Rapita 2015

Creat de raduku1987, Aprilie 09, 2015, 09:14:07 AM

« precedentul - următorul »

raduku1987

Ma gandeam sa schimbam niste pareri despre inflorirea rapitei 2015.
Cand infloreste in diferite zone?
Unde ati fost in recunoastere?

tedy2007

sa nu cumva sa scrieti careva. ca mergeam la voi la rapita :rotfl:

Cubby

In Mehedinti, infloreste mai tarziu (nu stiu cu cat) pentru ca anul trecut acum era inflorita si o inaltime de 1,5-2 metri, iar acum are vreo 40 de cm.
De altfel, mai este un topic la fel, aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=8058.msg212064#msg212064

ionel07196555

Citat din: tedy2007 din Aprilie 11, 2015, 01:54:44 PM
sa nu cumva sa scrieti careva. ca mergeam la voi la rapita :rotfl:
Dumneavoastra pe unde facurati recunoastere ?
Eu am gasit la un fermier super de treaba 800 ha pe o raza de 1.8 Km + ce mai au si vecini nu stie cit, primeste pe toata lumea care vrea sa vina dar nu vrea sa aibe 1m patrat de cultura stricata are robinet cu apa la poarta si drum betonat pina la ferma 2 Km.

Dan Pașca

Salut colegii,ma ajuta si pe mine cineva din Arad,Timiş ,in ce stadiu e rapita,am dus stupii la livada la Periam (Timis)  in 9 aprilie si nu o sa pot ajunge pana joia viitoare la ei,si mi-ar fi de mare folos,cam pe ce data ar trabui mutati la rapita? 
Multumesc anticipat daca ma ajuta cineva.

tuturicius

Joia viitoare primul lucru ia-i si du-i la rapita  :D
Lanurile mai avansate deja au deschisa cam toata inflorescenta de pe prima tija.

Dan Pașca

multumesc colegu,asa am sa fac ,direct mutati cand ajung :)

Vyktor

Am gasit si eu ceva rapita in zona mea. Locatia unde pot lasa stupii in siguranta se afla la cca 2 km de de lan. Credeti ca are sens sa i deplasez,  sau este prea departe?   :thanks:

MirceaCalin

Grea sarcină pentru bietele zburătoare...  :sad:

mosunick

La 12 grade maxima zilei afara nush' ce o sa facem noi la rapita... Tzurtzuri eventual. Si turte la albine.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Vyktor

Eu am intrebat gandindu ma la conditii de temperatura normale pentru cules. Cum e vremea acum.....

romikele

CitatRapiţa, ca plantă meliferă, începe să pună la dispoziţia albinelor culegătoare polen la 9 °C şi nectar la 14 °C

http://lataifas.ro/alimentatie-sanatoasa/47319/mierea-de-rapita-protejeaza-oasele-ficatul-si-rinichii/

relutu

Citat din: Vyktor din Aprilie 17, 2015, 07:56:30 PM
Am gasit si eu ceva rapita in zona mea. Locatia unde pot lasa stupii in siguranta se afla la cca 2 km de de lan. Credeti ca are sens sa i deplasez,  sau este prea departe?   :thanks:
Si eu ma confrunt cu aceeasi dilema.

romikele

Pentru un cules de intretinere e ok, dar daca vrei mai mult, distanta optima fata de lan ar fi de circa 500m.

relutu