MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Tinu, PSD nu a acceptat legea lustratiei si de aici, totul a luat-o la vale! Asa ca sa nu dam vina pe straini. Cred ca iti aduci aminte de episoadele de dupa 89 cand regele Mihai a fost impiedicat sa revina in tara, Ratiu era burghezul cu papion, droguri la PNL, mineriade...samd, samd...de unde au venit toate acestea, inclusiv maretul slogan "nu ne vindem tara"????

tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 25, 2017, 09:30:30 PM
Tinu, PSD nu a acceptat legea lustratiei si de aici, totul a luat-o la vale! Asa ca sa nu dam vina pe straini. Cred ca iti aduci aminte de episoadele de dupa 89 cand regele Mihai a fost impiedicat sa revina in tara, Ratiu era burghezul cu papion, droguri la PNL, mineriade...samd, samd...de unde au venit toate acestea, inclusiv maretul slogan "nu ne vindem tara"????
Asta o stim toti. Dar unii ne facem ca nu stim decat asta.
Toti, adica si febleturile unora, au facut acelasi lucru. Si nu s-a terminat!!

yulian

Si atunci de ce dam vina pe straini?? Polonia de ce nu a intrat in recesiune??? De ce suntem, cei care lucram la multinationale, priviti cu ura? In Ungaria nu exista firme straine? Dar in Polonia, dar in Franta, dar in Germania?? Stii ca Lamborghini a fost preluat de catre Audi, grupul VAG?? Nu neaga nimeni ca interesele occidentale au fost mari in Romania...dar raul cel mai mare a fost facut chiar de catre ai nostrii!!!  Doar un singur exemplu am in minte acum: accizele si liberalizarea serviciilor...am fost primii care am adus accizele la nivelele vest -europene si primii care am liberalizat tot...pe gratis!!

tinumaftei

Am dat eu vina pe straini?
Vinovati suntem noi carora statutul de colonie ne place la nebunie!

yulian

Dai raspunsuri exact ca un politician...vorbesti multe si nimic concret! N-ai nimic impotriva strainilor, da' noi suntem colonie, ai votat cu Iohannis, dar il critici pentru tot, esti impotriva comunistilor dar nu ai nimic cu PSD...sper ca esti mandru ca esti roman...esti alunecos si periculos. Exact genul celor educati de catre securitate!

filip

Stau si va urmaresc atent.Daca sunteti oameni maturi dezbateti cu argumente ,fara jigniri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Stii de undeva cum sunt cei educati de securitate?
Despre Johanis nu am stiut nimic, a fost un vot anti Ponta si PSD.
Daca stiam de averea FCGR si casutele lui tip Adrian Nastase, atunci stateam acasa!

Opinia mea este ca daca nu ne scuturam in vreun fel de aceasta clica de partide, care in fond sunt niste centre de afaceri, nu vom scapa de statutul de colonie.
Pentru asta nu suport pe niciunul care lauda politicieni sau compara un ticalos cu un ticalosel!
Iar argumentele prezentate nu au fost decat unii contra altora. Pai in situatii cand simpatizati un grup de hoti este evident pentru mine ca nu sunteti mai buni cu nimic decat PSD, care este coruptia in carne si oase!! Cam asta faceti cad infierati PSD. Treceti cu arme si bagaje in tabara celorlalti - nu chiar atat de corupti- dar avand in frunte pe Johanis, SRI, procurori DNA (nu toti), partide istorice si de curand USR (in devenire).
Pentru voi este o diferenta intre cei care fura oul si cei care fura boul. Pentru mine NU!

Kov iulian

#1087
Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2017, 10:22:27 PM
Cam asta faceti cad infierati PSD. Treceti cu arme si bagaje in tabara celorlalti - nu chiar atat de corupti- dar avand in frunte pe Johanis, SRI, procurori DNA (nu toti), partide istorice si de curand USR (in devenire).
Pentru voi este o diferenta intre cei care fura oul si cei care fura boul. Pentru mine NU!

Din pacate PSD-i nu sunt sanctionati pt "boi" furati ci pentru ca merg cu ei pe autostrada incurcand circulatia iar sustinatorii acestora striga ca e un abuz sa fie lasati in pace.

Cum ar veni ocupati-va azi de aia care au furat un ou ieri (ca fura da nu ne da si noua) si lasatii la sfarsit (peste o luna, un an sau mai multi) pe cei care au furat boi saptamana trecuta ca au zis ca ne dau si noua putin din ce au furat daca ii mai pasuim putin.

bismark

    Kov, tu albine ai? ce te poarta pe aici esti fiu de vechi securist ca de cind te stiu pe forum te ocupi numai cu minciuni ale cozilor de topor luate de pe internetul propagandei care vad ca isi dau cu stingul in dreptul ca acel Tapalaga care nu mai stie a cui este sau ca un Mircea Gioana care nu stia citi mai sinteti.Aveai 7 ani la revolutie si nu cred ca ai visat cum era in comunism. Vad ca in IT te dai pregatit dar in apicultura ai ceva sau lasa-ne si dute la propaganda ta. :P
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Vyktor

Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2017, 09:17:59 PM
E lipsit de importanta cine poarta vina pentru situatia de dinainte de '89. Oricum, prin "revolutie" acestia si-au cam spalat vina.
Dar pentru situatia de dupa '89 toti suntem deopotriva vinovati. Ca am votat dreapta sau stanga, nu am facut decat sa rotam hotii.
Ce mare diferenta este intre A Nastase si Johanis? Intre Iliescu si Ciorbea? Intre Basescu si .... puneti voi pe cine doriti aici.
Toti au facut tot posibilul sa fure. Uzine intregi sau dezmembrate, terenuri si paduri. Cand nu au mai avut ce au inventat. Ce? Despagubiri. Sa nu aveti impresia ca am devenit o colonie din cauza ca am avut conducatori prosti. Am avut si dintr-astia, dar majoritatea s-au invartiti bine. Strainatatea s-a folosit de cozi de topor care pentru comisioane mai mici sau mai mari au monopolizat sursele sigure de profit.
Ce ma mir cel mai mult este faptul ca mucitorii din aceste monopoluri zburda de fericire!!


Vad ca aceasta discutie continua,  dar nu ati reusit sa ajungeti la niciun rezultat care sa va multumeasca.
Am simtit nevoia sa intervin si l am citatpe Tinu, pentru ca as vrea sa explice unele din afirmatiile de mai sus.
De ce ar trebui sa ma simt vinovat eu pentru situatia in care suntem? Pentru ca am votat pe unul,  pe urmatorul. sperand ca va fi mai bine? Ce ar fi trebuit sa fac ca sa nu fiu vinovat? Sa stau acasa sa nu votez pe nimeni? Acum daca oamenii au esit in strada sa si arate nemultumirea ati sarit cu acuze ca sunt manipulati.
Faptul ca wm ajuns sa lucrez la straini la mine in tara, iara nu cred ca trebuie sa fiu acuzat. Nu mor de fericire,  dar la stat nu am gasit niciun loc ca sa ma angajez,  n am avut acest noroc. Sa lucrez pentru straini si sa mai fac si altceva pe langa serviciu au fost singurele optiune pentru a nu merge sa lucrez pentru straini la ei in tara.  Am acceptat acest compromis pentru a putea fi aproape de familie. Singura varianta sa nu lucrezi pentru straini ar fi fost sa lucrezi pentru tine.  Dar cati nu am incercat? Destul de multi. Cati am reusit? Foarte putini.
De ce nu vii cu solutii?  Sau poate ar fi mai bine sa nu mai lucreze nimen pentru ei,  sa stam acasa si sa dea faliment, ai dreaku cu mama lor. Eu unul nu mi permit.

tinumaftei

Citat din: Vyktor din Februarie 26, 2017, 08:15:34 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2017, 09:17:59 PM
E lipsit de importanta cine poarta vina pentru situatia de dinainte de '89. Oricum, prin "revolutie" acestia si-au cam spalat vina.
Dar pentru situatia de dupa '89 toti suntem deopotriva vinovati. Ca am votat dreapta sau stanga, nu am facut decat sa rotam hotii.
Ce mare diferenta este intre A Nastase si Johanis? Intre Iliescu si Ciorbea? Intre Basescu si .... puneti voi pe cine doriti aici.
Toti au facut tot posibilul sa fure. Uzine intregi sau dezmembrate, terenuri si paduri. Cand nu au mai avut ce au inventat. Ce? Despagubiri. Sa nu aveti impresia ca am devenit o colonie din cauza ca am avut conducatori prosti. Am avut si dintr-astia, dar majoritatea s-au invartiti bine. Strainatatea s-a folosit de cozi de topor care pentru comisioane mai mici sau mai mari au monopolizat sursele sigure de profit.
Ce ma mir cel mai mult este faptul ca mucitorii din aceste monopoluri zburda de fericire!!



