Un alt caz de diaree.

Creat de Nemo, Aprilie 12, 2015, 03:33:50 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Buna ziua,
Fiind incepator, v-as ruga sa imi spuneti daca presupunerile mele sunt corecte si daca am luat masurile de cuviinta.
Am atasat si fotografii.
Descrierea situatiei: pete de diaree pe fata stupilor, pe capace si pe diafragme, pe foarte putinj faguri cateva pete ft proaspete si foarte galbene ca de polen.
Acum 2saptamani le-am dat la toti stupii hrana proteica de la Apiluk. Dupa o saptamana au aparut primele semne de diaree la 2 dintre stupi, pe fata stupilor. Fiind putine pete si mai mult asemanatoare cu niste viermisori uscati, nu am luat nici o masura. Au fost cateva zile de iarna si viscol si vreo 2 de soare si eu au fost plecat o saptamana. Dupa ce am revenit am gasit majoritatea stupilor destul de afectati, ca cei din poze.
In interiorul lor nu miroase a nimic stricat iar albinele sunt vioaie si matca ponteaza la greu.
Masurile luate: scos hrana proteica, scoasa folia si paturi si lasat doar carton si capac.
Afara ziua sunt 20 de grade(zona Hunedoara),noaptea sunt cam 5-12.
Am administrat cate 500ml de ceai cu miere dizolvata1la1. Ceai de busuioc, menta,pelin, sunatoare,coada soricelului si coji de ceapa si usturoi. Albinele trag bine siropul.
Am patit si anul trecut cu singurul stup si in aceeasi perioada si am banuit tot apilukul proteic, dar am avut si multa umezeala si mucegai si am ales sa dau vina pe folie. De acum mi-e clar cu turtele....ne omoram albinele cu ele.

oroles

Diareea e periculoasa dar nu la fel de tare ca nosemoza. In poza 1 se vede clar urme de defecare, insa nu imi dau seama daca e vorba despre diaree. Ea se recunoaste dupa mirosul de acru specific. In poza 2 nu vad pete. E neclara, oricum. In poza 3 se vede ca partea de sus a ramei este curata, fara pete. De regula acolo se gasesc pete la diareea puternica.  La tine se vad pete ceva pe diafragma, dar mie mi se par mai degraba pete de crescatura de ceara, dupa forma
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nemo

Da, in poza 3 pe diafragma sunt petele si este diaree uscata. Pe speteze nu sunt pete. In poza 2 sunt cateva pete galbene pe ici pe colo. Se vad.

bucovineanu

Nu stiu de ce nu lasati familiile sa-si adune singure polen si le dati tot felul de apipixuri.

trantore

seamana cu ce am avut eu in mai anu trecut.....  dar nu in stupi ci inprejur.....   am observat ca mai fac asa la primul zbor

nu ai avut polen in natura de le-ai pus proteica? 


Nemo

Am polen chiar foarte bogat in natura doar ca vremea a fost rea o perioada plus ca eu am aplicat ce am mai vazut la altii. Nu se va mai intampla.

Nemo

Au trecut vreo 10 zile de cand tot dau ceai la albine si nu vad inbunatatire, inca e de culoare galbena diareea, au fost cateva zile de frig si ploi, acum ca e soare au improscat iarasi peste tot.. In stup nu sunt urme grave, doar pe diafragme sau faguri lasati pe afara la lins.Matcile ponteaza albinutele bazaie. Comportament foarte agresiv la 2 din familii, au inceput sa atace lumea asa fara motiv chiar si la zeci de metri de stup.
Cand imi pot da seama daca e simpla diaree prelungita sau nosemoza si cand sa intervin cu antibiotice?

MOTANUL

Antibioticile sunt interzise.
Eu as chema un veterinar sa ia probe la laborator - asta pentru diagnostic cert.

Daca este nosemoza - am inteles ca protofilul este f. eficient (20 ml la 1 litru de sirop)
In scopul prevenirii poti sa dai la toate coloniile din stupina;
Pt. prevenirea furtisagului se administreaza dimineata (in cantitate mica sa il preia repede); Se repeta pana dispare.
Curata inainte ca sa vezi daca se micsoreaza diareea dupa tratament.

