Schimbare de matci in martie!

Creat de rusu marius mircea, Martie 26, 2015, 05:55:08 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

Pe la inceputul lunii martie la un control am constatat ca matcile ponteaza deci exista. in 25 martie am facut un nou control si ce sa vezi 3 matci au fost schimbate, gasind 3 matci nemarcate. o matca era batrana din 2012 si doua din anul trecut.
domnilor poate cineva sa-mi spuna cauza schimbarii si daca exista sanse ca aceste matci sa se imperecheze.
marius

bmdna

Eu as verifica in primul rand daca nu cumva marcajul aplicat anul trecut a fost sters de albine peste iarna... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Dan Pașca

Daca nu ii ce zice coleguu,unificai ca si eu am incercat si nu se imperecheaza asa devreme,pt ca nu sunt trantori .

Mihai Sergiu

Si eu am gasit matca botci de schimbare,dupa o saptamana am vazut si matca batrana si cea tanara. Azi doar pe cea tanara :(. Trantori sunt vreme frumoasa sa fie.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefan1

  O schimbare asa timpurie este problematica. Intre cauze ar putea fi tratamentele antivarroa prea multe sau supradozate sau cu substante cu risc mai mare, dar poti sa suspectezi si o imbolnavire de nosemoza, care are printre manifestari si schimbarea prematura a matcilor. Mai poate fi suspectata si o accidentare a reginei la un control sau chiar afecterea de catre turtele care pot cadea printre rame si sa stranga sau sa doboare regina de pe faguri.
  Sanse de imperechere sunt, dar nu prea mari. Depinde de cand este noua matca iesita, de cat de calduroasa este zona, de cati stupi sunt in zona ta, de temperaturile din perioada urmatoare. Eu am vazut azi trantori la zbor, dar la un singur stup (cu matca in perfecta stare).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

rusu marius mircea

Citat din: bmdna din Martie 26, 2015, 08:03:01 PM
Eu as verifica in primul rand daca nu cumva marcajul aplicat anul trecut a fost sters de albine peste iarna... .
EXCLUS!
marius

rusu marius mircea

-Trebuie sa mentionez ca la controalele anterioare am vazut puiet de trantori, dar nu mai stiu daca la acestia sau la altii (asta inseamna sa nu notezi constatarile)
- Cauza poate fi tratamente multiple adica vreo 7-8. ce s-a intamplat? pe la sfarsitul lunii august si septembrie am facut 4 tratamente cu VARATRAZ la roi si familiile mai slabe care eram sigur ca nu aduna miere.(am controlat efectul tratamentului cu hartia cu margarina, dar caderea parazitilor a fost nesemnificativa ,am zis ca nu sunt paraziti). de fapt miere am adunat de la vre-o 3, ca la restul am dat sirop de zahar si vara.
- la cele care am recoltat miere am facut tratament cu acid formic.
Prin luna noiembrie am constata ca la doua familii mai era un pumn de albine si mierea disparuta, dar fara ca fagurii sa fi fost distrusi cum se intampla la furtisag.
Dupa o analiza a situatiei si consultari cu apicultori experimentati, am ajuns la concluzia ca tratamentul cu VARATRAZ a fost un esec si ca am o infestatie masiva cu varoa, motiv pentru care am mai efectuat 3 tratamente cu tactic, dupa care disparitia albinelor a incetat.
- au cazut o multime de paraziti
- Trebuie sa mai spun ca pe timpul iernii am mai pierdut 3 matci.
- Din 43 familii cu care am intrat in iarna 3fam au murit din cauza parazitului Varoa, 3 fam fara matci unificati si 3 fam cu matci neimperecheate vedem ce v-a fii, iar restul sunt bine pana in prezent.
marius

feerary

Citat din: marius mircea din Martie 27, 2015, 09:08:23 AM
Citat din: bmdna din Martie 26, 2015, 08:03:01 PM
Eu as verifica in primul rand daca nu cumva marcajul aplicat anul trecut a fost sters de albine peste iarna... .
EXCLUS!
Dc sa fie exclus? Eu am bagat matca si dupa 2 zile era ca noua!

