nu are folie sau diafragma si imi permit sa afirm ca familiile lui cresc greu (cresc - dar intr-un ritm mai lent). Are in toti stupii 20 de rame (un volum enorm de incalzit) si 6 rame cu albine.
Si am plecat amândoi cu familii pe 6 rame (relativ similare); Ale mele foarte stranse (chiar prea stranse) si la el putine albine intr-un spatiu mare gol.
(in majoritatea cazurilor ramele din cuib sunt crescute la el si cele din cat sun doar cu FA).

Folia este importanta mai ales acum când in catul de sus am doar 3 rame luate din cuib (adica foarte putine); Daca as fi avut 5-6 rame in cat nu imi mai faceam atatea griji pt. caldura si umiditate. Podisorul este plin - dar am doar pfl subtire; O sa pun polistiren extrudat deasupra (este f. buna sugestia)

Cei de la care am cumparat familiile (apicultori profesionisti) aveau folie (evident partiala sa treaca albinele);
Pe mine ma interesa cum modific folia in functie de numarul de rame ocupate cu albina din cat. (m-am uitat si ramele puse in cat - 3 in majoritatea cazurilor sunt full cu albina); avand si folie si diafragma nu cred ca seara coboara de acolo in cuib.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Referitor la izolarea superioara: Un stupar spunea ca fie iarna, fie vara, deasupra cuibului trebuie sa fie aceeasi izolatie. Iarna protejeaza de frig iar vara de caldura. De fapt cel mai correct este ca salteaua sa se afle la locul ei atata timp cat in cuib este puiet. Mai ales cu schimbarile astea climatice cand acum e cald si peste o zi se face frig. Izolatia atenueaza aceste socuri termice si e mare lucru. Eu am polistiren de 10 cm pentru ca mi-a ramas de la izolatia casei, am facut cateva capace si am ramas cu modelul asta. Eu cred ca merge foarte bine si mai subtire, important e sa fie ceva care atenueaza socurile.

Referitor la modul cum se muta folia in functie de numarul de albine din cuib. Imi este greu sa spun vreo regula sau sa dau sfaturi. Eu deschid numarul de rame dupa ochi. La familiile mele imi dau seama dar nu fac pastoral si nici culesuri uriase nu am in zona. Eu practic o apicultura potrivita stuparului de weekend. In general fac verificari la 7-10 zile in sezonul activ pentru roit si la verificarea respectiva decid ce si cum. Sint si unele familii la care ma uit doar in cat si la urdinish. Eu am puiet acolo si am observat ca daca le-a venit gandul de roit se vede din cat.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

Am o familie f. puternica (18 rame dadant in stup vertical) care a cerut azi a 19 rama; Rama 18 era bine acoperita cu albine si albinele atarnau pe podisor in dreptul ramei 19.

Pot sa afirm ca multe rame sunt deja pregatite pt. iernare (puiet compact si miere capacita in jur); Ramele marginase f. grele cu miere si pastura.
Ce optiuni am?

Pot sa iernez cu el asa? - sau e musai sa il separ? Sa las doar cuibul si ramele din cat sa le impart la familiile mai slabe?
Am puiet mult si in CATul de 1/1.
Care sunt avantajele si dezavantajele la fiecare metoda?

Caturile de 1/2 - extrag mierea si le desfiintez. Idem la 3/4. Dar aici stau in cumpana.

Multumesc anticipat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

Citat din: MOTANUL din August 18, 2015, 10:59:43 PM
Am o familie f. puternica (18 rame dadant in stup vertical)

Ce optiuni am?


Am inteles ca mai ai pe vatra si ceva roi ,deci poti sa iei rame cu puiet sa-i ajuti pe aceia este o parere.

PS Cate rame cu puiet in toate stadiile are aceasta familie?
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Am 15 familii care au caturi si 5 roi cu 3-4 rame (restul au deja 5 rame). Adica lasand familia asta la o parte, am surplus de rame - nu deficit.

Ca sa pot sa administrez protofil vreau sa las familiile la maxim 9 rame (sa pot sa pun un hranitor acolo); Asta inseamna un surplus de 15 rame. Daca iau cate 2 - 30 de rame.

Adica imi permit sa iau decizia ce fac cu aceasta familie independent de roii pe 3 rame.
Pentru administrare tratamente - ma gândesc ca ar fi un mare avantaj sa elimin catul de 1/1. (altfel o sa cada varroa din cat in cuib si tot asa...);
Protofil si apicomplex iar - pun eu un hranitor sus; dar e putin probabil sa vina albinele din cuib sa se hraneasca de acolo; etc.

PS: rapunsul coret: nu stiu; Nu am dat catul la o parte. (un lucru e sigur ca m-am uitat jos: sunt multe albine).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kiwi Bee

Citat din: MOTANUL din August 19, 2015, 09:52:38 AM
............Pentru administrare tratamente - ma gândesc ca ar fi un mare avantaj sa elimin catul de 1/1. (altfel o sa cada varroa din cat in cuib si tot asa...).............

Cei cu ME sau MER cum fac tratamentele? Nu au si ei mai multe cutii si varroa cade in cutia de sub.
Dar varroa care cade nu cade de voie buna ci pt ca nu mai traieste.

happy

Eu am dat toate caturile jos si le dau sirop in pungi deasupra cuibului.Cand voi termina cu siropul(1 octombrie )le caturile in care pun perne pentru caldura necesara iernarii.Acum consider ca trebuiesc echilibrate familiile luand rame cu puiet capacit de la cele puternice si puse la cele mai slabe.Familiile le am la menta la Giurgeni si dupa ploile acestea sper la un spor de hrana in rame.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

Echilibrarea eu o fac luand puiet de la cele puternice si le dau la cele medii,iar fam.slabe le unesc intre ele

Eugen B

si cu matcile care iti raman de la unificari ce faci?

MOTANUL

Citat din: happy din August 19, 2015, 11:31:32 PM
Eu am dat toate caturile jos si le dau sirop in pungi deasupra cuibului.Cand voi termina cu siropul(1 octombrie )le caturile in care pun perne pentru caldura necesara iernarii.Acum consider ca trebuiesc echilibrate familiile luand rame cu puiet capacit de la cele puternice si puse la cele mai slabe.

Eu am extras putina miere si cred ca sunt 3-4 familii care au deficit de hrana in toata stupina. Restul sunt echilibrate sau au prea multa miere.

Adica o administrare de vitamine si protofil si le las in pace pana la toamna. In afara de asta vreau sa le fac tratament impotriva varroa.
Din pacate vremea nu imi permite sa fac nimic.

Sa inteleg ca in aceasta perioada caturile trebuiai sa fie date jos deja?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

Citat din: Eugen B din August 20, 2015, 09:17:28 AM
si cu matcile care iti raman de la unificari ce faci?

De obicei familiile slabe sunt roiuri naturale sau artificiale tarzii si cu matca din acel an ----aceste matci le folosesc pentru inlocuirea celor batrane ,mai dau la prieteni si  restul le omor  cu mult regret