Lada frigorifica (congelator orizontal)

Creat de TDI, Aprilie 02, 2015, 11:43:45 AM

« precedentul - următorul »

TDI

Pentru pastrarea apilarnilului si a polenului crud ce lazi frigorifice (congelatoare orizontale) aveti si/sau recomandati?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Depinde de cat polen si apilarnil faci.La banii care ii dai pe lada frigorifica in lur de 14-16 mil. ia-ti una de capacitate mare 400-500 l si clasa A+,sau A++.
Bafta.
Sanatate tuturor apicultorilor

TDI

Asta stiu deja... de la 400 de litri in sus... am cautat suficient pe subiectul asta.
Dar intervin alte detalii: ar fi mai indicat cu 2 compresoare, pana la ce temperatura din mediul ambient functioneaza, sunt unele care... la 30 grade merg greu sau foarte greu, durata garantiei, autonomia in cazul in care pica curentul, reparatiile, etc.
De aceea ar fi indicat experienta personala a fiecaruia.

apivasmob

Poate stie Bio mai multe ca am vazut ca are vreo 3 buc.
Sanatate tuturor apicultorilor

bio

...am mai multe lazi frigorifice.

Parca cea mai mica la capacitate este de 390 Kg iar cea mai mare are parca 450 Kg... ma refer la lazile frigorifice care le folosesc pentru apicultura .

Am mai multe marci : Arctic, Zanusi, ICE KING, ... cel mai multumit as fi de ARCTIC deoarece imi face impresia ca are cea mai buna izolatie .

TDI

Pai... In cazul asta, o sa aleg intre Arctic 37+, Arctic 37++ si Arctic 47+ - ultimul model doar daca-l găsesc pe undeva.

oroles

Si Heinner sunt de luat in calcul. Calitate nemteasca!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani