MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Eu sint mandru ca sint dac ! Chiar am intentia ca la urmatorul recensamant sa ma declar DAC ! 
Va salut.

stefan1

  A mai fost cineva care zicea ca este urmasul lui Stefan cel Mare si umbla sa revendice Moldova...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Citat din: stefan1 din Decembrie 29, 2018, 04:59:31 AM
  A mai fost cineva care zicea ca este urmasul lui Stefan cel Mare si umbla sa revendice Moldova...
Deoarece am vazut ca stiti istorie, va rog sa imi spuneti de ce oamenii care vorbesc limba română nu ar avea dreptul sa se numeasca daci_ Doar pentru ca marilor puteri le-a placut  sa ii numeasca romani ? De unde vine aceasta denumire de roman ? Nu are nicio continuitate istorica . Peste cateva mii de ani unii vor spune ca ei au fost aici de dinaintea romanilor, ca romanii au venit nu stiu de unde, etc. Cunoasteti poezia. Pana la cazul patologic la care va referiti, mai este mult.
Va salut.

stefan1


  Apreciez postarile tale. Cea cu dacii insa o consider hazardata. Aceasta pentru ca foarte greu putem sa demonstram in ce procent ne tragem noi din daci, in ce procent din slavi sau din multitudinea de popoare migratoare. Lumea asta este atat de amestecata incat nici un popor nu se mai poate considera a fi urmasii stricti ai unui popor antic. Zona noastra mai mult decat altele a fost in ultimele 2000 de ani (dar si inainte) ocupata sau traversata temporar de foarte multe popoare. Atatea popoare pot fi urmarite in istorie cu migrari pe trasee de mii de km, cu popasuri de 1-200 de ani si pe teritoriul tarii noastre. Multe din accestea obisnuiau sa ia din populatiile gasite in cale un numar mare de oameni ca robi sau chiar ca asociati in expediitiile de prada sau razboaiele pe care le duceau cu vecinii. Se poate demonstra cum bulgarii dar si ungurii, pecenegii, cumanii, gepizii si atatea alte popoare erau impinse spre Europa de alte valuri de migratori si paraseau pentru totdeauna vechile locuri de origine. Chiar ocupari de scurta durata lasau urme in populatie care s-au perpetuat in istorie. Poate stiti de 'pata mongola' care se presupune ca este o dovada a unui stramos mongol si care se intalneste la populatii din aproape toata Europa.
  Si cu dacii sunt multe teorii greu de combatut deoarece de la ei nu ne-au ramas documente scrise si destul de putine urme materiale. Tin si acum minte cand, pe vremea lui Ceausescu, in 1980 a facut, in noiembrie, o vizita in tarile scandinave printre care si Danemarca. In discursul ei, regina Margareta a spus un lucru care m-a shocat. Spunea ca poporul danez se poate sa se inrudeasca cu poporul roman, ca unele surse istorice spun ca dupa infrangerea de catre romanii, parte din daci ar fi traversat toate Europa si ei sunt 'danii' care au format statul danez. Dupa alte pareri, dacii nu erau un popor ci mai degraba o confrerie de razboinici foarte viteji, care erau stapani peste mai multe popoare mai mult sau mai putin inrudite. Cazul nu ar fi singular, ar fi asemanator cu hunii care nu erau foarte numerosi dar erau conducatorii mai multor popoare cu care se aliau temporar si impreuna atacau si jefuiau alte teritorii mai apropiate sau mai departate. La fel bulgarii, partea mongola era redusa, de fapt doar conducatorii iar marea masa erau slavi (la origine cuvantul inseamna sclav) care asigurau masa de muncitori dar si de luptatori. De asemenea ungurii sunt un conglomerat de populatii in care partea mongola este minoritara. Chiar la romani, Djuvara sustinea si nu fara temei ca primii domnitori ca si marea parte a boierilor nu erau romani ci pecenegi sau cumani, deci turcici.
  Se poate ca istoria sa progreseze si multe enigme inca sa se clarifice. Pana atunci trebuie sa privim lucrurile cat mai larg si sa vedem ca desi noi avem sigur niste particularitati nationale, totusi nu suntem noi marea exceptie a istoriei ci si istoria noastra a urmat o cale intalnita si la alte popoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

un OM

Toti aveti dreptate. Insa nu uitati ca orice popor migrator care si-a lasat din ... seva, stapani sau robi, copiii au fost crescuti de o majoritate de mame locale. Iar cum educatia primara este data de mame, poate asta este explicatia limbii,unitatii romanesti.

