Jos

Autor Subiect: mai plantam?  (Citit de 2527 ori)

Offline e-liza

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
mai plantam?
« : Aprilie 08, 2015, 04:13:30 p.m. »
am ajuns iarasi la tara, unde au stat bunicii mei... si am avut o surpriza foarte mare... si mai ales neplacuta...  :mad:
casa noastra este aproape de marginea satului si satul e la marginea padurii.... era... ca acum padurea e tot mai departe si casa sigur nu s-a mutat..
inteleg, mai taie lumea copaci, dar de plantat se mai planteaza?
si, de fapt, cine este responsabil pentru reimpadurire (daca nu ma Insel este si o lege in sensul asta): proprietarul padurii? autoritatile? firmele care exploateaza si/sau prelucreaza lemnul?  :uimit:

Offline dany 1

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 260
Re: mai plantam?
« Răspuns #1 : Aprilie 08, 2015, 09:01:16 p.m. »
Ceva care  o  sa te  faca  sa  intelegi  mai  bine  de  ce  casa  bunicilor  tai  este   mai  departe  de  padure...

Small | Large

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Offline e-liza

• Newbie
  • *
« Răspuns #2 : Aprilie 12, 2015, 09:53:27 p.m. »
trist, foarte trist...

e clar ca ne-o facem cu mana noastra, sau?
si unii au profituri super mari de pe urma lacomiei altora  :qp:

ai cumva un link cu  reportajul intreg?

Offline aditza_71

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 156
  • Husi, 46 ani
« Răspuns #3 : Aprilie 12, 2015, 10:00:00 p.m. »
Ne batem joc de tara asta . Fiecare taie cum poate, nu se poate asa ceva !!!

Offline e-liza

• Newbie
  • *
« Răspuns #4 : Aprilie 16, 2015, 11:45:53 a.m. »
da, asa e, ne cam batem joc...
revenind la intrebarea mea... cine ar trebui sa replanteze unde s-a taiat?
vad ca pana acum nimeni nu se grabeste sa o faca... si banuiesc ca e cineva responsabil pentru asta... sau ar trebui  sa fie... sau? :rusine:

Offline dany 1

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 260
« Răspuns #5 : Aprilie 16, 2015, 02:07:46 p.m. »
Dupa parerea mea ......CINE TAIE TREBUIE SA SI PLANTEZE  IN  SECUNDA 2 . As stabili prin lege treaba asta.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Offline bismark

• Veteran
  • Mesaje postate: 2255
  • Multe gize sint, dar numai albina face miere
« Răspuns #6 : Aprilie 16, 2015, 02:47:31 p.m. »
   Dupa mine cine taie azi un pom miine sa planteze 2 si atunci se va reface ce s-a taiat abuziv.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Offline codrin br

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 51
« Răspuns #7 : Aprilie 16, 2015, 03:37:51 p.m. »
De acord cu plantarea a doi arbori în loc de unul care a fost tăiat, numai că de la plantare....... şi până la dezvoltare (creştere) cine se ocupă de îngrijire (fără îngrijire ar fi foarte bine să rămână măcar jumătate).........

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5963
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #8 : Aprilie 17, 2015, 12:46:24 a.m. »
  Acum este cules la ciresul salbatic. Infloreste chiar putin mai inaintea zarzarilor si este foarte cautat de albine. Desi se afla la cca 2 km de stupina, albinele prefera sa mearga acolo in locul altor flori mai apropiate. Este in deaalul Cioru, plantat de sasi inainte de 1918. De atunci este padure comunala pentru noi, dar nu s-au taiat decat izolat si in limita rezonabila. Acum am aflat ca s-a parcelat si deja se exploateaza. Cica a atins chiar acum varsta de exploatare. Sigur ca o exploateaza altii decat locuitorii comunei. Trebuie sa fiu tare optimist sa cred ca se va replanta (mira-m-as!) si peste 100 de ani voi vedea iar o padure mandra de ciresi salbatici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Sus