Ce boala este si ce se poate face?

Creat de foxy, Aprilie 30, 2015, 08:56:41 AM

« precedentul - următorul »

foxy

Puietul este de dimensiuni mai mici decat in mod normal, are o culoare albicioasa si nu poate sa zboare. Cade pe langa stup..aveti vreo idee?

dinupaltinis

Dati -ne mai multe detalii, ce putere are familia,puietul are aripile deformate?etc
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

mosunick

Au abdomenul mai mic (scurt)? Daca da e varooza clar.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

fone

  Nu stiu daca se incadreaza cu ce problema ai tu dar iti povestesc ce am patit eu anul trecut.
  La o familie  gaseam albine care nu zburau grupate cate 15-40 albine aproximativ pe jos,pe firele de iarba in fata stupului.Pareau  a fi albine tinere.
  Am facut tratamente cu varachet vreo 6 in decurs de 2,5 luni, intre rapita si floarea soarelui.L-am ajutat cu 2 rame de puiet capacit in perioasda de sfarsit de rapita.La floarea soarelui l-am desfintat iar la rugamintea unui prieten i-am dat matca sa o bage la un roi(i s-a parut buna,mare, parea ok).In ianuarie roiul a murit.
  Sant incepator, al 3-lea an cu albine,daca ti se pare ca seamana cu problema ta ia-o ca atare.
   Numai bine.

bio

Citat din: fone din Mai 06, 2015, 09:23:23 PM
  Nu stiu daca se incadreaza cu ce problema ai tu dar iti povestesc ce am patit eu anul trecut.
  La o familie  gaseam albine care nu zburau grupate cate 15-40 albine aproximativ pe jos,pe firele de iarba in fata stupului.Pareau  a fi albine tinere.
  Am facut tratamente cu varachet vreo 6 in decurs de 2,5 luni, intre rapita si floarea soarelui.L-am ajutat cu 2 rame de puiet capacit in perioasda de sfarsit de rapita.La floarea soarelui l-am desfintat iar la rugamintea unui prieten i-am dat matca sa o bage la un roi(i s-a parut buna,mare, parea ok).In ianuarie roiul a murit.
  Sant incepator, al 3-lea an cu albine,daca ti se pare ca seamana cu problema ta ia-o ca atare.
   Numai bine.

Albine care nu reusesc sa zboare... se aduna gramezi ...-- pare a semana si cu o manifestare de nosemoza.

dinupaltinis

Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)