ierbicidatul la rapita

Creat de petrica.m, Aprilie 29, 2015, 12:26:34 PM

« precedentul - următorul »

petrica.m

Buna

Dupa cat timp de la finalizare, stropire tarlaua cu rapita  se pate  deschide urdinisul la stup?
Astept cu interes solutia optima.
Multumesc.
Petrica M

Eugen B

Conteaza ce fel de ierbicid a folosit proprietarul. Sunt ierbicide care afecteaza albinele si altele nu afecteaza. Vorbeste cu proprietarul si vezi ce iti spune

petrica.m

Multumesc Eugen.Am fost anuntat de la primarie ce ierbicideaza in zona,nu stiu cu ce.

oroles

Eugene, permite-mi sa te contrazic. Sunt ierbicide care afecteaza albina si ierbicide care afecteaza albina. O categorie omoara albina iar celalalta nu o omoara dar nici bine nu ii este. Imagineaza-ti cata flora spontana se pierde in urma ierbicidatului. La parintii mei la tara unde se ierbicideaza la greu mor de foame albinele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#4
Citat din: oroles din Mai 04, 2015, 01:39:24 PM
Sunt ierbicide care afecteaza albina si ierbicide care afecteaza albina.
Adica?... n-am prea priceput ... :smile: :uimit:

O fi de vina Trisquel 7.0?  :razz:

Eugen B

La mine stropeste tot timpul cand incepe sa infloreasca. niciodata nu am avut probleme la rapita. Nu am inchid stupii nici un minut. Nu stiu exact nici cum se numeste ierbicidul respectiv, daca aflu va anunt

oroles

Pai sa o luam logic:
1. Prima categorie de iebicid afecteaza direct albina, adica ii provoaca intoxicatii.
2. A doua categorie de ierbicid afecteaza indirect albina, restrangandu-i mult baza melifera. De exemplu, daca inainte de ierbicidat albinele mai gaseau ceva plante printre porumb, dupa ierbicidat ramane negru la baza porumbului. Ca sa nu mai spun ca la marginea lanurilor de porumb flora spontana se usuca de la iebicid si nici animalele nu pot fi hranite cu iarba respectiva. Cum la parintii mei in zona sunt mii de hectare  date la asociatii, albinei nu ii mai ramane nimic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Inseamna ca fraza se dorea a fi
CitatSunt ierbicide care afecteaza albina direct si ierbicide care afecteaza albina indirect.

oroles

Era o gluma pe care vad ca nu ati inteles-o...  :qp:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Eu știu că, cu ierbicidu` nu e de glumă...  :wink2:

Asta-i, Trisquel poartă vina
Că nu am dibuit gluma...
De pe windows șepte-acuș,
Se zărește nițeluș...  =))