bmdna

Citat din: feerary din Martie 27, 2015, 10:49:13 AM
Citat din: marius mircea din Martie 27, 2015, 09:08:23 AM
Citat din: bmdna din Martie 26, 2015, 08:03:01 PM
Eu as verifica in primul rand daca nu cumva marcajul aplicat anul trecut a fost sters de albine peste iarna... .
EXCLUS!
Dc sa fie exclus? Eu am bagat matca si dupa 2 zile era ca noua!
Tocmai! Asta am constatat si eu. Unele din matcile marcate de mine (din familii puternice) le-am gasit in primavara ca noi, fara urma de marcaj, desi le marcasem in anul anterior. Schimbare linistita n-a fost sigur, pentru ca eu am un numar mic de familii si le urmaresc, notand tot ce fac si ce gasesc la fiecare vizita. Daca totusi familiile sint slabe, atunci se poate exclude stergerea marcajului. Acum depinde si cu ce se marcheaza, daca se tine sau nu matca pentru uscare, etc.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

rusu marius mircea

as vrea eu sa fie asa, dar sunt sigur ca au fost schimbate.una din ele era vopsita cu galben si din gresala am vopsito si pe o parte din aripa. asa a stat 2 ani. celelalte doua sunt de la doi roi de anul trecut marcate cu verde si decembrie erau acolo cu marca pe ele. nu cred ca peste iarna sa fi disparut vopseaua. folosesc pentru marcare carioca speciala pentru marcat.
-curiozitatea este ca la doua exista puiet caopacit normal de albina lucratoare. eu ma gandesc ca numai de la cele disparute poate sa fie. dar o sa vad acuma la sfarsit de saptamana ce s-a mai intamplat.
va multumesc oricum pentru comentariile facute,
marius

bucovineanu

Si totusi daca au fost marcate cu carioca e posibil sa se fi sters marcajul. Am avut 2 regine de la Iasi, cumparate in vara, in urma cu vreo 5 ani si in toamna nu se mai vedea marcajul. Daca s-au schimbat ar trebui sa se  vada botca din care au iesit.

mape 48-petru manea

O matca tanara are pe torace multi perisori ,cand o marcam trebuie sa frecam mai mult cu creionul de marcat sa patrunda culoarea pana pe partea chitinoasa a toracelui ----daca o marcam superficial numai pe deasupra perisorilor nu rezista mult culoarea

NYK74

Cu două săptămâni in urmă am gasit si eu la unul(stup), dispărută matca(probabil când am pus turta sa întâmplat ceva)si avea botci capacite, am rupt botcile si am repus altă rama cu O.Z, asa sunt mai sigur ca matca cind iese va reusi sa se împerecheze, ceilalți au puiet de trântori la această oră capacit.

mosunick

Citat din: bucovineanu din Martie 27, 2015, 02:55:59 PM
Si totusi daca au fost marcate cu carioca e posibil sa se fi sters marcajul. Am avut 2 regine de la Iasi, cumparate in vara, in urma cu vreo 5 ani si in toamna nu se mai vedea marcajul. Daca s-au schimbat ar trebui sa se  vada botca din care au iesit.
Anul asta a,m patit si eu la fel. Aveam matci marcate cu verde de anul trecut si in primavara erau curate fara urma de culoare pe ele. A trebuit sa le marchez din nou - pe alea pe care le-am gasit. Markerul e verde este UNI - POSCO, si pana acum nu am avut probleme de genul asta cu markerele astea. De-asta nici nu am reusit sa vad la revizie o buna parte din matci (n-am stat sa le caut, dar nu "mi-au sarit in ochi").
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

oroles

Daca nu ti-au sarit in ochi inseamna ca ai stupi cu populatie multa. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani