STUPI MEI

Creat de daniel gusman, Aprilie 28, 2015, 11:01:44 AM

« precedentul - următorul »

daniel gusman

 :hi:
Ma numesc Gusman Daniel
Sunt din Drobeta Turnu Severin
Am 11 stupi
Revin cu cateva poze

daniel gusman

 :bzz:

daniel gusman

 :bzz:

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Vyktor

  :bravo:
Ai o viata in fata. Nu pierde vremea!

oroles

Ai 11 stupi frumosi!
Felicitari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

daniel gusman


Ionut Ursachi

Bine ati venit ! Aveti un inceput foarte frumos !Multa sanatate !  :bzz: :bzz: =D> =D>
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

pistol28

 :bzz: :bzz: :bzz: să-ţi trăiască, să se înmulţească şi butoaie pline cu mire să-ţi dăruiască  :welcome:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cornelioandanciu

Vedeti ca puietul nu este depus niform, ori matca este batrana, ori stupii nu au fost tratati antivarroua.
Va salut.

daniel gusman

 :hi: :hi: Am toate matcile batrane au cam 3 ani, dar anul acesta vreau sa le schimb pe toate
si de aceia cred ca nu este tot puietul uniform
dar pe rama aceia erau si oua de o zi cred ca puietul atunci iesa.

Va salut
Cu respect

codrin br

banuiesc ca unele celule aveau pastura, iar in poza nr 3 se observa puietul central capacit are o nuanta maron inchis (puiet gata de eclozionare) spre deosebire catre margini unde este un maron mai deschis. banuiesc ca celelalte celule necapacite aveau oua si larve.

daniel gusman

 :hi:
Cine ma poate ajuta şi pe mine cu un sfat ..
Vreau sa cumpăr 10 matcute nefecundate cat mai repede posibil
asa cum spuneam mai sus matcutele mele batrane de 4 ani au inceput sa ma lase
si de matci fecundate nu am bani asa ca asta cred ca este singura solutie .
Multumesc

stefan1

   Problema este sa gasesti in zona ta un stupar dispus sa iti dea cu bani sau fara bani acele matci. Folosirea matcilor nefecundate are niste avantaje dar si niste dezavantaje. Intre avantaje ar fi pretul mai mic, disponibilitatea mai mare (in familiile care vor sa roiasca sunt multe botci din care cu putina munca s-ar putea recolta regine. De asemenea de la crescatori, care pot obtine din ramele port-botci mai multe regine decat nuclee de imperechere. Alte avantaje ar fi ca pierderea daca regina nu este primita este mai mica decat daca iiti omoara o matca fecundata. Chiar faptul ca imperecherea cu trantori locali va da unele albine mai adaptate zonei (prin genele provenite de la trantorii locali) este un avantaj.
   Ca dezavantaje as spune ca aceste matci sunt primite ceva mai greu de familii. Daca in crescatorii se pot cat de cat selectiona si trantorii, la imperecherea acasa, trantorii sunt 'maidanezi' de la tine sau de la vecini, fara calitati controlate. Daca dai familiei o matca fecundata, grabesti cu un numar de 10 zile sau chiar mai multe data la care matca incepe sa oua in stup. Elimini riscul de pierdere de matci la zborurile de imperechere.
   Mai sunt si alte avantaje si dezavantaje pe care poate alti colegi le vor remarca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)