Vezi in familiile cu comportament agresiv sa nu fie probleme (lipsa de matca sau de hrana); Nevrozate maxim sunt daca nu au matca; (vezi daca ai matca sau puiet de 1-2 zile in stupii respectivi);

Succes!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Poate sa fie si o sursa de nectar sau polen toxic, din împrejurimi. Eu la tei mai pățesc treaba cu diareea galbena, intoxicatie cu polen - de la teiul pucios.

oroles

Antibioticele nu sunt interzise. Interzisa este comercializarea mierii de la aceste familii tratate cu antibiotice!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nemo

Eu am dat protofil la hranirea din toamna si pentru ca si atunci gresisem cu turtitele apiluk ...doream sa prelungesc ponta si sa asigur proteine se pare ca la unele a dat diaree.
Acum toate familiile au. Cele agresive au mai putin spre deloc dar azi au atacat oameni fara motiv pentru prima oara...toata ziua. Au matci sigur si o tona de puiet si rama capcana cladita in totalitate si depus oua pe ea.

MOTANUL

Citat din: oroles din Aprilie 23, 2015, 07:42:17 PM
Antibioticele nu sunt interzise. Interzisa este comercializarea mierii de la aceste familii tratate cu antibiotice!

In carte scrie ca ar fi interzise (in cazul Loca cel putin);
Aici  e scris ca multe antibiotice sunt strict interzise (UE si SUA) si doar 3 ar fi autorizate a se folosi (desi precizeaza ca nu se recomanda decat in cazuri de forta majora); Eu as vrea sa ad legea care reglementeaza tratamentele la albine; Ce zice cercetatorul X sau Y nu este lege.

http://www.stuparitul.com/antibiotice_loca_albine.html

Citat din: Nemo din Aprilie 24, 2015, 12:06:03 AM
Acum toate familiile au. Cele agresive au mai putin spre deloc dar azi au atacat oameni fara motiv pentru prima oara...toata ziua. Au matci sigur si o tona de puiet si rama capcana cladita in totalitate si depus oua pe ea.

Anumite culesuri (vezi rapita ca s-a discutat deja pe forum) sporesc mult agresivitatea albinelor; Poate sa fie o agresivitate legata de un cules care irita-enerveaza albinele sau ceva toxic dat de un vecin; nectar sau polen toxic.

Eu am o familie cu agresivitate mare; Dar ea asa este de când o stiu (nu e agresiva de o saptamana si dupa asta se calmeaza); La tine din ce inteleg agresivitatea asta a aparut de o scurta perioada.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Muntoiu Radu

Citat din: Nemo din Aprilie 24, 2015, 12:06:03 AM
Eu am dat protofil la hranirea din toamna si pentru ca si atunci gresisem cu turtitele apiluk ...doream sa prelungesc ponta si sa asigur proteine se pare ca la unele a dat diaree.
Acum toate familiile au. Cele agresive au mai putin spre deloc dar azi au atacat oameni fara motiv pentru prima oara...toata ziua. Au matci sigur si o tona de puiet si rama capcana cladita in totalitate si depus oua pe ea.
Nimic nu uzeaza albina mai mult decat cresterea de puiet. Cand albina iese din fagure are un "corp gras" (Vitellogenin) din care secreta laptisor de matca pentru larve. De aceea albinele tinere stau in stup la inceput si nu ies la cules decat cand colonia isi permite sa piarda aceste albine (care nu mai au rezerve importante de Vitellogenin). Toamna tu trebuie sa faci tot ce poti ca sa opresti ponta, nu sa o lungesti. Albina fara corp gras poate supravietui peste iarna, dar nu poate hrani larve in primavara. Albina de iarna se creste in August si albina care creste albina de iarna se creste in Iulie. Deci indicat e ca de la 1 Iulie sa nu mai scoti rame cu puiet din stupi (pentru roi, nuclee, etc), de la 1 August sa stimulezi ponta,si de la 1 Septembrie sa o opresti.