Schimbare de matci in martie!

Creat de rusu marius mircea, Martie 26, 2015, 05:55:08 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Slava Domnului, pana acum e binisor... Am 3 pierderi peste iarna, plus 3 matci lipsa, plus doua familii care stau numai pe 2 rame... in fine, fata de ce aud prin jurul meu eu sunt fericit... Am iernat la interor, al doilea an, si asta cred ca a facut diferenta. Am scos stupii din adapost la 01.03. Pana acuma majoritatea au 3 rame capacite de puiet.
Eu sunt multumit. Am tras si invatamintele de rigoare sa schimb mai des matcile.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

vioso

Asa cum bine a-ti mentionat culoarea de pe matca albinele o curata, si va spun asta din proprie observatie cautand matca pt ca trebuia sa dau o rama cu puiet unei familii mai slabe am tot cautat-o de mai multe ori deoarece albina este foarte multa, puiet pe 4 rame,intr-un sfarsit am gasit-o dar era curatata.

gore

La controlul efectuat acum 3 zile pentru largire cuib am observat la un stup ca exista o singura botca de schimbare linistita exact pe mijlocul ramei cu puiet. Albinele stiu ele ce trebuie facut, dupa cum am sesizat si eu, matca din 2013 nu da randament, puiet putin conditii optime. Am lasat-o, exista ceva trantori in stupina, dar mai am si alte stupine prin preajma, asa ca voi vedea ce va urma. Sigur va fi inlocuita.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1

  La vremea asta nu cred ca se mai poate pune problema trantorilor, desi fata de anul trecut, la mine cel putin, e o intarziere de imprimavarare de cca 20 de zile (anul trecut primele flori de zarzari au inflorit in 23.03 iar anul asta in 12-13.04.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Am avut o familie care a pierdut matca si la control o găsisem (familia)cu o  botca gata de eclozionare, la inceput de martie. Fiind prea devreme, am travazat o altă botcă, care la naștere in 22-23 martie, avea in celelalte familii  trântori ieșiți fiind clima mai blândă ,  rămânea factorul timp frumos, care nu a lipsit, obținând rezultat pozitiv.