Intretinerea albinelor in stup vertical Dadant 1/1

Creat de MOTANUL, Mai 14, 2015, 11:26:44 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Anul trecut nu am depasit 10 rame si nu mi-am pus astfel de probleme.
Anul asta am ajuns cu multe familii la 10 rame si nu mi-a fost clar ce sa fac mai departe;

In mare eu vad 3 situatii:
1 - se pastreaza familia si se adauga cat de 1/2 (nu stiu ce ar putea sa impiedice sa roiasca daca are 10 rame full jos; doar sa muti din rame in alti stupi sau familii mai slabe)
2 - se pastreaza familia si se adauga cat de 1/1 (aici nu stiu: ce rame sa selectez sa le mut sus; cate sa fie; sa pun folie intre caturi si cu ce deschidere; etc
3 - se doreste formarea unui roi in catul de sus - paradoxal aici am gasit in carte ce ar fi de facut (se ia o rama cu o botca; se pune intre 2 rame cu larve si oua si albina acoperitoare; mai departe puiet capacit si miere si pastura;) Se izoleaza 24-48 de h catul de cuib (cu urdinis) sa fie bine luata in crestere botca;
Dupa care se pune gratie haneman intre corpuri. Familiile se separa când se doreste (de regula când matca din cat deja are oua si merge bine);

Problema mea mare este la pc 1 si 2; Acolo nu prea gasesc nimic in cele 2 carti pe care le am.

Ref. la cat de 1/1 cu pastrarea unei singure matci:
Eu acolo unde nu am gasit botci am pus 3 rame sus cu o folie intre corpuri care sa permita comunicarea doar pe cele 3 rame; diafragma dupa;
In cuib am completat jos vreo 2 rame cu FA in locul celor scoase. (diafragma si dupa cele 9 rame de jos).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Pune-le catul de oricare a fi. La cel 1/1 sigur nu iti vor roi daca ridici in cat ramele cu miere si pastura si bagi jos rame necladite. Pui ramele cladite sus si extinzi cu cele necladite la capatul cuibului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Vezi ca titlul nu e tocmai relevant. Mai toti stupii de la noi merg pe rama Dadant. Tu vorbesti de verticali cu cat 1/1 sau 1/2.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Eu am oarece experienta in managementul stupilor cu rame 1/1 in cat si cuib. Urcarea ramelor iun catul de sus se face in functie de multi factori. Aici am sa ma refer doar la unul din factori. Se stie ca albina are o tendinta de a pune miere in celula din care tocmai a iesit puietul. Ca sa exploatam aceasta tendinta, in timpul marilor culesuri se recomanda sa se ridice sus rame cu puiet capacit aflat la eclozionare. Acestea vor fi umplute rapid cu miere, pe masura ce va iesi puietul. Obligatoriu se foloseste gratia haneman.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

yulian

De cand m-am apucat de apicultura am mers pe Dadant + 1/2 cu rame ingrosate. Foarte putine matci au urcat in magazie. Tot timpul verticalizarea o vor face pe mijloc si merg spre capete, ca sa stea pe magazie, am intercalat rame goale cu rame pline, asa o sa bage in toate si nu risti sa blocheze pe mijloc. Albinele nu roiesc cu cuib full daca au cules si matca este tanara (maxim 2 ani). Pentru a le taia elanul trebuie sa te apuci de facut roiuri. Le-ai luat 2-3 rame cu puiet capacit, o sa se linisteasca o perioada. Dupa marile culesuri este important sa ai aport de rame cu puiet capacit pe care sa-l pregatesti pentru urmatorul cules...tei, FS, etc deoarece si uzura este pe masura si te vei trezi cu lada goala cand se termina salcamul. Am si magazii de 1/1 dar nu le-am folosit niciodata. Mult succes!

NYK74

Folosesc același tip de stup Dadant 10r+1/2,formez roi timpurii din familiile puternice,continuând sa ajut roii formati cu rame cu puiet capacit scos din familiile dezvoltate (peste necesitate la momentul respectiv) în care pun in loc FA la construit ținândule dozate din accelerație până la cules.
Cu magazia de 1/2 consider ca este mai usor de lucrat in ce ma privește si confirm cele spuse de Yulian, eu fac același lucru, utilizez 9r sus care vin construite cu celule mai alungite în care de regulă regina nu pune puiet, astfel un avantaj e ca nu utilizez gratia, al doilea la descäpăcirea ramelor e mult mai usor.

Fabian

Buna ziua.
Cand mutati ramele dintr-o familie puternica in alta slaba, scuturati albinele, sau luati cu totul? Fiindca vreau si eu sa ajut cateva familii slabe, dar nu stiu daca-i bine sa iau si lucratoarele, sa nu fac vreo prostie, sa omoare regina. Nici sa dau in intretinere puiet, peste putinta celor mai slabe, n-am habar daca-i bine. Multumesc.

MOTANUL

Citat din: bmdna din Mai 15, 2015, 11:51:26 AM
Acestea vor fi umplute rapid cu miere, pe masura ce va iesi puietul. Obligatoriu se foloseste gratia haneman.

O sa cumpar ca am doar doua gratii haneman; La temperaturile de acum (14-24 grade) e nevoie de folie intre? Eu am pus o folie cu deschidere de 10cmx10cm si putine au urcat sus.
Ramele de sus le-am dat catre sud nu le-am pus pe centru; Ca nu am suficiente diafragme.

Pot sa scot folia si sa pun hratia haneman?

Citat din: yulian din Mai 15, 2015, 01:51:43 PM
De cand m-am apucat de apicultura am mers pe Dadant + 1/2 cu rame ingrosate. Foarte putine matci au urcat in magazie. Tot timpul verticalizarea o vor face pe mijloc si merg spre capete, ca sa stea pe magazie, am intercalat rame goale cu rame pline, asa o sa bage in toate si nu risti sa blocheze pe mijloc.

Eu am doar rame goale de 1/2 (cu FA) ca e primul an.

Intrebarile ar fi aceleasi:
1. E nevoie sau nu de folie?
2. Daca pun 4 rame de 1/2 pe centru cat-ului e nevoie sau nu de diafragme stanga - dreapta?

Multumesc
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Aici in Italia vad ca ligustica sau soiul care il am aici e mult mai blând decât cele din ro, vreau sa spun cu acest lucru ca aici am pus rame cu puiet capacit acoperite cu albina si nu se omoară, cu cele din ro nu am reușit, am pus si sau omorât.
Pentru a fi mai sigur poți ajuta punīnd fără albină in baza puterii roiului, urmărind evoluția vremii sa nu urmeze temperaturi scazute, eventual pentru menținerea temperaturii eu pun polistiren in cuib in ambele laterale după diafragme, aici multi au stupi din polistiren micuti special pt roi până prind demaraj.
Cind începe timpul frumos dau afară polistirenul, altfel il roade tot.

Muntoiu Radu

Ori ca ai cat ori ca nu, caldura pe puiet este mereu aceeasi - 35 de grade. Deci catul pune-l mai devreme, nu astepta sa ti se umple full de albina corpul de jos, ca atunci poate fi tarziu. Daca e frig albina se aduna pe puiet daca e populatie putina, nu sta in cat. In schimb daca e prea multa, are unde urca si mai amana roitul.

MOTANUL

Deci nu am nevoie de o folie care sa acopere 90% din deschiderea dintre cuib si cat?

Pot sa renunt la ea total?? (cu exceptia cazurilor in care pun gratie haneman - unde am caturi de 1/1);
Minima nu mai coboara sub 14 grade in Bucuresti cel putin.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Buna seara,

Imi permit sa ma exprim putin referitor la folie. Daca pui catul deodata, se creeaza un spatiu gol foarte mare care va raci cuibul, sau va face ca albinele sa se chinuie sa pastreze temperatura in cuib. Si nu numai temperatura, si umiditatea. Ca effect, ele vor urca greu in cat. Din ce am studiat si ce am vazut la mine, cel mai bine este sa pui catul treptat. Il pui odata, dar dai drumul la albine treptat, in functie de puterea familiei. Tot timpul volumul stupului trebuie sa fie proportinonal cu numarul de albine! De fapt asta este regula - volumul stupului trebuie sa fie in functie de cate albine ai, extinzi in functie de numarul de albine. In concluzie, cel putin la mine, folia este necesara. Ea acopera spatial gol. Si diafragma este necesara, eu o folosesc.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

Citat din: bmdna din Mai 16, 2015, 10:20:01 PM
Buna seara,

...In concluzie, cel putin la mine, folia este necesara. Ea acopera spatial gol. Si diafragma este necesara, eu o folosesc.

Aţi putea să-mi spuneţi dacă aveţi podişor şi dacă da, ce tip ?

bmdna

Nu am podisor la stupii cu fund cu plasa (cei mai multi). In schimb am o bucata de polistiren expandat de 10 cm in capac, pe care o tin fie vara fie iarna. Cuibul albinelor este ca un incubator. Noi trebuie sa le ajutam sa pastreze conditii optime pentru puiet. Acum... eu asa am invatat dar sint convins ca exista si alte pareri...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

Întrebam pentru că eu am plasă AV jos şi nu am folie DAR am podişor "telescopic" (lemn plin, fără plasă) care este propolizat şi astfel pot păstra căldura în stup.
Poate că pentru cine nu foloseşte  podişor sau pentu cele cu plasă ar fi necesară o izolare ceva mai consistentă, la nevoie...