Vad ca aceasta discutie continua,  dar nu ati reusit sa ajungeti la niciun rezultat care sa va multumeasca.
Am simtit nevoia sa intervin si l am citatpe Tinu, pentru ca as vrea sa explice unele din afirmatiile de mai sus.
De ce ar trebui sa ma simt vinovat eu pentru situatia in care suntem? Pentru ca am votat pe unul,  pe urmatorul. sperand ca va fi mai bine? Ce ar fi trebuit sa fac ca sa nu fiu vinovat? Sa stau acasa sa nu votez pe nimeni? Acum daca oamenii au esit in strada sa si arate nemultumirea ati sarit cu acuze ca sunt manipulati.
Faptul ca wm ajuns sa lucrez la straini la mine in tara, iara nu cred ca trebuie sa fiu acuzat. Nu mor de fericire,  dar la stat nu am gasit niciun loc ca sa ma angajez,  n am avut acest noroc. Sa lucrez pentru straini si sa mai fac si altceva pe langa serviciu au fost singurele optiune pentru a nu merge sa lucrez pentru straini la ei in tara.  Am acceptat acest compromis pentru a putea fi aproape de familie. Singura varianta sa nu lucrezi pentru straini ar fi fost sa lucrezi pentru tine.  Dar cati nu am incercat? Destul de multi. Cati am reusit? Foarte putini.
De ce nu vii cu solutii?  Sau poate ar fi mai bine sa nu mai lucreze nimen pentru ei,  sa stam acasa si sa dea faliment, ai dreaku cu mama lor. Eu unul nu mi permit.

Nu am vorbit de o vinovatie la modul propriu, insa tara aceasta arata asa datorita locuitorilor ei. Adica eu si dumneavoastra. Ori in acest topic UNII nu fac decat sa invinovateasca pe ALTII. Asta am zis ca este gresit!
Sigur ca existand companii cu actionar stain, asta este o realitate. Evident ca unele din aceste companii sunt chiar tentante dpv al salarizarii. Dar detest entuziasmul unora care cred ca asta este salvarea natiunii.
Nu am nici o solutie! Asta nu ma impiedica sa am un ochi critic si sa vad aberatia acestor zile in care un grup de hoti a incercat sa debarce un alt grup de hoti si asta in numele democratiei!
Am ajuns colonie prin alegerile noastre din 90 si pana azi. Doar prin alegeri ne vom putea scutura de acest statut!

bmdna

Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 09:19:23 AM
Citat din: Vyktor din Februarie 26, 2017, 08:15:34 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2017, 09:17:59 PM

Asta nu ma impiedica sa am un ochi critic si sa vad aberatia acestor zile in care un grup de hoti a incercat sa debarce un alt grup de hoti si asta in numele democratiei!

Domnule Tinu, ati fost magistral!!! Ati rostit adevarul dar, din pacate, prea putini oameni inteleg. Niciuna din cele doua tabere nu merita sustinerea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Vad ca se discuta foarte mult, uneori cu argumente, alteori cu jigniri si nu se ajunge la nici un rezultat, Cred ca asta este in favoarea politicenilor care ne conduc de 27 de ani si ne vor invrajbiti unii impotriva altora. Maxima "Divide et impera" ni se potriveste foarte bine.
Si in final care este solutia pentru a iesi din situatia in care ne aflam?

Vyktor

Am mai spus de multe ori. Nu sustin niciuna din cele doua tabere. Ii urasc si pe unii si pe ceilalti. Dar consider ca am asteptatprea mult timp ca ei sa schimbe ceva. Gastile aste de excroci,  nu or sa o faca niciodata. Nu cred ca mai avem mult timp,  sa ne permitem sa asteptam inca patru ani pentru a schimba doar prin alegeri. Din punctul meu de vedere in politica romaneasca,  nu conteaza cine este la putere,  conteaza ca nu exsta opozitie. Singura opozitie care poate functiona,  si asta s a vazut, este strada. Nu sustin aceasta idee,  dar cred ca este singura cale prin care pot fi amendate derapajele clasei politice.
Parerea mea.

Aurel

 :nono:
Citat din: bucovineanu din Februarie 26, 2017, 09:53:45 AM
Vad ca se discuta foarte mult, uneori cu argumente, alteori cu jigniri si nu se ajunge la nici un rezultat, Cred ca asta este in favoarea politicenilor care ne conduc de 27 de ani si ne vor invrajbiti unii impotriva altora. Maxima "Divide et impera" ni se potriveste foarte bine.
Si in final care este solutia pentru a iesi din situatia in care ne aflam?
Cum care e solutia!?  Pai nu sant unii pe aici care dau solutii.!?  Jos cu toti cei care au trait mai mult sau mai putin inainte de 89 !! :P