Analize de laborator pentru testarea familiilor de albine cumparate

Creat de MOTANUL, Aprilie 08, 2015, 09:02:16 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Cu ocazia unei vizite la DSV am spus ca intentionez sa mai cumpar niste familii de albine.

Doctorul m-a intrebat ce testare intentionez sa fac la albinele pe care urmeaza sa le achizitionez: am spus ca vor fi testate ochioscopic si ca nu m-am gandit prea bine la acest aspect (ma bazam pe imaginile vazute la curs cu patologia albinelor)

A spus ca este extrem de important sa nu introduc in stupina vreo boala si sa dau la testare cel putin 1 stup din 10 (evident sa recoltez dintr-o zona a fagurelui in care consider ca am gasit ceva suspect); Cateva albine; un pic de fagure, etc.
Sunt lucuri pe care nu le poti vedea ochioscopic. (pot fi ascunse cu un tratament sau sa fie in faza incipienta);

Am rumegat eu informatia - si am ajuns la concluzia ca este un sfat bun de urmat. O spus ca pot sa fac analiza la DSV sau la institut.

Avand in vedere ca in alte zone nu exista acest lux (de a avea 2 laboratoare f. bune) ma astept sa nu fie o practica curenta.
DSV-ul recomanda minim: Varroa, Nosema, Loca si gândacul de stup (asta e o analiza nou-impusa); Spun asta din memorie ca nu am notat nimic.

Asadar: ce teste empirice, traditionale sau de orice fel e recomandat sa faci la achizitionarea unei familii de albine sa te asiguri ca este sanatoasa?


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Ia legatura cu medicul veterinar din zona. Atat primavara cat si toamna sunt obligati sa duca probe la laborator albine vii si moarte, faguri cu puiet de toate varstele. Depinde de medicul din zona. La mine e si ruda cu mine si ma suna cand sa ii dau probe. Ceilalti stupari din zona sunt anuntati si ei, doar ca din spusele medicului veterinar sunt cam zgarciti la a da probe, mai ales toamna. Iti dai seama ca nimeni nu vrea sa strice un fagure din cuib in octombrie cand au ei actiunea de strangere de probe. Asa ca pe unii nu ii mai anunta. Du-te cu un borcan de miere, fa-te prieten cu el. Eventual cheama-l la tine la un pahar de vorba si se rezolva. Mie imi ia probe si singur. Il trimit in stupina cu socrul meu si isi ia el singur. :D Pana acum mi-a iesit negativ la loca, nosemoza si varroa (cel mai suspicios!), chiar daca anul trecut au fost plini de varroa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Pe mine m-a rugat odata sau de doua ori medicul veterinar sa-i aduc cateva albine ca trebuie sa le duca la analize. Asta se intampla in urma cu multi ani...... In rest..........Dumnezeu cu mila.  :sad:

MirceaCalin

Citat din: oroles din Aprilie 08, 2015, 09:38:41 PM
... Mie imi ia probe si singur. Il trimit in stupina cu socrul meu si isi ia el singur. :D ...

ATENŢIE !!! dna-ul veghează !!!


romikele

E chiar de preferat sa ia medicul probele, stie ce si de unde sa le preleveze  :wink2:
Si nu te poate acuza ca nu ai prezentat probe la analize  :razz:

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 08, 2015, 10:23:40 PM
Pe mine m-a rugat odata sau de doua ori medicul veterinar sa-i aduc cateva albine ca trebuie sa le duca la analize. Asta se intampla in urma cu multi ani...... In rest..........Dumnezeu cu mila.  :sad:
Si atunci i-ati dat? Ei nu sunt obligati sa ia probe de la toti ci de la un esantion. Nu te refuza nimeni daca te duci cu probe. Probele trebuie tinute la frigider.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan.smarandoi

Dati-le idei la astia de la DSVJ,si parca vad ca v-om fi obligati sa punem cercei la albine  ))/
Si la plante avem centrele alea de carantina fitosanitara care ar trebui sa urmareasca si sa atentioneze cand apar anumite
infectii sau viroze,si toata lumea stopeste in draci dupa ureche

bucovineanu

Citat din: oroles din Aprilie 09, 2015, 07:53:26 AM
Si atunci i-ati dat? Ei nu sunt obligati sa ia probe de la toti ci de la un esantion. Nu te refuza nimeni daca te duci cu probe. Probele trebuie tinute la frigider.
Am dat, dar nu m-a anuntat nimeni despre rezultatul analizelor.

MOTANUL

Citat din: oroles din Aprilie 08, 2015, 09:38:41 PM
Ia legatura cu medicul veterinar din zona. Atat primavara cat si toamna sunt obligati sa duca probe la laborator albine vii si moarte, faguri cu puiet de toate varstele. Depinde de medicul din zona. Mie imi ia probe si singur.

Eu am considerat ca nu are timp sa se uite bine in toate familiile si sa stabileasca de unde sa ia proba. Si ma gândeam sa o iau eu sa o duc dupa ce ma uit atent pe toate ramele.
Dar ai perfecta dreptate - medicul cu care am vorbit (altul decat cel care tine de Cernica si va analiza proba) a spus ca cel mai bine este sa las medicul veterinar sa ia proba ca stie cel mai bine ce sa faca. De exemplu pt. varroa a spus ca degeaba ia proba cu faguri cu miere/pastura sau puiet de albina. Trebuie cautata o zona cu puiet de trantor pt. ca acolo e probabilitatea mai mare sa gasesti varroa. Si pe albinele moarte gasite in stup (a spus ca si ele trebuie recoltate - nu doar albine vii);

Citat din: romikele din Aprilie 08, 2015, 11:24:42 PM
E chiar de preferat sa ia medicul probele, stie ce si de unde sa le preleveze  :wink2:
Una peste alta e clar ca e mai indicat sa recolteze medicul proba. (desi tot aici pe forum un medic veterinar care se lauda cu multe familii de albine prefera sa duca probele in vederea testarii la ICDA  :lol: - ca acolo sunt profesionisti care descopera orice problema); E clar ca nu sunt toti specializati in apicultura (au cateva notiuni teoretice - dar practic exista riscul sa se uite la probe ca mâța in calendar)

Citat din: oroles din Aprilie 08, 2015, 09:38:41 PM
Atat primavara cat si toamna sunt obligați sa duca probe la laborator albine vii si moarte, faguri cu puiet de toate vârstele.

A spus el ceva ca ar trebui sa se faca gratis - dar am zis ca nu oi fi auzit bine.  :uimit:

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Aprilie 09, 2015, 09:05:34 AM
Am dat, dar nu m-a anuntat nimeni despre rezultatul analizelor.

Daca gaseau loca erau obligati sa anunte mai departe si veneau sa dea foc la stupi...
Daca nu au zis nimic e de bine  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Numai la americana fac asta. La europeana nu procedeaza asa. Am auzit de la cineva ca se trateaza si cea americana cu oxitetraciclina, important este sa faci tratamentul ca la carte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

In cartea mea e negru pe alb la loca europeana:
1. Se notifica DSVSA si primaria
2. Se aplica carantina
3. se ard stupii si fagurii
4. conform legislatiei in vigoare in romania este interzis tratamentul cu antibiotice (si scrie ca datorita riscului remanentei antibioticelor in produsele stupului)

In SUA si Marea britanie arzi fagurii si stupii  prin metoda "shock swarm with OTC" dar nu arzi si albinele (albinele se transfera in stupi noi si le tii pe sirop cu atb: oxitetraciclina); O modalitate suplimentara: schimbi matca sa te asiguri ca ai puiet neinfestat (un ciclu biologic sanatos)

La loca americana:
Idem loca europeana pt. romania (precizeaza ca in unele tari este permis tratamentul cu atb - probabil tot SUA si marea britanie);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0