dan sebastian

Pana la urma ceva mostenire a ramas, Supravietuirea. Cam asta am facut dintodeauna, ne-am unduit prin valurile timpurilor si am mers inainte. Problema e cu copii de acum. Greu ii mai educi si ii faci sa se simta mandrii cu stramosii lor. S-a globalizat totul. Orice apare peste ocean in 24 de ore face inconjurul globului.
In fine, pana vom calatori spre stele, mai este. Atunci ne vom numi simplu pamanteni si doar umanitatea va trebui sa ne-o pastram. Pe harta globului reprezentam ceva dar pe Caleea Lactee, pamanul e doar un punct, greu observabil.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

#1191
    De 4 zile a fost pus un clip de la un concurs TV din Ucraina. Deja are peste 1,7 milioane de vizionari din toata lumea si mii de comentarii.

   https://goo.gl/bPxFR8

  Canta o fata, Katerina Begu. Uimirea e ca a cantat in romana, o varianta originala a melodiei "Dragostea din tei". In juriu era si Dan Balan, membru in formatia O-Zone si compozitorul pieselor acestei formatii. Interesant ca tatal acestuia a fost seful Securitatii din Republica Moldova si inainte ambasador in Israel. Dan are si cetatenie americana si rusa. Si Katerina are o biografie interesanta. Se trage din Sat Nou, o localitate de langa Odesa si parintii ei sunt romani si in casa se vorbeste romaneste. Ea a participat in 2017 in Romania la "X-Factor". Prestatia de acum a cantaretei m-a impresionat foarte tare. Cred ca va face o cariera e. buna daca i se vor incredinta spre interpretare piese valoroase. Are o voce profunda si putin ragusita, foarte incitanta cel putin pentru barbati. Dar mai impresionant a fost duetul cu Dan Balan! Eu zic ca mai impresionant decat inregistrarile din studiouri, desi a fost ceva spontan, fara nici o repetitie!
  Am citit in trducere Google unele din comentariile de pe You Tube si aproape toate sunt admirative. Interesante si discutiile iscate in jur, daca a cantat in romana sau moldoveneasca sau daca Republica Moldova a fost sau nu parte din Romania. Mai impresionant, din Rusia, Uzbekistan, Cecenia, sau din tari occidentale, oameni cu nume rusesti sau nu, impresionati de prestatia din videoclip, simteau nevoia sa spuna ca si ei sunt romani, unii chiar intr-o romana foarte stricata, dupa zeci si zeci de ani de rusificare. Un asemenea act artistic poate avea efecte mult mai puternice si merge direct la inima romanilor care altfel poate s-ar rusin sa isi recunoasca apartenenta la poporul roman. Si strainii comentau despre limba care seamana cu spaniola sau italiana sau de frumusetea melodiei chiar daca nu inteleg nici un cuvant,
  Unele comentarii sunt chiar exaltate:
  "Opriti-ma! Nu pot sa ma opresc din ascultat!"
"Foarte profunda, are un accent foarte frumos atunci cand canta in limba romana! Duetul a sunat mai bine decat originalul pentru mai multe din aceste momente."
"Acest lucru nu ar trebui sa se intample! Acest lucru nu este real, eu sunt in soc.Sunteti gata sa cumparati acest cantec in acest format?"

  Nu stiu de ce nu pot pune link-ul clipului de pe You Tube.
Acesta este titlul cipului. Cautati-l voi pe You Tube!
  Катерина Бегу – "Dragostea Din Tei" – выбор вслепую – Голос страны 9 сезон
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele


romikele

Citat din: stefan1 din Februarie 08, 2019, 04:31:59 PM
...
  Nu stiu de ce nu pot pune link-ul clipului de pe You Tube.
Acesta este titlul cipului. Cautati-l voi pe You Tube!
  Катерина Бегу – "Dragostea Din Tei" – выбор вслепую – Голос страны 9 сезон

linkul este acesta https://youtu.be/FsX0bk0x8ZA

stefan1


   :thanks:

  Dar nu pricep de unde ai luat link-ul   :rusine:
Inainte puneam link-l care aparea in bara, care in cazul asta este

  https://www.youtu.be.com/watch?time_continue=13&v=FsX0bk0x8ZA

Punctul ala l-am pus in plus sa fie intentionat gresita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Am dat cautare pe youtube, apoi click dreapta pe player si "Copiati adresa URL a videoclipului".
Acel link din clipboard se lipeste in casuta de mesaj, fara alte modificari.
Nu mai e nevoie sa se stearga acel"s" de la "htpps".