Un nou ajutor de minimis...

Creat de romikele, Aprilie 19, 2015, 04:34:10 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Se stie ceva concret sau inca nu a aparut nimic?!

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Septembrie 29, 2016, 07:02:25 PM
Citat din: Mihai Sergiu din Septembrie 29, 2016, 06:56:51 PM
Bonul stampilat nu tine loc de factura?

Nu

Eu am avut factura pe persoana fizica  (au gresit casierelea alea la eliberare) cu numele meu pe ea si tot nu mi-au primit in 2014.
Citat din: romikele din Septembrie 29, 2016, 07:13:25 PM
Pe persoana fizica trebuie factura cu bon fiscal sau ordin de plata.

M-am dus ca PFA fara sa imi dau seama ca aveam si cateva facturi pe persoana fizica.

PS: Nu pentru Domnul Roman am facut comentariul asta ci pentru colegii care nu m-au citit cand am spus de 10 de ori patania cu facturile PFA eliberate din greseala de niste ... Doamne pe persoana fizica. :) :)

lefter

Citat din: romikele din Septembrie 22, 2016, 07:04:32 AM
Cu speranța că se vor încadra cât mai mulți apicultori în obținerea ajutorului de minimis, vă anexez "Proiectul H.G.. privind ajutorul de minimis în apicultură".
am citit inca o data aceasta H.G. nu stiu ce sa cred ,oare a fost o minciuna

apivasmob

Inainte de alegerile din acest an veti primii ajutorul promis . :) :)
Sanatate tuturor apicultorilor

Dan Pașca

Si eu ma gandeam la aceasta posibilitate ca e an electoral,da se pare ca nu mai zice nimeni nimic. :(

Adrian.B.

Se pare ca iar nu s-au gasit bani pentru apicultori. Nea Romikele mai stii ceva? Nu de alta dar macar sa nu mai asteptam .

romikele

Pana acum, lipsa noutati.
Avem chestiuni mai importante, gen "cucuveaua mov"  :D

Kov iulian

#112
Citat din: XXXXX. link=XXXXX date=1474886816
Ma dau batut, aveti dreptate. Dar trebuie gasit un STAT(guvern) care sa sara in ajutor la fiecare basina a fiecarui roman.
Sunt multi dintre noi ce nutresc sentimente de iubire nejustificata fata de autoritati, fisc etc .
Stiu ca e crestineste sa iubim pe toata lumea si sa intoarcem si celalalt obraz dar aici nu e cazul.


Va ofer spre citire un articol in care se spune cum procedeza fiscul din Romania in comparatie cu cel din Germania spre exemplu.
Cel de la noi cauta sa te distruga daca ar putea, daca ai uitat sa completezi ceva sa depui vreun act chiar daca esti de buna credinta.

Iar cand mergi sa ii intrebi despre una despre alta nu stiu sa iti raspunda sau iti ofera raspunsuri gresite.
De ce as iubi un sistem care se comporta cu mine contribuabilul in acest mod?

PS: Am luat-o pe un drum al birocratiei si ma seaca cate prostii am de completat. Pentru orice nimic, 2-3 declaratii, iar pt alea 2-3 declaratii alte declaratii .

http://www.profit.ro/stiri/multe-probleme-in-relatia-cu-fiscul-si-o-posibila-rezolvare-sa-existe-un-prim-control-doar-cu-scop-de-indrumare-nu-pentru-a-vana-greseli-15586442

Citat ,,Am propus un lucru, care se întâmplă în Germania de exemplu, un prim control care să fie doar cu scop de îndrumare și nu pentru a vâna greșeli. Aplică sancțiuni doar de la a doua verificare în cazul în care constată că nu a fost respectată legislația, deși s-au oferit toate informațiile necesare. Se pare că, în România, cadrul legislativ actual nu permite o astfel de practică. Dacă vine controlul, există nereguli și nu sunt penalizate, ar însemna că inspectorii nu au respectat legea, de aceea ar fi nevoie de un proces mai amplu de modificare a legislației conexe pentru a permite o astfel de abordare", explică Dan Bădin.

În același timp, interacțiunea cu ANAF de zi cu zi, însemnând declarații, fișe fiscale, plăți etc generează, încă, destulă frustrare pentru contribuabili.

Haosul din fișele fiscale se va rezolva când contribuabilii vor avea acces la ele în timp real